Աջակցություն Արցախի պահեստազորային սպաներին
Ապրիլի 28-ին Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Տիգրան Առստամյանի մասնակցությամբ մեկնարկել է պահեստազորային սպաներին մեղվափեթակների տրամադրման ծրագիրը, որը նախաձեռնել է «Հանի Հաուս» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը: Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Արցախի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության մամուլի ծառայությունից, ծրագրի առաջնային նպատակն է՝ լուծել թոշակի անցած սպաների զբաղվածության խնդիրը՝ նոր թափ տալով մեղվաբուծության զարգացմանն Արցախում:
Ըստ ծրագրի պատասխանատուների՝ սկսնակներին կտրամադրվի 20 մեղվաընտանիք, իսկ փորձառուներին՝ 40 մեղվաընտանիք: Արցախի մեղվապահների ասոցիացիան պարբերաբար վերապատրաստումներ կկազմակերպի ու փորձի փոխանակման հնարավորություն կստեղծի ծրագրի մասնակիցների համար:
«Մաքուր մեղր արտադրելու համար Արցախն ունի համապատասխան բնակլիմայական պայմաններ, և արդեն ժամանակն է, որպեսզի մեր արտադրանքը իր տեղն ունենա նաև արտաքին շուկայում»,- նշել է Տիգրան Առստամյանը:

Содействие офицерам запаса Арцаха
При участии заместителя министра сельского хозяйства Республики Арцах Тиграна Арстамяна 28 апреля стартовала программа предоставления пчелиных ульев офицерам запаса, инициированная ООО «Хани Хаус». Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы Министерства, приоритетной целью программы является решение вопроса занятости офицеров запаса, придав новый размах развитию пчеловодства в Арцахе.
По словам ответственных за программу, новичкам будут предоставлены 20 пчелиных семей, а опытным – 40. Ассоциация пчеловодов Арцаха периодически будет организовывать переподготовку и создаст условия для обмена опытом.
«Для производства чистого меда Арцах обладает соответствующими природно-климатическими условиями и уже настало время, чтобы наша продукция заняла свое место и на внешнем рынке», – отметил Тигран Арстамян.