«Բազմավէպ» հայագիտական հանդեսի 175-ամյակին նվիրված գիտաժողով Երևանում
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան և Մխիթարյան միաբանությունը 2018թ. հոկտեմբերի 19-20-ին Երևանում կազմակերպում են «Բազմավէպ» հայագիտական հանդեսի 175-ամյակին նվիրված գիտաժողով:
Լինելով ցայսօր հրատարակվող հայերեն ամենաերկարակյաց պարբերականը, որի էջերում արծարծվել և վերլուծվել են ազգային կյանքի կարևորագույն ու հրատապ խնդիրներ, հրապարակվել բնագիտական, տնտեսագիտական, պատմագիտական, բանասիրական, աստվածաբանական, լեզվաբանական, մատենագիտական, գեղարվեստական, ուսումնական և Հայ եկեղեցու պատմությանն առնչվող հազարավոր արժեքավոր նյութեր, «Բազմավէպ»-ը մեր օրերում էլ ամենանշանավոր հայ պարբերականներից է և շարունակում է ներկայանալ հայագիտական հարուստ ու արժեքավոր նյութերով:
Հանդեսի հոբելյանին նվիրված գիտաժողովը կլինի նաև գնահատանքի յուրօրինակ դրսևորում: Գիտաժողովում կներկայացվեն զեկուցումներ ըստ հայագիտության տարբեր ուղղությունների, կծավալվեն բանավեճեր ու քննարկումներ:
Իրենց մասնակցությամբ գիտաժողովը կպատվեն պետական այրեր, հոգևոր հայրեր, հայտնի մտավորականներ Հայաստանից և արտերկրից:
Գիտաժողովի բացումը տեղի կունենա ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայում (ք. Երևան, Բաղրամյան պողոտա, 24) սույն թվականի հոկտեմբերի 19-ին, սկիզբը՝ ժամը 1000-ին:

Министерство Диаспоры РА, Национальная академия наук РА и Конгрегация Мхитаристов организуют научную конференцию, посвященную 175-летию арменовед­чес­ко­го журнала «Базмавеп», которая состоится в г. Ереване 19-20 октября 2018г.
Журнал «Базмавеп», будучи по сей день самым долголетним армянским изданием, на страницах которого публиковались и анализировались наиболее важные и актуальные национальные вопросы, многотысячные ценные материалы связанные с естественными науками, экономикой, историей, филологией, теологией, лингвистикой, библиографией, образованием и историей Армянской церкви, по-прежнему остается одним из самых популярных армянских периодических изданий и продолжает публиковать богатые и ценные материалы по арменовед­ению.
Научная конференция, посвященная юбилею журнала, станет своеобразным выражением  признательности. На конференции будут представлены доклады по разным направлениям арменоведения, пройдут дебаты и дискуссии.
Конференцию своим присутствием почтят государственные деятели, священнослужители, представители интеллигенции из Армении и зарубежных стран.
Открытие конференции состоится 19 октября в 10:00., по адресу: г. Ереван, пр. Баграмяна 24., в здании  Национальной академии наук РА.