Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարք Կրասնոդարի «Վարդանյան» կենտրոնում
Սարդարապատյան հաղթանակի և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը ՌԴ Կրասնոդար քաղաքի «Վարդանյան» կրթամշակութային կենտրոնում սկսվեց մայիսի 13-ին, «Նարեկ»համույթի համերգով, ապա շարունակվեց անընդմեջ նորոգվող ոգևորությամբ։
Մայիսի 26-ին Թեմի Եկեղեցասեր երիտասարդաց միության հրավերով քաղաքի պարային մի շարք համույթներ միացան համահայկական «Արի պարի քոչարի» ֆլեշմոբին, և «ծավալվեց» հազարամյա «Քոչարին» կենտրոնի ընդարձակ բակում։
Մայիսի 27-ին «Արմատ» դպրոցի ավագ դպրոցական խմբերի «Ուրարտու» միավորման նախաձեռնությամբ տոնական ցերեկույթը բազում հաճելի պահեր պարգևեց աշակերտներին և ծնողներին, բարձրացրեց բոլոր ունկնդիրների հայրենասիրական ու ազգանվեր ոգին։
Մի այլ փայլատակում էր այս շարքում «Արմատ» դպրոցի տարեվերջյան համերգը, որը կրում էր «Արևին թիկնած, արևից շիկնած, արևի երկիր՝ Հայաստանս» խորագիրը։ «Արմատ» համերգային դահլիճում հավաքվել էին աշակերտներ, ուսուցիչներ, հոգևորականներ և ծնողներ։ Արդեն ավանդական դարձած հանրագումարային կանոնիկ համերգները ամեն անգամ իրենց ընդհանուր բովանդակությամբ տարփողում են հայկական կյանքի որևէ հիշարժան իրադարձություն։ Դպրոցում գործող բոլոր միավորումներն ու խմբակները ներկայացնում են ընդհանուր ասելիքը՝ մասնագիտական բնորոշ տեսակի և ոճի մեջ։ Այս անգամ տողատակ և տողերում պետականության վերականգնման արժանապատիվ զգացողության 100-ամյա խինդն ու պատասխանատվությունն էր։
Երեկոն բացեց կենտրոնի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Բարսեղյանը, ապա հաղորդավարներ Կարինե Եղիկյանն ու Վազգեն Աբելյանը ուղենշեցին երեկոյի գեղարվեստական ընթացքը։ Նրանց փոխարինած փոքրիկ Էրվինն ու Մարիամը էջ առ էջ թերթեցին դպրոցի առօրյան՝ բացելով բոլոր դասարանների դռները։ «Աստվածաշունչ» խմբակը մեկնաբանեց «Մոլորյալ որդու վերադարձը» բիբլիական առակը, «Խաչքար» դասարանը 100-ամյակը դիմավորեց հաղթանակները մաշտոցյան բանակով պաշտպանելու պատրաստակամությամբ, «Ուրարտուն» ոգեկոչում էր բազմավերք ժողովրդի ոգու անմահությունը, «Մեծ Մհերը» շրջանակի մեջ դրեց հայ ժողովրդի անմահ սրբությունները՝ ընտանիք, մշակույթ, ստեղծագործություն, իսկ «Սասունցի Դավիթը» նորովի հիշեցրեց Թումանյանի հեքիաթների մշտահմա իմաստությունը։ Գեղարվեստական խմբակները բեմ բարձրացրին հրաշալի երգ ու պար, իսկ «Փոքր Մհեր» միավորումը հանդիսատեսին գերեց իր գունագեղ բեմականացումներով։
Դպրոցի տարեվերջյան ասելիքը առանձնանում էր էական զուգահեռներով. մայիսյան բոլոր հաղթանակները հայ ժողովրդի կյանքում առանցքային են, վճռորոշ, ծրագրային. հայկական բոլոր կառույցները Սփյուռքում ալիքվում են ապագայի նկատմամբ հույսի և հավատի հորդացման նոր ալիքով. «Արմատ» դպրոցի հայկական մեղեդիները աստիճանաբար վերածվում են ներդաշնակ և գունագեղ համանվագի, որի մաժոր նոտան, ինչ խոսք, հայրենասիրությունն է։

Цикл мероприятий в центре «Варданян» Краснодара, посвященный 100-летию Первой Армянской Республики
Цикл мероприятий в культурно-образовательном центре «Варданян» города Краснодар РФ, посвященный 100-летию Сардарапатской победы и Первой Армянской Республики начался 13 мая концертом ансамбля «Нарек» и продолжился с неугасимым воодушевлением.
По приглашению церковного молодежного союза епархии 26 мая ряд танцевальных ансамблей города присоединились к общеармянскому флешмобу «Приходи танцуй «Кочари», и многовековой «Кочари» развернулся на церковном дворе.
По инициативе объединения «Урарту» старших групп школы «Армат» праздничный утренник 27 мая подарил много приятных мгновений ученикам и родителям, повысил тонус патриотизма у всех.
Особенным был итоговый концерт года в школе «Армат». В зале собрались педагоги, учащиеся и их родители, представители духовенства. Ставшие уже традиционными концерты каждый раз своим содержанием пропагандируют то или иное памятное событие армянской жизни. Все функционирующие в школе объединения и кружки представляют общую идею специфическим профессиональным образом. На этот раз темой стала радость и ответственность 100-летнего чувства восстановления государственности и достоинства.
Вечер открыл замдиректора центра Александр Барсегян, затем ведущие Карине Егикян и Вазген Абелян представили художественную программу вечера. Сменившие их маленькие Эрвин  и Мариам представили будни школы, открыв двери всех классов. Кружок «Библия» толковал библейский сюжет «Возвращение блудного сына», класс «Хачкар» ознаменовал 100-летие готовностью защищать победы маштоцевской армией, «Урарту» чествовал бессмертие души израненного народа, «Большой Мгер» представил бессмертные святыни армянского народа – семью, культуру, творчество, а «Давид Сасунский» по-новому напомнил мудрость сказок Туманяна. Художественные кружки продемонстрировали прекрасные пение и танец, а объединение «Малый Мгер» покорило зрителей своими замечательными постановками.
Финальное мероприятие года в школе выделялось существенными параллелями: все Майские победы важны, решительны и программны в жизни армянского народа, все армянские структуры в Диаспоре живут новой волной нарастания надежды и веры в будущее: армянские мелодии школы «Армат» постепенно перерастают в гармоничную и красочную симфонию, мажорной нотой которой, что и говорить, является патриотизм.