Վարչապետը հյուրընկալել է Ամենայն Հայոց և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսներին
Վարչապետ Սերժ Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին:
Վարչապետի պաշտոնը ստանձնելուց հետո Սերժ Սարգսյանի հետ առաջին հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը նախ իրենց շնորհավորանքներն են փոխանցել վարչապետին՝ մաղթելով նրան ուժ, կարողություն, համբերություն, տոկունություն:
Զրուցակիցները հանդիպման ժամանակ անդրադարձել են նաև այս օրերին հանրապետությունում բողոքի արտահայտման զանգվածային միջոցառումներին՝ տեղի ունեցող հավաքներին, երթերին և իրենց մտահոգությունները հայտնել ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ: Բնական համարելով, որ ցանկացած երկրի ներսում կարող են լինել դժգոհություններ, պահանջներ, մտահոգություններ, կաթողիկոսները կարևորել են բողոքի արտահայտումը բացառապես քաղաքակիրթ եղանակով՝ հարգելով պետության սահմանադրական կարգն ու օրենքները:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը միաժամանակ իրենց գոհունակությունն ու գնահատանքն են հայտնել, որ տեղի ունեցող գործընթացում ուժի կիրառումը, բախումները, ընդհարումները տեղ չունեն:
«Աղոթում ենք, որպեսզի աստիճանաբար այս իրավիճակը հանդարտվի, խաղաղվի, և մարդիկ լծվեն մեր հայրենաշինության, մեր երկրի անվտանգության նվիրական գործին: Մենք, այո՛, ունենք դժվարություններ մեր կյանքում, բայց նաև բազում մարտահրավերներ և այդ մարտահրավերների առջև կարող ենք կանգնել ու դիմակայել դրանք միայն ազգային համախմբվածությամբ և միասնականությամբ: Առջևում նաև ապրիլի 24-ն է՝ Մեծ եղեռնի հիշատակի օրը: Եվ այդ օրվա խորհուրդը պիտի որ յուրաքանչյուր հայորդու գիտակցության, ընկալումների մեջ լինի և առաջնորդի՝ շիտակ ապրելու և շիտակ մեր ընթացքը առաջնորդելու, որպեսզի մենք զերծ պահենք մեր երկիրը ողբերգություններից, կորուստներից:
Մենք ունենք Արցախ, մենք ունենք մեր հայրենիքի սահմանների վրա ծառայող երիտասարդ հայորդիներ, որոնց անվտանգությունը, գիտենք, պարո՛ն վարչապետ, Ձեր մշտական մտահոգությունն է: Մենք հաղորդ ենք եղել Ձեր մտածումներին այս առումով: Թող Աստված պահի, պահպանի մեր ժողովրդին սիրո, խաղաղության մեջ: Այս է մեր մաղթանքը, այս է մեր աղոթքը»,-ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ն, նշելով, որ միանգամայն կիսում է Գարեգին Վեհափառի մտահոգությունները, ընդգծել է, որ այս օրերին երկրում երիտասարդների, պատանիների ներգրավմամբ տեղի ունեցող իրադարձությունների ժամանակ գրգռիչ արտահայտություններով լարվածության, անորոշության մթնոլորտի ստեղծումը վնասում է թե՛ մեր ժողովրդին, թե՛ մեր երկրի ընկալմանն արտաքին աշխարհում:
«Վերջիվերջո, այս ցույցերի հետևանքները կամ դրանց ընթացքում հասցված վնասների հաղթահարումը ամիսներ են տևելու: Այսինքն՝ երկիրը կարող է վնասվել: Մենք պետք է ցուցարարներին ասենք՝ սա մեր բոլորիս հայրենիքն է, բոլորս այս հայրենիքի զավակներն ենք, մի ընտանիք ենք: Դժվարություններ, հարցեր կլինեն, սակայն պետք է նստել, փոխադարձ հասկացողությամբ հարցերը քննել սեղանի շուրջ, ոչ թե փողոցում: Հարցերը քննելու միասնական այդ ճիգով դրանց լուծման ճամփաներ պետք է որոնել միասնաբար: Սա է, որ պետք է լինի: Այս մթնոլորտում նման ձևով շարունակելը վնաս է՝ վնաս է հայրենիքին, վնաս է մեր ժողովրդին: Հետևաբար, ես ուրախ եմ, որ նաև Դուք, պարո՛ն վարչապետ, այդ կոչը արել եք, որ ուժերը կողք կողքի գան և սեղանի շուրջ նստեն ու խոսեն: Նախագահի և Ձեր գլխավորությամբ այդ խոսակցությունը պետք է լինի, որովհետև այս կացության շարունակումը մեծապես կվնասի մեր հայրենիքին, մեր ժողովրդին, Արցախին մանավանդ: Ժամանակն է, որ համախմբվենք, որովհետև պաշարված ենք ոչ բարեկամ ուժերով: Հարցեր կան, բնականաբար, բայց այդ հարցերի մասին պետք է խոսենք փոխադարձ սիրո, հարգանքի սահմաններում: Սա է, որ ուզում էինք Ձեզ փոխանցել, պարո՛ն վարչապետ»,-ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը:

Премьер-министр принял Католикоса Всех армян и католикоса Великого Дома Киликийского
Премьер-министр Армении Серж Саргсян сегодня принял Его Святейшество Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II и Его Святейшество католикоса Великого Дома Киликийского Арама I.
