Այնթափի առաջին լուսանկարիչը հայ է եղել
«Gaziantepsabah.com» կայքէջի թղթակիցը զրուցել է Այնթափի (պաշտոնական անվանումը` Գազիանթեփ-Ակունքի խմբ.) հայտնի լուսանկարիչ Սերդար Բեյազասլանիհետ, ով լրատվամիջոցին հայտնել է, որ այստեղի առաջին լուսանկարիչը մի հայ էեղել: Այդ մասին փոխանցում է Akunq.net-ը:
Ըստ աղբյուրի` Բեյազասլանը մասնավորապես հետևյալն է ասել հայ լուսանկարչի մասին. «Հետագայում Գազիանթեփի առաջին վարպետները հենց հայից են սովորել այդ մասնագիտությունը: Իմ հայրը ևս եղել է այդ հայ լուսանկարչի աշկերտների մեջ»:
Հիշեցնենք, որ Այնթապի հայերը զանգվածաբար ոչնչացվեցին 1915-1921 թթ.: Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածները ապաստանեցին Սիրիայում, Լիբանանում, ԱՄՆ-ում:
Ըստ թուրք ուսումնասիրող Մուրադ Ուչաների` ներկայում Այնթափ նահանգում ապրում է 2 միլիոն մարդ, որի միայն 5 տոկոսն է բնիկ այնթափցի: Եվ այդ 5 տոկոսի գրեթե կեսը (այսինքն` 50 հազարը) կազմում են իսլամացած հայերը: Սակայն նրանց մեծ մասը մերժում է իր հայկական ծագումը` ասելով. «Մենք մուսուլման թուրք ենք»: Մոտ 25 հազար իսլամացած հայ է ապրում Այնթափի կենտրոնում, իսկ Նիզիփի և Բիրեջիքի բնակչության մեկ երրորդը բաղկացած է կրոնափոխ հայերից:

Aintab’s first photographer was Armenian
Gaziantepsabah.com’s (official name: Gaziantep-Source-ed.) correspondent talked to famous photographer of Aintab Serdar Beyazaslani, who told Gaziantepsabah.com that the first photographer of Aintab was Armenian, reported Akunq.net.
According to the source, Beyazaslan particularly said the following about the Armenian photographer: “In the years that followed, the first masters of Gaziantep learned photography from the Armenian. My father was also among the students of that Armenian photographer.”
Let us remind that the Armenians of Aintab were brutally annihilated between 1915 and 1921, and those who were saved from the Armenian Genocide settled in Syria, Lebanon and the USA.
According to Turkish researcher Mourad Ucaner, currently, there are 2 million people living in Aintab, of which only 5% are indigenous people of Aintab, and Islamized Armenians make up almost half of that 5% (50,000). However, most of them reject their Armenian origin, saying the following: “We are Muslim Turks.” There are approximately 25,000 Islamized Armenians living in central Aintab, and converted Armenians make up one-third of the populations of Nizip and Birejik.