«Թաթուլ Ալթունյան»-ի անվան երգի և պարի պետական անսամբլը համերգով հանդես եկավ Նոր Ջուղայում
Նախաձեռնությամբ Նոր Ջուղայի Հայ մարզամշակութային «Արարատ» միության Կենտրոնական վարչության և կազմակերպությամբ նույն միության Մշակութային միավորի վարչության, մայիսի 1-ի երեկոյան միության հանդիսությունների դահլիճում համերգով հանդես եկավ Հայաստանի Թաթուլ Ալթունյանի անվան երգի ու պարի պետական անսամբլը:
ՀՀ հիմնադրման 100-ամյակի առիթով կազմակերպված համերգի մեկնարկը տրվեց դհոլ-զուռնայի ուղեկցությամբ, որին հաջորդեցին անսամբլի անդամների մուտքը դահլիճ: Այնուհետև տեղի ունեցավ նվագախմբի, երգչախմբի ու պարախմբի խանդավառ կատարումները:
Համույթի հաղորդավարուհի Մարինե Մալյանը, ողջունելով հանդիսատեսին, նշեց, որ Թաթուլ Ալթունյանի անվան անսամբլը Իրան է ժամանել Թեհրանի Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպության, ՀՈՒՍԿ հաստատության և Հայ ակումբի համատեղ հրավերով: Ապա շնորհակալական ու երախտագիտության խոսք ասաց հրավերի և Իրանում ելույթ ունենալու առիթը ընձեռելու առումով. «Մշակույթը միասնականության ամրապնդման և Հայաստանի շուրջ համախմբելու գաղափարը սերմանելու լավագույն միջոցն է: Դուք ապացուցեցիք, որ հայրենասիրությունը նախևառաջ գործ է և ոչ՝ խոսք: Աշխարհի հինգ մայրցամաքներ այցելած և հազարավոր սրտեր նվաճած 80-ամյա անսամբլը, կատարելով իր առաքելությունը, աշխարհին է ներկայացրել հայկական ավանդական երգն ու պարը, ազգային նվագարանն ու հայկական տարազը»:
Երեկոյի ընթացքում անսամբլը հանդես եկավ Սայաթ-Նովայի, Արամ Խաչատրյանի, Ալեքսանդր Հեքիմյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Գուսան Շերամի ու այլոց հայկական ժողովրդական ու հայրենասիրական երգ-երաժշտության և պարային համարների բարձրորակ ու շքեղ կատարումներով, որոնք արժանացան հանդիսատեսի դահլիճը թնդացնող երկարատև ծափողջյուններին:
Համերգի ավարտին միության Կենտրոնական վարչության անունից Մանիա Ղուկասյանը շնորհակալական խոսք ասաց իրականացրած համերգի և հանդիսատեսին բարձր տրամադրություն հաղորդող կատարումների համար, որից հետո թեմակալ առաջնորդի ձեռամբ հուշանվեր հանձնվեց խմբի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Ալթունյանին, ով ուրախություն և հպարտություն համարեց արվեստների ու արհեստների քաղաք` Սպահանի Նոր Ջուղայում կրկին անգամ ելույթ ունենալու կապակցությամբ, ասելով, որ Թաթուլ Ալթունյանի անվան անսամբլը առաջին անգամ Նոր Ջուղայում համերգով ելույթ է ունեցել 1944 թվականին և հպարտություն համարեց այն, որ արվեստի և մշակույթի միախառնումից ստացվել է մի գեղեցիկ որակ, որը կոչվում է եղբայրություն և համատեղ գործունեություն: Ավարտին Ալթունյանը շնորհակալություն հայտնեց միության պատասխանատուներին՝ հոգատար և բարի վերաբերմունքի համար:
Հավելենք, որ անսամբլի գեղարվեստական ղեկավարն է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Ալթունյանը, գլխավոր բալետմայստերը` ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Հովհաննես Խաչիկյանը, տնօրենը` Գրիգոր Ոսկանյանը, իսկ գործիքավորման բաժնի ղեկավարը Էդգար Ավետիսյանն է:
Համերգը վայելում էր Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սիփան եպիսկոպոս Քեչեջյանի հովանավորությունը և ներկայությունը: Ներկա էին նաև քահանայից դասի, Ազգային մարմինների և Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները, միության արտոնատերեր Թաթուլ Օհանյանը և Այլին Մելիքյանը, միութենականներ և հոծ թվով հանդիսատես:

Tatul Altunyan State Song and Dance Ensemble gives concert in New Julfa
On May 1, at the initiative of the Central Board of Ararat Armenian Sport and Cultural Union of New Julfa, the Tatul Altunyan State Song and Dance Ensemble gave a concert in the sessions hall of the Union. The concert was organized by the Union’s Culture Unit.
The concert, which was dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Republic of Armenia, began with performances of music played on the Armenian dhol and zurna and was followed by the entrance and performances of the ensemble’s choir, orchestra and dance group.
The Master of Ceremonies Marine Malyan greeted the audience and stated that the Tatul Altunyan State Song and Dance Ensemble was in Iran at the invitation of Ararat Armenian Cultural Organization of Tehran, HUSK Institution and the Armenian Club. She also extended thanks and expressed gratitude for the invitation and for the opportunity to perform in Iran. “Culture is the best way of strengthening unity and instilling the idea of uniting around Armenia. You proved that patriotism is first and foremost an act, not just words. The 80-year-old ensemble, which has performed on five continents of the world, captured the hearts of thousands of people and performs its mission, has presented Armenian traditional songs and dances, as well as Armenian national instruments and national costumes to the world.”
During the event, the ensemble performed the folk and patriotic songs and music of Sayat-Nova, Aram Khachaturian, Alexander Hekimyan, Arno Babajanyan, Gusan Sheram and others and performed dances with high quality and splendor, to which the audience gave long rounds of applause.
After the concert, on behalf of the Central Board of the Union, Mania Ghukasyan expressed gratitude for the concert and for conveying a great mood to the audience with the performances, after which Primate of the Diocese granted a commemorative gift to the ensemble’s artistic director, Merited Art Figure of the Republic of Armenia Zhirayr Altunyan, who considered it a joy and pride to perform in the city of arts and crafts (New Julfa) once again, adding that the first time the Tatul Altunyan Ensemble performed in New Julfa was in 1944, and he considered it a pride that the mix of arts and culture has created a quality that is referred to as brotherhood and joint activity. At the end, Altunyan expressed gratitude to the Union’s representatives for the kindness and generosity.
Let us add that the ensemble’s artistic director is Merited Art Figure of the Republic of Armenia Zhirayr Altunyan, the general balletmaster is Merited Cultural Figure of the Republic of Armenia Hovhannes Khachikyan, the director is Grigor Voskanyan, and the head of the musical arrangements division is Edgar Avetisyan.
The concert was sponsored and attended by Primate of the Armenian Diocese of Isfahan, Bishop Sipan Kechejian. Among other attendees were the clergy, representatives of the National Bodies and the Armenian National Committee, the Union’s licensor Tatul Ohanian and Aileen Melikian, members of the Union and many others.