Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված միջոցառում Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունում
Մայիսի 6-ին Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունում տեղի ունեցավ Արցախյան շարժման հոբելյանին նվիրված միջոցառում, որին ներկա էին Դամասկոսի Հայոց թեմի առաջնորդ Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանը, ՍԱՀ խորհրդարանի պատգամավոր Նորա Արիսյանը, Սիրիայում գործող միջազգային կազմակերպությունների պաշտոնյաներ, դամասկահայ միությունների անդամներ և այլն:
Միջոցառման մեկնարկին ցուցադրվեց Սիրիայում ՀՀ դեսպանության կողմից պատրաստված կարճամետրաժ ֆիլմը, որում համառոտ ներկայացված է Արցախյան շարժումը՝ 1988թ.-ից մինչև մեր օրերը: Ֆիլմում անդրադարձ է կատարվում նաև Ադրբեջանում հայերի դեմ բռնաճնշումներին, ինչպես նաև Սումգայիթում, Բաքվում, Մարաղայում և այլուր ադրբեջանական իշխանությունների կողմից սանձազերծված և կազմակերպված ջարդերին: Ֆիլմի եզրափակիչ հատվածը պատմում է 2016թ.-ի ապրիլյան պատերազմի օրերին հայ զինվորների գործած սխրանքների մասին:
Ֆիլմի ցուցադրությունից հետո տեղի ունեցավ Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանի դասախոսությունը «Արցախյան շարժման 30-ամյակ. Հաղթանակներ, չլուծված խնդիրներ, կարգավորման սպասելիքներ» խորագրով:
Դեսպան Փոլադյանն ունկնդիրներին հանգամանալից ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի պատմությունը և անկախության համար Արցախի ժողովրդի մղած պայքարը: Նա անդրադարձ կատարեց Ռուսաստանի կոմկուսի կովկասյան բյուրոյի կողմից Արցախի՝ 1921թ.-ի հուլիսի 5-ի ուխտադրուժ և ապօրինի կերպով բռնակցումը Ադրբեջանին՝ նշելով, որ այդ անարդար որոշումից սկսվեցին արցախահայության տառապանքները:
Ապա ՀՀ դեսպանը մանրամասն խոսեց խորհրդային շրջանում Ադրբեջանի ԽՍՀ իշխանությունների կողմից Արցախի և Նախիջևանի հայաթափության հետևողական քաղաքականության մասին, որի արդյունքում Նախիջևանը գրեթե ամբողջությամբ հայաթափվեց, իսկ Արցախում հայերի թիվը կտրուկ նվազեց: Այնուհետև, դեսպանը ներկայացրեց Արցախցի ժողովրդի մաքառումներն իր պատմական իրավունքի և արդարության վերականգնման համար:
Եզրափակելով դասախոսությունը՝ Արշակ Փոլադյանն անդրադարձ կատարեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի լուծմանն ուղված Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ջանքերին՝ նշելով, որ ՀՀ առաջնահեթությունն է խնդրի խաղաղ կարգավորումը միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, մասնավորապես, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի կիրառմամբ:

Мероприятие в посольстве РА в Сирии, посвященное 30-летию Арцахского движения
В посольстве РА в Сирии, 6 мая состоялось мероприятие, посвященное 30-летию Арцахского движения, на котором присутствовали предстоятель армянской епархии Дамаска епископ Армаш Налбандян, депутат парламента Сирийской Арабской Республики Нора Арисян, чиновники международных организаций, функционирующих в Сирии, члены армянских союзов Дамаска и др.
В начале мероприятия был показан короткометражный фильм, подготовленный посольством РА в Сирии, в котором было кратко представлено Арцахское движение –с 1988 года по наши дни. В фильме за тронуты также насилие над армянами в Азербайджане, а также погромы, спровоцированные и организованные властями Азербайджана в Сумгаите, Баку, Марага. Финальный отрезок фильма повествует о героизме армянских воинов в дни апрельской войны 2016 года.
После просмотра фильма состоялся доклад посла РА в Сирии Аршака Поладяна на тему «30-летие Арцахского движения: Победы, нерешенные проблемы, ожидания урегулирования».
Посол Поладян обстоятельно представил слушателям историю Карабахской проблемы и борьбу арцахского народа за независимость. Он коснулся незаконного присоединения Арцаха к Азхербайджану 5 июля 1921 года Кавказским бюро Российской Компартии, отметив, что с этого несправедливого решения и начались муки армян Арцаха.
Затем посол РА подробно говорил о последовательной политики властей АзССР по выживанию армян из Арцаха и Нахиджевана, вследствие чего в  Нахичеване почти не осталось армян, а в Арцахе численность армян резко сократилась. Затем посол представил борьбу арцахского народа за восстановление своих исторических прав и справедливости.
Завершая лекцию, Аршак Поладян коснулся дипломатических усилий Республики Армения, направленных на решение Карабахской проблемы, отметив, что приоритетом РА является мирное урегулирование проблемы на основе основных принципов международного права, в частности, равноправии народов и праве на самоопределение.