«Թաթուլ Ալթունյան»-ի անվան երգի և պարի պետական անսամբլը համերգով հանդես եկավ Նոր Ջուղայում
Նախաձեռնությամբ Նոր Ջուղայի Հայ մարզամշակութային «Արարատ» միության Կենտրոնական վարչության և կազմակերպությամբ նույն միության Մշակութային միավորի վարչության, մայիսի 1-ի երեկոյան միության հանդիսությունների դահլիճում համերգով հանդես եկավ Հայաստանի Թաթուլ Ալթունյանի անվան երգի ու պարի պետական անսամբլը:
ՀՀ հիմնադրման 100-ամյակի առիթով կազմակերպված համերգի մեկնարկը տրվեց դհոլ-զուռնայի ուղեկցությամբ, որին հաջորդեցին անսամբլի անդամների մուտքը դահլիճ: Այնուհետև տեղի ունեցավ նվագախմբի, երգչախմբի ու պարախմբի խանդավառ կատարումները:
Համույթի հաղորդավարուհի Մարինե Մալյանը, ողջունելով հանդիսատեսին, նշեց, որ Թաթուլ Ալթունյանի անվան անսամբլը Իրան է ժամանել Թեհրանի Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպության, ՀՈՒՍԿ հաստատության և Հայ ակումբի համատեղ հրավերով: Ապա շնորհակալական ու երախտագիտության խոսք ասաց հրավերի և Իրանում ելույթ ունենալու առիթը ընձեռելու առումով. «Մշակույթը միասնականության ամրապնդման և Հայաստանի շուրջ համախմբելու գաղափարը սերմանելու լավագույն միջոցն է: Դուք ապացուցեցիք, որ հայրենասիրությունը նախևառաջ գործ է և ոչ՝ խոսք: Աշխարհի հինգ մայրցամաքներ այցելած և հազարավոր սրտեր նվաճած 80-ամյա անսամբլը, կատարելով իր առաքելությունը, աշխարհին է ներկայացրել հայկական ավանդական երգն ու պարը, ազգային նվագարանն ու հայկական տարազը»:
Երեկոյի ընթացքում անսամբլը հանդես եկավ Սայաթ-Նովայի, Արամ Խաչատրյանի, Ալեքսանդր Հեքիմյանի, Առնո Բաբաջանյանի, Գուսան Շերամի ու այլոց հայկական ժողովրդական ու հայրենասիրական երգ-երաժշտության և պարային համարների բարձրորակ ու շքեղ կատարումներով, որոնք արժանացան հանդիսատեսի դահլիճը թնդացնող երկարատև ծափողջյուններին:
Համերգի ավարտին միության Կենտրոնական վարչության անունից Մանիա Ղուկասյանը շնորհակալական խոսք ասաց իրականացրած համերգի և հանդիսատեսին բարձր տրամադրություն հաղորդող կատարումների համար, որից հետո թեմակալ առաջնորդի ձեռամբ հուշանվեր հանձնվեց խմբի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Ալթունյանին, ով ուրախություն և հպարտություն համարեց արվեստների ու արհեստների քաղաք` Սպահանի Նոր Ջուղայում կրկին անգամ ելույթ ունենալու կապակցությամբ, ասելով, որ Թաթուլ Ալթունյանի անվան անսամբլը առաջին անգամ Նոր Ջուղայում համերգով ելույթ է ունեցել 1944 թվականին և հպարտություն համարեց այն, որ արվեստի և մշակույթի միախառնումից ստացվել է մի գեղեցիկ որակ, որը կոչվում է եղբայրություն և համատեղ գործունեություն: Ավարտին Ալթունյանը շնորհակալություն հայտնեց միության պատասխանատուներին՝ հոգատար և բարի վերաբերմունքի համար:
Հավելենք, որ անսամբլի գեղարվեստական ղեկավարն է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Ալթունյանը, գլխավոր բալետմայստերը` ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ Հովհաննես Խաչիկյանը, տնօրենը` Գրիգոր Ոսկանյանը, իսկ գործիքավորման բաժնի ղեկավարը Էդգար Ավետիսյանն է:
Համերգը վայելում էր Սպահանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սիփան եպիսկոպոս Քեչեջյանի հովանավորությունը և ներկայությունը: Ներկա էին նաև քահանայից դասի, Ազգային մարմինների և Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները, միության արտոնատերեր Թաթուլ Օհանյանը և Այլին Մելիքյանը, միութենականներ և հոծ թվով հանդիսատես:

Государственный ансамбль песни и танца им. Татула Алтуняна выступил с концертом в Новой Джуге
В актовом зале армянского спортивно-культурного союза «Арарат» Новой Джуги 1 мая состоялся концерт Государственного ансамбля песни и танца Армении им. Татула Алтуняна, организованный по инициативе Центрального правления союза «Арарат» департаментом культуры того же союза.
Концерту, посвященному 100-летию основания РА, положила начало музыка дола и зурны, затем выступили оркестр, хор и танцевальная группа ансамбля.
Ведущая Марине Малян, приветствовав зрителей, отметила, что ансамбль им. Татула Алтуняна прибыл в �?ран по приглашению армянского культурного союза «Арарат» Тегерана и других армянских организаций �?рана. Затем сказала: «Культура – лучшее средство укрепления единства и привития идеи сплочения вокруг Армении. Вы доказали, что патриотизм для вас – дела, а не слова. Побывавший на пяти континентах, завоевавший сердца тысяч людей 80-летний ансамбль, выполняя свою миссию, представлял и представляет миру армянские песни и танцы, национальные музыкальные инструменты и традиционные армянские наряды».
В течение вечера в исполнении ансамбля прозвучали произведения Саят-Нова, Арама Хачатряна, Алексея Экимяна, Арно Бвабаджаняна, гусана Шерама и других, и каждое было встречено продолжительной овацией.
По завершении концерта от имени Центрального правления Союза Маниа Гукасян выразила благодарность за концерт и прекрасное настроение, подаренное зрителям. После чего предстоятель епархии вручил памятный подарок художественному руководителю ансамбля, Заслуженному деятелю искусства Жирайру Алтуняну, который счел радостью и гордостью возможность вновь выступить в городе ремесел и искусств – Новой Джуге �?сфагана, сказав, что впервые ансамбль выступал с концертом в Новой Джуге в 1944 году. Он также выразил благодарность ответственным Союза за заботливое и доброе отношение.
Добавим, что главным балетмейстером ансамбля является Заслуженный деятель культуры РА Ованес Хачикян, директором – Григор Восканян, а руководителем инструментального отдела – Эдгар Аветисян.
Концерт прошел под патронатом и в присутствии предстоятеля армянской епархии �?сфагана епископа Сипана Кечечяна. Присутствовали также представители духовного сословия, Национальных органов, комиссии Ай-Дат, и другие.