Դասընթացներ երիտասարդական աշխատողների համար
Երիտասարդական ակումբների դաշնության (FYCA) նախաձեռնությամբ և Եվրամիության Erasmus+ ծրագրի աջակցությամբ իրականացվող International Youth Studies («Միջազգային երիտասարդական հետազոտություններ», InYouS) երկարաժամկետ ծրագրի շրջանակում Վրաստանի մայրաքաղաք Թբիլիսիում տեղի ունեցավ «Ինչպես ստեղծել դասընթացներ երիտասարդական աշխատողների համար» (HTML – How to Make Lessons for Youth Workers) դասընթաց-ծրագիրը:
Ծրագրի նպատակն էր զարգացնել երիտասարդական աշխատողների հմտությունները, ուսումնասիրել երիտասարդական աշխատանքի մեթոդաբանությունը, ծանոթանալ ոչ-ֆորմալ կրթության առանձնահատկություններին և գտնել երիտասարդական աշխատանքի ճանաչմանը նպաստող ուղիները:
Դասընթացի ընթացքում կարևորվել է նաև թիմային աշխատանքը, որի միջոցով մասնակիցները զարգացրել են հաղորդակցման, բանակցելու, վերլուծելու և մի շարք այլ հմտություններ:
Երիտասարդական ակումբների դաշնության նախագահ Ատոմ Մխիթարյանը կարևորելով գործընկերների հետ աշխատանքը՝ նշում է. «Համատեղ ուժերով մշակված դասընթացը օգտակար է լինելու ցանկացած երկրում գործող երիտասարդական աշխատողի համար: Այն կարող է օգտագործվել նաև ֆորմալ կրթական համակարգում աշխատող դասախոսների կողմից, որոնք իրենց դասընթացների մատուցման արդյունավետությունը կբարձրացնեն՝ ոչ ֆորմալ կրթության մեթոդները և հեռավար ուսուցման հարթակն օգտագործելով»:
Բելառուսից Վալերիա Բուլաթսկայան արդեն երրորդ անգամ է մասնակցում Երիտասարդական ակումբների դաշնության կողմից կազմակերպված ծրագրերին. «Այս ծրագրի ընթացքում մեծ գիտելիք և փորձ եմ ձեռք բերել, ծրագիրը լի էր մարտահրավերներով: Որպես մասնակից հանդես գալուց զատ, նաև հնարավորություն ունեցա դասընթաց անցկացնել հմտությունների և կարողությունների զարգացման վերաբերյալ, որի համար շատ ուրախ եմ: Սիրով սպասում եմ Երիտասարդական ակումբների դաշնության հետ հետագա համագործակցություններին:
Լեան, ով Պորտուգալիայից է և ԵԱԴ-ի գործընկեր կազմակերպությունն է ներկայացնում, նշեց, որ «Հայաստանի և Պորտուգալիայի երկու հայտի կազմակերպություններն ունեն նույն առաքելությունը, այն է՝ երիտասարդական աշխատանքի ճանաչմանը հասնելու համար հստակ քայլեր կատարելը: Ծրագիրը հնարավորություն է տալիս աշխատել երիտասարդական աշխատողների հետ տարբեր երկրներից, լսել միմյանց, աշխատել համատեղ և տարբեր երկրների փորձը կիսել մի հարթակում»:
Ծրագրի կարևոր մասերից մեկը տասներեք երկրների մասնակիցների կողմից իրականացված միջմշակութային երեկոն էր, որի ընթացքում ներկայացվեցին ազգային պարեր, խոհանոց և հետաքրքիր փաստեր յուրաքանչյուր գործընկեր երկրի մասին:
Մասնակիցներն այցելեցին Վրաստանում երկու երիտասարդական կենտրոն և ծանոթացան վերջիններիս գործունեությանը:
Ծրագրի շրջանակում հաջորդ հանդիպումը նախատեսվում է Չեխիայում, որտեղ մասնակիցները գործնականում կիրառելու են նախորդ 2 փուլերի ընթացքում ստացված գիտելիքները:

Занятия для работающей молодежи
�?нициативой федерации молодежных клубов (FYCA) и поддержкой программы Евросоюза Erasmus+ идет реализация долгосрочной программы International Youth Studies («Междунородные молодежные исследования », InYouS), в рамках которой в столице Грузии, в Тбилиси состоялась программа «Как создать занятия для работующей молодежи» (HTML – How to Make Lessons for Youth Workers).
Целью проекта было развитие навыков молодежных работников, изучение методологии молодежной работы, изучение особенностей неформального образования и поиск путей признания важности работы молодежи.
В ходе курса была также подчеркнута важность командной работы, благодаря которой участники развили коммуникативные, переговорные, аналитические и ряд других навыков.
Президент Федерации молодежных клубов Атом Мхитарян подчеркнул важность работы с партнерами. «Совместный учебный курс будет полезен для молодежного работника в любой стране. Его также могут использовать лекторы, работающие в системе формального образования, что повысит эффективность их обучения с использованием методов неформального обучения и использования платформы дистанционного обучения ».
Валерия Булуцкая из Белорусии уже в третий раз участвует в программах, организуемых Федерацией молодежных клубов. «Во время этой программы я приобрела большой опыт и программа была полна вызовов. Как участник, у меня также была возможность тренироваться по развитию навыков и способностей, результатом чего я очень довольна. Я с нетерпением ожидаю дальнейшего сотрудничества с Федерацией молодежных клубов.
Лео из Португалии ,член партнерской организации FYCA , отметил, что «две армянские и португальские организации выполняют одну и ту же миссию, а именно четкие шаги по достижению признания работы молодежи. Программа позволяет работать с молодыми работниками из разных стран, чтобы слышать друг друга, работать вместе и делиться опытом из разных стран на одной платформе ».
Важной частью программы был межкультурный вечер, организованный 13 странами, в ходе которого были представлены национальные танцы, кухня и интересные факты о каждой стране-партнере.
Участники посетили два молодежных центра в Грузии и ознакомились с их деятельностью.
Следующее заседание в рамках программы предусмотрено в Чешской Республике, где участники будут практически применять знания, полученные в течение предыдущих двух этапов.