Մալթայում մեկնարկեցին Հայաստանի մշակույթի օրերը
Ապրիլի 18-ին Արամ Խաչատրյանի 115-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգով Մալթայում մեկնարկեցին Հայաստանի մշակույթի օրերը։
Մինչեւ ապրիլի 30-ն անցկացվելիք այս լայնամասշտաբ միջոցառումները կազմակերպվել են Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի շնորհիվ։ Մշակույթի օրերի անցկացմանն աջակցել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Մալթայի արդարադատության, մշակույթի եւ տեղական ինքնակառավարման նախարարությունը, Arts Council Malta-ն եւ Valletta-2018 հիմնադրամը։
Մշակույթի օրերի մեկնարկին Իտալիայում եւ Մալթայում Հայաստանի դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը կարեւորեց այն փաստը, որ Հայաստանի մշակույթի օրերը լայնածավալ կերպով անցկացվում են հատկապես հիմա, երբ Մալթայի մայրաքաղաք Վալետան հռչակվել է 2018 թվականի Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք:
Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի խոսքով, Մալթայում հայկական մշակույթը ներկայացնելու գաղափարը ծագել էր տարիներ առաջ, իսկ այն փաստը, որ այս տարի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը դարձավ Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի պաշտոնական նվագախումբ, ավելի իրագործելի դարձրեց ՀՀ օրերի անցկացումը:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Աննա Տեր-Հովակիմյանը իր շնորհակալությունը հայտնեց փառատոնի կազմակերպիչներին Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը Եվրոպայի մշակույթային մայրաքաղաքում ներկայացնելու հնարավորության համար։
Հայաստանի մշակույթի օրերին նվիրված ասուլիսի ընթացքում մեծանուն օպերային երգչուհի Լյուբով Կազարնովսկայան նշեց, որ հայկական մշակույթն իր համար շատ հոգեհարազատ ու սիրելի է, իր արյունը կապված է Հայաստանի եւ հայկական հրաշալի մշակույթի հետ։ Նա նաեւ հիշեց մի քանի տարի առաջ իր ելույթը Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հրապարակում՝ անվանելով դա մեծագույն միջոցառում։ Գանձասարի, Մատենադարանի, Էջմիածնի նման հուշարձանները եզակի են ոչ միայն հայկական մշակույթի, այլեւ ամբողջ երկրագնդի համար։ «Իրապես սիրում եմ այս երկիրը եւ կարծում եմ՝ այս սերը փոխադարձ է»,- ասաց Լյուբով Կազարնովսկայան։
Խաչատրյանին նվիրված համերգին ելույթ ունեցավ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։ Հնչեցին Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը (մենակատար՝ միջազգային բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր Այման Մուսահաջաևա), «Դիմակահանդես» սյուիտը, հատվածներ «Սպարտակ» բալետից։
Ջութակահարուհի Այման Մուսահաջաևան ելույթից հետո նշեց, որ առաջին անգամ է համագործակցում դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ։ Եվ այդ համագործակցությունը շատ հաճելի էր։ Ըստ նրա՝ Խաչատրյանի երաժշտությունը համախմբում է, նրա մեղեդիները թեմաների մեծագույն հարստություն, կոլորիտ են պարունակում, ինչը լցնում է ունկնդիրների հոգիները։ «Ես ուրախ եմ բացահայտելու դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին, նա շատ լավ դիրիժոր է, ով հեշտությամբ հասկանում է մենակատարներին, ինչն օգնում է մեզ ելույթ ունենալ հեշտ ու ազատ»,- ասաց ջութակահարուհին։
Նշենք, որ երեկ Վալետայում դռներն է բացել Արամ Խաչատրյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը՝ «Երաժշտության միջազգային լեզու» խորագրով, որը բաց կլինի մինչեւ ապրիլի 22-ը:
Տեղեկացնենք նաեւ, որ մինչեւ ապրիլի 30-ը Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակներում Մալթայում սպասվում է հագեցած մշակութային ծրագիր։ Հանդես կգան Խաչատրյան տրիոն և «Արաքս» պարային համույթը, կկայանա Տիգրան Մանսուրյանի հեղինակային համերգը, ինչպես նաև Մալթայի երգչախմբի կատարմամբ կհնչեն Կոմիտասի երգերը: Կանցկացվեն «Կոմիտաս. կյանքը լուսանկարներում», «Խաչքարեր», «Քարերի գաղտնիք» խորագրերով ցուցահանդեսները, կցուցադրվեն Արտավազդ Փելեշյանի «Տարվա եղանակները», Միքայել Պողոսյանի «Շնորհակալություն, հայրիկ» ֆիլմերը:

На Мальте стартовали концертом, посвященным юбилею А. Хачатуряна
Дни армянской культуры на Мальте стартовали 18-го апреля концертом, посвященным 115-летнему юбилею Арама Хачатуряна. Все эти широкомасштабные мероприятия, которые должны состояться до 30-ого апреля, были организованы благодаря Европейскому фонду поддержки культуры. Свое содействие в проведении Дней армянской культуры оказали также Министерство культуры РА, Министерства Юстиции, Культуры и Местного самоуправления Мальты, фонды Arts Council Malta и Valletta-2018.
