Անտվերպենի քաղաքապետարանի ընտրություններին առաջին անգամ հայ թեկնածու է մասնակցում
Հոկտեմբերի 14-ին Բելգիայի մեծությամբ 2-րդ` Անտվերպեն քաղաքում տեղի է ունենալու քաղաքապետարանի պատգամավորների ընտրությունը, որին մասնակցելու է 13 կուսակցություն: Իշխող՝ «Նոր ֆլամանական դաշինք» (NVA) կուսակցության ցուցակում ներկայացված է նաև մեր հայրենակից,  Բելգիայի հայկական կազմակերպությունների ընդհանուր համակարգող, ՀԲԸՄ Եվրոպայի կառույցի ներկայացուցիչ, «ՆՈՒԱՐԴ»  մշակութային  միության երիտասարդական կառույցի ղեկավար  Շահնուր Մինասյանը:
«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում Շահնուր Մինասյանն ասաց, որ իր համար մեծ պատիվ է ընտրություններին մասնակցել երկրում քաղաքական ծանր կշիռ ունեցող ուժի կողմից: Առաջարկը ստացել է քաղաքապետից, որը չի մերժել, քանի որ գիտակցել է՝ այդ միջոցով կարող է բարձր ատյաններում լսելի դարձնել նաև հայկական խնդիրները:
«Հայ համայնքի աջակցությամբ հաջողության հասնելու դեպքում կկարողանամ արծարծել համայնքային հիմնախնդիրները, զբաղվել հայ և ազգային այլ փոքրամասնությունների՝ Անտվերպենի կյանքում ներգրավման գործընթացով, լեզվի և մշակույթի պահպանմամբ, ինչպես նաև ակտիվ աշխատանք տանել հայ-բելգիական հարաբերություններն ամրապնդելու ուղղությամբ»,-խոսելով նախընտրական ծրագրի մասին՝ ընդգծեց Շահնուր Մինասյանը և հավելեց, որ այդքան էլ մտահոգված չէ թուրք-ադրբեջանական ուժերի՝ իրեն ընդդեմ գործելուց և հակաքարոզչություն կազմակերպելուց: Ընտրությունները համամասնական են, հետևաբար, հակաքարոզչությունն ուղղված է լինելու նաև իրենց կուսակցության դեմ: Այդ պարագայում էլ նրանք չեն կարող հաջողության հասնել, որովհետև ազգային թեմաներն այստեղ չեն քննարկվում:
Հավելենք նաև, որ Շահնուր Մինասյանը Անտվերպենի քաղաքապետարանի ընտրություններին մասնակցող առաջին հայազգի թեկնածուն է:

Кандидат армянского происхождения впервые на муниципальных выборах в Антверпене
14-го октября, во 2-м по величине городе Бельгии – Антверпене – состоятся выборы депутатов мэрии, в которых примут участие 13 партий.
В списке правящей партии “Новый фламандский альянс” (NVA) представлена и наша соотечественница, общий координатор армянских организаций Бельгии, представитель Европейской структуры, глава молодежной структуры культурного союза “НУАРД” Шахнур Минасян.
В разговоре с «Hayern Aysor» Шахнур Минасян сказал, что для него большая честь принять участие в выборах со стороны сылы, имеющей большой политический вес в стране. Предложение было получено от мэра. Шахнур Минасян решил принять его, осознав, что таким способом армянские проблемы также могут быть услышены в высших инстанциях.
«С помощью поддержки армянской общины, я смогу дать решение многим из ее проблем, заняться вовлечением армянских и других национальных меньшинств в жизни в Антверпене, сохранением языка и культуры, а также усилением армяно-бельгийских отношений », – сказал Шахнур Минасян, разговаривая о предвыборной программе. Он также отметил, что не обеспокоен действиями или организацией антипропаганды турецко-азербайджанских сил против него.
Добавим, что Шахнур Минасян первый кандидат армянского происхождения  на муниципальных выборах в Антверпене