Հայ-գերմանական մշակութային կենտրոնի աջակցությունը ջավախահայ աշակերտներին
Մյունխենի «Անուշ» հայ-գերմանական պարի և մշակույթի կենտրոնի (հիմնադիր-տնօրեն՝ Անուշ Չախալյան) հայաստանյան ներկայացուցիչները «Մանկության մոլորակ» ծրագրի շրջանակներում hոկտեմբերի 8-ին Ջավախքի մի շարք գյուղերի առաջին դասարանցիներին գրենական պարագաներ են նվիրել:
«Հայերն այսօր»-ի տեղեկացմամբ, հյուրերն այցելել են Կարզախ գյուղում գտնվող Ջիվանու տուն-թանգարան, որտեղ էլ երեխաներին հանձնվել են նվերները:
Ծրագրի կազմակերպիչներն իրենց խորին երախտագիտությունն են հայտնում Սփյուռքի նախարարությանը, Ջավախքին աջակցություն հիմնադրամին (ՋԱՀ), Ախալքալաքի հոգևոր հովիվներին, Ջիվանու տուն-թանգարանի աշխատակազմին, Չախալյանների ընտանիքին, Մայիս Համբարձումյանին և բոլոր աջակցողներին՝ բարեգործական ծրագրի իրականացման գործում իրենց ներդրումն ունենալու համար: Կենտրոնը «Մանկության մոլորակ» ծրագրի շրջանակներում պատրաստվում է ընդգրկել բոլոր դպրոցականներին` մինչև ավարտական դասարանները:
Հավելենք, որ այս ծրագրի նպատակն է երեխաների կյանքում կրթության դերի կարևորումը և  նրանց քաջալերելը: Նախաձեռնությունը շարունակական է լինելու և ժպիտ է պարգևելու հայ մանուկներին` ապահովելով մանկության մոլորակի  հավերժական պտույտը:

Поддержка Армяно-немецкого культурного центра армянским ученикам Джавахетии
8 сентября в рамках программы «Планета детства», представители мюнхенского  армяно-германского центра танца и культуры  «Ануш» (под руководством ди⁠ректора Ануш Чахалян)  подарили канцелярские принадлежности первоклассникам из ряда деревень в Джавахетии.
Как передает  «Hayern Aysor», гости посетили Дом-музей Дживану в деревне Карзах, где и  были вручены подарки детям.
Организаторы мероприятия  выразили свою глубокую благодарность Министерству Диаспоры, Обществу помощи Джавахети (ОПД), духовным настоятелям Ахалкалаки, сотрудникам Дома-музея Дживана, семье Чахалян, Маису Амбарцумян и всем, кто внес свой вклад в реализацию данного проекта.  Центр планирует включить  в программу «Планета детства» всех учащихся,включая и  выпускные классы .
Добавим, что целью этой программы является подчеркнуть важность  роли образования в жизни детей и их поощрение. �?нициатива будет иметь продолжение и подарит немало улыбок армянским детям, обеспечив вечный круговорот планеты детства.