Чрезвычайный и полномочный посол Армении в �?талии и на Мальте Виктория Багдасарян перед началом мероприятия подчеркнула важность того факта, что Дни армянской культуры в широкомасштабном формате проводятся именно сейчас- в год, когда столица Мальты Валетта объявлена культурной столицей Европы.
По словам председателя Европейского фонда поддержки культуры Константина �?шханова, идея представления армянской культуры на Мальте возникла много лет назад и окончательно реализовалась благодаря тому, что в этом году Государственный симфонический оркестр Армении стал официальным оркестром Мальтийского международного музыкального фестиваля.
Директор Государственного симфонического оркестра Армении Анна Тер-Овакимян выразила свою благодарность организаторам фестиваля за предоставление возможности представить культурное наследие Армении в культурной столице Европы.
Во время пресс-конференции, посвященной Дням армянской культуры , знаменитая оперная певица Любовь Казарновская отметила, что армянская культура очень близка и любима для нее, она кровью связана с Арменией и ее прекрасной культурой. Она также упомянула о своем выступлении в столице Арцаха Степанакерте несколько лет назад, назвав это крупнейшим событием. Такие исторические памятники , как Гандзасар, Матенадаран и Эчмиадзин, являются уникальными не только для армянской культуры, но и для всего мира. <<Поистине люблю эту страну и надеюсь, что это чувство взаимно>>, – сказала Любовь Казарновская.
На концерте, посвященном А. Хачатуряну, Филармонический оркестр Мальты выступил под руководством дирижера Сергея Смбатяна. Прозвучали Концерт для скрипки Арама Хачатуряна (солистка, лауреат многочисленных международных конкурсов Айман Мусаходжаева), сюита <<Маскарад>>, фрагменты из балета <<Спартак>>.
Скрипачка Айман Мусаходжаева после своего выступления отметила, что впервые сотрудничает с дирижером Сергеем Смбатяном, и это сотрудничество было очень приятным для нее. Она считает , что хачатуряновская музыка объединяет, его мелодии отличаются богатством тем и колоритностью и наполняют души зрителей. <<Я очень рада была открыть для себя дирижера Сергея Смбатяна. Он великолепный дирижер, который с легкостью понимает солистов, благодаря чему выступление проходит в очень легкой и свободной атмосфере>>, -отметила скрипачка.
Отметим, что вчера в Валетте открылась фотовыставка под названием <<Международный язык музыки>>, посвященная Араму Хачатуряну. Она будет открыта до 22-го апреля.
Следует отметить также, что в рамках Дней армянской культуры на Мальте до 30-го апреля ожидается насыщенная культурная программа. Перед публикой выступят <<Трио имени Хачатуряна>> и танцевальный ансамбль <<Аракс>>, состоится авторский концерт Тиграна Мансуряна, прозвучат произведения Комитаса в исполнении мальтийского хора. Пройдут выставки под названиями <<Комитас: жизнь в фотографиях>>, <<Хачкары>>, <<Тайна камней>>, состоятся показы фильмов Артавазда Пелешяна <<Времена года>> и Микаэла Погосяна <<Спасибо, папа>>.