ConiFA-ն ֆուտբոլի 2019թ.-ի եվրոպայի առաջնությունը կանցկացնի Արցախում
Չճանաչված երկրների ֆուտբոլի ֆեդերացիաների համադաշնությունը (ConiFA) 2019թ.-ի հունիսի 4-15-ին կայանալիք եվրոպայի առաջնությունը կանցկացնի Արցախի Հանրապետությունում:
Առաջնության պատշաճ կազմակերպման համար Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի գլխավորությամբ այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ին, անցկացվել է առաջին աշխատանքային խորհրդակցությունը, որին մասնակցել են պետական տարբեր գերատեսչությունների և ԱՀ ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարները:
Իր խոսքում պետնախարարը ողջունել է ConiFA-ի որոշումը և նշել, որ անհրաժեշտ է ներդնել բոլոր ջանքերը, որպեսզի մրցաշարն անցկացվի բարձր մակարդակով: Այդ կապակցությամբ նախ ներկայացվել են առաջնության պահանջներն ու խնդիրները, որից հետո խորհրդակցության մասնակիցները հայտնել են իրենց կարծիքներն ու առաջարկները: Մասնավորապես նշվել է, որ սահմանված ժամկետներում պետք է մայրաքաղաքի և շրջանների ֆուտբոլի այն մարզադաշտերը, որտեղ նախատեսված է խաղերի անցկացումը, համապատասխանեցվեն պահանջվող չափանիշներին: Քննարկվել են անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ստեղծման, առաջնության լայն լուսաբանման, մշակութային ծրագրերի կազմակերպման և կազմակերպչական բնույթի այլ հարցեր:
«Անհրաժեշտ է հստակեցնենք առաջնությանը մասնակից բոլոր հավաքականների ու երկրպագուների ընդունմանը, նրանց համար հաճելի միջավայրի ստեղծմանը վերաբերող բոլոր հարցերը: Այդ խոշոր միջոցառումը պետք է վերածենք ֆուտբոլային իսկական տոնի, որպեսզի հայ հանդիսատեսն այն լիարժեք վայելի», – ասել է Գ. Մարտիրոսյանը:

ConiFA проведет чемпионат Европы по футболу 2019 года в Арцахе
Федерция футбола непризнанных государств (ConiFA) проведет в Республике Арцах предстоящий Чемпионат Европы,который состоится 4-15 июня 2019 года, .
Сегодня, 10 октября, состоялась первая рабочая встреча, по вопросам организации чемпионата, во главе с государственным министром Григорием Мартиросяном, в которой также приняли участие руководители различных государственных органов и Федерации футбола Арцаха.
В своем выступлении министр приветствовал решение ConiFA и подчеркнул необходимость приложения всех усилий и возможностей для того, чтобы чемпионат прошел на достойном уровне. Для этого, в первую очередь, были представлены требования и задачи чемпионата, после чего участники встречи высказали свои предложения и мнения по этому вопросу. В частности, было отмечено, что футбольные стадионы столицы и регионов должны быть приведеы в соответствие с требуемыми критериями. Кроме того, обсуждались вопросы, касающиеся обеспечения ресусрсов и инфраструктуры, должного освещения чемпионата, организации культурных мероприятий и другие организационные вопросы.
«Необходимо четко прояснить все вопросы, касающиеся приема команд и болельщиков, участвующих в чемпионате, создать для для них комфортную атмосферу. Это событие должно превратиться в настоящий футбольный праздник, чтобы все могли насладиться им в полной мере», – сказал Г. Мартиросян.