Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մասնակցեց ՀՄԸՄ համահայկական 11-րդ բանակումի փակման արարողությանը
Հուլիսի 28-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Բյուրականում մասնակցեց Հայ Մարմնակրթական Ընդհանուր Միության (Հոմենըթմեն) համահայկական բանակումի փակման արարողությանը: Չորս տարին մեկ անցկացվող ճամբարային հավաքին այս տարի մասնակցում էին շուրջ 1300 սկաուտներ աշխարհի 24 երկրներից: Այս մասին հաղորդում են Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգից:
Նորին Սրբությունը, հայրապետական իր պատգամն ուղղելով հավաքի մասնակիցներին, ուրախություն հայտնեց հանդիպման առիթով և իր օրհնությունը փոխանցեց սկաուտներին։ Վեհափառ Հայրապետն անդրադարձ կատարեց Սուրբ Էջմիածնի և հայոց հավատքի խորհրդին։ «Մենք այսօր փառք ենք տալիս Աստծուն, որ շնորհիվ մեր հավատքի ու մշակույթի մենք վերապրեցինք ամենածանր փորձությունները, վերապրեցինք նաև Հայոց Ցեղասպանության ահավոր ոճիրը: Թեև եղեռնահար, բայց մենք կարողացանք վերակերտել հայոց անկախ պետականությունը հաղթանակներով, որ արձանագրեցինք Սարդարապատում, Ապարանում և Ղարաքիլիսայում:
Այս տարի բոլորդ գիտեք, սիրելի հայորդիներ, որ համազգային շուքով տոնախմբում ենք Հայաստանի Առաջին Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակը, և այդ առիթով տակավին մեկ տարի առաջ Մենք 2018 թվականը հռչակեցինք երիտասարդության տարի և հորդորեցինք մեր աշխարհասփյուռ թեմակալ առաջնորդներին, հոգևոր հովիվներին, որպեսզի խրախուսեն ու քաջալերեն հայ երիտասարդներին այցելելու Հայաստան և զորանալու հայրենի մեր իրականությամբ, հաղորդ դառնալու մեր կյանքին, նրա հույսերին, դժվարություններին, մարտահրավերներին և այս հրամայականների առջև առավել ամրանալու հոգով ու զորանալու միասնականության մեջ, որովհետև մեր հույսերը մենք պիտի կարողանանք իրականության առաջնորդել, մարտահրավերները մենք պիտի կարողանանք հաղթանակի առաջնորդել միայն ու միայն ամուր հոգով, զորեղ հավատքով և հաստատուն միասնականությամբ», – նշեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Նորին Սրբությունը վստահությամբ ընդգծեց, որ զգալով զորություն հայոց հողի, ուժը հայոց լեռների՝ երիտասարդները պիտի վերադառնան իրենց համայնքներ՝ զորացած ու ավելի հստակ պատկերացնելով իրենց առաքելությունը մեր ժողովրդի կյանքում։
Հայոց Հայրապետը կարևորեց երիտասարդների նախանձախնդրությունը՝ սեփական նվիրյալ աշխատանքով զորացնելու հայոց կյանքը, շենացնելու իրենց տեղական համայնքները, որպեսզի հայոց ազգը կարողանա հնարավորինս հարատև դարձնել իր ներկայությունը այդ պատմական համայնքներում, որոնք իրենց անցյալի փառքով և ձեռքբերումներով հպարտությամբ են լցնում յուրաքանչյուր հայորդու սիրտն ու հոգին:
Այս առիթով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գնահատանքը հայտնեց ՀՄԸՄ կենտրոնական վարչության անդամներին այս գեղեցիկ հանձնառության համար, որի շնորհիվ հայորդիները, համախմբվելով հայրենիքում, առավել զոերանում են իրենց գիտակցության մեջ, որ տերն ու զավակներն են հայրենի երկրի, ինչպես նաև կերտողները հայրենիքի և հայ ժողովրդի ապագայի։
Իր սերն ու օրհնությունը բերելով սկաուտներին՝ Նորին Սրբությունը մաղթեց, որ Տերն Իր շնորհները հեղի նրանց կյանքից ներս, որպեսզի հաջողություններով առաջանան իրենց կյանքում՝ նվաճելով նորանոր բարձունքներ: Վերջում Գարեգին Բ Հայրապետը պատգամեց՝ զորացեք և զորացյալ մնացեք Տիրոջ հետ:
