Ռումանիոյ առաջնորդի հանդիսապետությամբ տեղի ունեցավ Բուրգասի Վազգեն Վեհափառի անունը կրող թանգարանի բացումը
Հոկտեմբերի 13-ին Ռումանիոյ Հայոց թեմի առաջնորդ գերշ Տ. Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանը մեկնեց Բուլղարիայի Բուրգաս քաղաք` հանդիսապետելու տեղի Սուրբ Խաչ հայկական եկեղեցուն կից թանգարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Թանգարանը բացվեց եկեղեցուն կից՝ 2005թ. կառուցված երիցատան սրահներից մեկում` Բուրգասի հոգևոր հովիվ արժ. Տ. Պողոս քահանա Միքայելյանի ջանքերով և Մարգարետա Մելքոնյանի բարերարությամբ` ի հիշատակ իր ամուսնու և որդու: Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Ռումանիոյ Հայոց թեմի մամլո դիվանից, թանգարանն անվանակոչվեց Ռումանիոյ և Բուլգարիոյ Հայոց թեմերի լուսահոգի առաջնորդ, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Վեհափառի անունով, և հատկանշական է, որ այս իրադարձությունը տեղի ունեցավ 2018թ., երբ նշվում է Վեհափառի ծննդյան 110-ամյակը:
Թանգարանն ունի բավականին հարուստ ցուցադրություն` հնատիպ գրքեր, պատարագամատույցներ, Ավետարաններ, խաչեր, թագեր, եկեղեցական զգեստներ, սպասքներ և այլն, որոնցից կարող ենք առանձնացնել 1686թ. Վենետիկում հրատարակված Ավետարանը, 1686թ. Վենետիկում հրատարակված երկու Ճաշոցները, 1757թ-ի շուրջառը և այլն: Հատկանշական էր, որ բացման արարողությունից անմիջապես հետո տեղի հայերից մեկը թանգարանին նվիրեց Բալկանյան առաջին պատերազմի ժամանակ Անդրանիկի ջոկատում կռված իր տատիկի թուրը, որը հետայսու ևս պիտի համալրի թանգարանի ցուցադրվող նմուշների շարքերը:
Հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Տ. Պողոս քահանա Միքայելյանը, Պլովդիվի հոգևոր հովիվ արժ. Տ. Հրաչ քահանա Մուադյանը, բուլղարա-հայկական կապերի պատասխանատու, Բուլղարիայի խորհրդարանի պատգամավոր Նիկոլայ Տիշևը, Բուրգասի քաղաքապետը, փոխքաղաքապետ, հայազգի Լորիս Մանաելյանը, մարզպետի տեղակալը, ներկայացուցիչներ՝ տարբեր ծուխերից ու համայնքներից, թեմական խորհրդի անդամներ, հայեր ու բուլղարացիներ, շուրջ 100 հոգի:
Բացման հանդիսավոր արարողությունից և կարմիր ժապավենի կտրումից հետո՝ արդեն ներսում, կատարվեց տնօրհնեք: Սրբազանը ներկաներին փոխանցեց Վեհափառ Հայրապետի օրհնությունն ու պատգամը, շնորհակալություն հայտնեց քաղաքային իշխանություններին՝ հայ եկեղեցուն և հայ համայնքին, հայ մշակույթի պահպանմանն աջակցելու համար, իր օրհնությունն ու գնահատանքը բերեց բարերարին, հայ և բուլղար ժողովուրդներին: Այնուհետև բոլոր ներկաները մասնակցեցին կազմակերպված հյուրասիրությանը և կիսվեցին իրենց տպավորություններով:

13 октября глава епархии Армянской Апостольской Церкви в Румынии,
епископ Татев Акопян прибыл в Бургас, чтобы присутствовать на торжественной церемонии открытия музея, у армянской церкви Сурб Хач. Музей открылся в из залов церкви, построенной в 2005 году, благодаря стараниям духовного настоятеля Бургаса,Святого Отца Погоса Микаеляна и Маргариты Мелконян в память о ее муже и сыну. Как передает
«Hayer aysor» по сообщению п
ресс–
службы армянской епархии Румынии, музей был назван в честь главы епархий Румынии и Болгарии , Верховного Патриарха и Католикоса всех армян, Его Святейшество Вазгена Первого , и особо следует отметить то, что это событие состоялось в 2018 году, в год празднования его 110 летия .
Музей имеет довольно богатую экспозицию старинных книг, плакатов, евангелий, крестов, церковных санов, посуды и т. д. , где особенно выделяется Евангелие, изданное в 1686 году в Венеции, две Книги Молитв, опубликованные в 1686 году в Венеции, духовное одеяние 1757 года и многое другое. Примечательно, что сразу после церемонии открытия , один из посетителей подарил музею меч своей бабушки, с которым та воевала во время Первой Балканской войны, и который отныне присоединится к экспонатам музея.
В торжественной церемонии принял участие епископ Погос Микаелян, духовный настоятель Пловдива священник Грач Муадян, ответственный болгаро-армянских отношений, депутат Николай Тищев, мэр и заместитель мэра Бургаса, армянин Лорис Манаелян, заместитель губернатора, представители разных приходов и общин, членов Епархиального совета, армяне и болгары – всего около 100 человек.
После торжественной церемонии открытия и ручной резки красной ленты, уже внутри состоялось торжественное песнопение. Его Святейшество передал благословение Верховного Патриарха выразил благодарность городским властям и благотворителям за поддержку в деле сохранения армянской культуры, затем он также благословил армянский и болгарские народы. По окончанию церемонии все гости приняли участие в праздничном обеде, где делились своими впечатлениями.