На первой после вступления в должность премьер-министра встрече с Сержем Саргсяном Верховный Патриарх и Католикос Великого Дома Киликийского поздравили главу правительства, пожелав ему сил, терпения, стойкости.
В ходе встречи  собеседники коснулись также массовых акций выражения протеста, которые в эти дни проходят в республике – митингов, шествий, выразив свою озабоченность в связи со сложившейся ситуацией. Посчитав естественным, что подобные недовольства, требования, озабоченности могут иметь место в любой стране, католикосы отметили важности выражения протеста исключительно цивилизованным путем, уважая основы конституционного строя и законы.
Гарегин Второй и Арам Первый в то же время выразили удовлетворение  и оценки по поводу того, что в происходящем процессе не было применения силы и столкновений на улицах.
«Молимся за то, чтобы эта ситуация постепенно успокоилась, и люди впряглись в построение Родины, служа святому делу безопасности Отчизны. Конечно, у нас есть трудности в жизни, но есть и многие вызовы, перед которыми мы можем оказаться, и которым способны противостоять только национальным сплочением и единством. Впереди 24-е апреля – годовщина Геноцида армян. Осознание символики этого дня должно быть в каждом армянине, дабы руководствоваться сознанием жить верно, уберечь родину от трагедий и потерь.
У нас есть Арцах, у нас есть молодые армяне, которые стоят на рубежах родины, и мы знаем, что их безопасность, господин премьер-министр – ваша каждодневная забота. Мы знаем Ваши мысли в этой связи. Пусть Бог хранит наш  народ в мире и любви. Таково наше пожелание, такова наша молитва», – сказал Католикос Всех армян.
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, отметив, что полностью разделяет беспокойство Патриарха Гарегина, подчеркнул, что создание атмосферы напряженности, неопределенности возбуждающими высказываниями в ходе происходящих в эти дни в стране событий с привлечением молодежи и юношества вредит как нашему народу, так и восприятию нашей страны  во внешнем мире.
«В конечном счете, преодоление последствий этих митингов или устранение нанесенного в ходе их урона продлится месяцы. То есть страна может понести урон. Мы должны сказать демонстрантам – это наша общая Родина, все мы сыны этой  Родины, одна семья. Трудности вопросы будут, однако надо сесть, обсудить в атмосфере взаимопонимания вопросы за столом, а не на улице. Такими совместными усилиями по обсуждению вопросов следует найти пути решения. Так должно быть. Продолжать в подобной атмосфере вредно – и для родины, и для народа. Соответственно, я  рад, что и Вы, господин премьер-министр, обратились с призывом к сторонам сесть за стол и поговорить. Этот диалог во главе с Президентом и Вами должен состояться, ибо продолжение имеющейся ситуации в большой мере повредит нашей Родине, нашему народу, тем более Арцаху. Настало время сплотиться, ибо мы окружены недружественными силами. Естественно, имеются вопросы, но о них нужно говорить в рамках взаимной любви и уважения. Вот что хотели передать Вам, господин премьер-министр», – заявил католикос Арам I.