Փակման արարողությանը ներկա էին Մայր Աթոռի դիվանապետ Գերաշնորհ Տ․ Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը, Բուենոս Այրեսի Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Հոգեշնորհ Տ. Մաղաքիա վարդապետ Ամիրյանը, ՀՄԸՄ Կենտրոնական վարչութեան ատենապետ Գառնիկ Մկրտիչյանը, ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանը, «Փյունիկ» համահայկական հիմնադրամի նախագահ, Մայր Աթոռի բարերար Գաբրիել Չեմբերջյանը և ՀՄԸՄ վարչության անդամներ ու սկաուտական ճամբարի մասնակիցների ծնողներ:

28 июля Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, , принял участие в церемонии закрытия Оменетмена в Бюракане. В лагерском собрании, проходящего раз в четуре года, приняли участие около 1300 скаутов из 24-х разных стран мира. Об этом сообщает информациоанный центр Эчмиадзинского монастыря.
Его Святейшество направил свое послание участникам собрания, сообщил, что рад данной встрече и передал свое благословение скаутам. Его Святейшество обратился к совету Святого Эчмиадзина и Армянской Апостольской Церкви. «Сегодня мы прославляем Бога, за то, что благодаря нашей вере и культуре мы пережили худшие испытания и пережили ужасное преступление геноцида армян. Несмотря на ужасный факт геноцида, нам удалось восстановить независимую государственность Армении с победами, которые мы одержали в Сардарапате, Апаране и Каракилисе.
В этом году, вы знаете, дорогие наши сыновья, что с большим торжеством отмечаем 100-летие Первой Республики Армения и в майских сражений, и именно по этому случаю в прошлом году мы признали 2018 год в качестве молодежного года, призывая всех епархиальных лидеров, пасторов всей диаспоры содействовать и поощрать армянскую молодежь посетить Армению и усилиться нашей родной реальностью, быть осведемлрнным о нашей жизни, надеждах, вызовах, и укрепиться духом перед ними и укрепить единство, так как именно мы должны направить наши надежды к реальности, вызовы к победе, только с помощью нашего сильного духа, сильной веры и твердому единству»,- сказал Его Святейшество.
Его Святейшество с уверенностью подчеркнул, что чувствуя власть армянской земли, армянских гор, молодежь вернется в свои общины, с большей силой и с более точным представлением о своей миссии в жизни нашего народа.
Армянский патриарх придал большое значение рвению молодежи, укреплять жизнь армян благодаря своей самоотверженной работе, развивать местные общины, чтобы армянская нация смогла как можно дольше присутствоватсь в развитии этих исторических общин, которые наполняют с гордостью сердца и души каждого армянина.
В связи с этим Его Святейшество дал свою оценку членам управления ВАФС за прекрасно организованное мероприятие , благодаря которому армяне из всего мира воссоединились на родине, убедившись, что Господь и Его сыновья владеют родиной, также как и создатели родины и армянского будущего.
В связи с этим Его Святейшество выразил свою любовь и благославление скаутам, пожелав чтобы Господь благославил их жизни, чтобы они преуспели в жизни, завоевывая новые высоты. В конце встречи Его Святейшество Гарегин II пожелал присутствующим сил и процветания с Божьей волей.
На церемонии закрытия присутствовал предстоятель Эчмиадзинского монастыря архиепископ Аршак Хачатрян, пастор школы Св. Григория Просветителя в Буэнос-Айресе архиепископ Т. Махакия Амирян, председатель центрального управления ВАФС Гарник Мкртчян, заместитель министра диаспоры Бабкен Тер- Григорян, президент всеармянского фонда «Пюник», благотворительный деятель Эчмиадзинского монастыря Габирель Чемберджян и члены управления ВАФС , также родители участников скаутского лагеря.