Հրաժեշտ Հրանտ Դինքի անվան վարժարանին
Ապրիլի 26-ին Կետիկփաշայի Հայ Ավետարանական եկեղեցու հարկի տակ տեղի ունեցավ Հրանտ Դինքի անվան վարժարանի 9-րդ դասարանցիների հրաժեշտի միջոցառումը՝ Վերջին զանգը՝ դասղեկ Անահիտ Պետրոսյանի անմիջական ղեկավարությամբ։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Նարինե Սողոմոնյանը, բացման խոսքում վարժարանի տնօրենուհի տիկին Հերիքնազ Ավագյանը նշեց, որ թեև դժվար է բաժանվել սիրելի աշակերտներից, սակայն իրեն ուրախացնում և ոգևորում է այն հանգամանքը, որ նրանք մեկնելու են հայրենիք։ Միջոցառման ընթացքում աշակերտները վերհիշեցին իրենց ուսումնառության տարիները՝ մանկապարտեզից մինչև 9-րդ դասարան։ Երգ ու երաժշտության ելևէջներին միախառնվեցին բաժանման թախիծն ու տխրությունը։ Աշակերտներն իրենց սրտի խոսքն ուղղեցին ուսուցիչներին, հոգաբարձուներին, պոլսահայ համայնքին, որոնց միասնական ջանքերով իրենք կարողացան կրթություն ստանալ՝ գտնվելով Հայաստանից հեռու։
Խորհրդանշական նվերներ հանձնեցին տեր և տիկին Հորոզօղլուները, Դինք ընտանիքը։ Ուշագրավ էր Ռաքել Դինքի ելույթը, ով հիշեց, թե ինչպես է 8 տարեկանում այս բեմից ելույթ ունեցել։Աշակերտները տեր Շիրվան քահանայից հայրական օրհնություն խնդրեցին՝ կարևորելով հոգևոր խորհուրդն ու դասն իրենց կյանքում։
Անուրանալի է Վերապատվելի Գրիգոր Աղաբալօղլուի դերը, ով տարիներ շարունակ այս հյուրընկալ հարկի տակ ընդունել ու ճանապարհել է մեր հայորդիներին։Հատկապես ազդեցիկ էր միջոցառման ավարտը, երբ աշակերտները կամավոր պարուսույց պարոն Հակոբի հետ ոգևորիչ պարով մեծ խանդավառություն առաջացրին դահլիճում։
Շուտով մեր աշակերտները մեկնելու են Հայաստան և, մասնակցելով պետական քննություններին, ստանալու են իրենց վկայականները : Բարի՛ ճանապարհ դեպի հայրենիք…

Прощание с гимназией имени Гранта Динка
Под сводами Армянской Евангелистской церкви Кетикпаша 26 апреля прозвенел последний звонок для девятиклассников гимназии имени Гранта Динка. Мероприятие прошло под руководством классрука Анаит Петросян.
Как сообщила редакции «Армяне сегодня» Нарине Согомонян, во вступительной речи директор гимназии госпожа Эрикназ Авакян отметила, что хотя и трудно расставаться с любимыми учениками, однако ее радует то обстоятельство, что они отправятся на Родину. В ходе мероприятия учащиеся вспомнили свои годы учебы – от детсада до выпускного класса. К песням и музыке примешивалась грусть расставания. Ученики высказали сердечные слова педагогам, попечителям, армянской общине Константинополя, чьи совместные усилия помогли им получить образование, находясь вдали от Армении.
Символические подарки вручили господин и госпожа Горозоглу, семья Динков. Примечательным было выступление Ракель Динк, которая вспомнила, как выступала с этой сцены в восьмилетнем возрасте. Учащиеся попросили пастырского благословения иерея Ширвана, отметив важность духовного урока в их жизни.
Неоценима роль Высокочтимого Григора Агабалоглу, которые долгие годы встречал и провожал под этими сводами армянских детей. Особенно красивым получился финал мероприятия, когда дети выступили с танцами.
Скоро наши ученики отправятся в Армению – участвовать в государственных экзаменах и получить свои аттестаты. Доброго пути на Родину.