Մալթայում մեկնարկեցին Հայաստանի մշակույթի օրերը
Ապրիլի 18-ին Արամ Խաչատրյանի 115-ամյա հոբելյանին նվիրված համերգով Մալթայում մեկնարկեցին Հայաստանի մշակույթի օրերը։
Մինչեւ ապրիլի 30-ն անցկացվելիք այս լայնամասշտաբ միջոցառումները կազմակերպվել են Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի շնորհիվ։ Մշակույթի օրերի անցկացմանն աջակցել են ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, Մալթայի արդարադատության, մշակույթի եւ տեղական ինքնակառավարման նախարարությունը, Arts Council Malta-ն եւ Valletta-2018 հիմնադրամը։
Մշակույթի օրերի մեկնարկին Իտալիայում եւ Մալթայում Հայաստանի դեսպան Վիկտորյա Բաղդասարյանը կարեւորեց այն փաստը, որ Հայաստանի մշակույթի օրերը լայնածավալ կերպով անցկացվում են հատկապես հիմա, երբ Մալթայի մայրաքաղաք Վալետան հռչակվել է 2018 թվականի Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք:
Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովի խոսքով, Մալթայում հայկական մշակույթը ներկայացնելու գաղափարը ծագել էր տարիներ առաջ, իսկ այն փաստը, որ այս տարի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը դարձավ Մալթայի միջազգային երաժշտական փառատոնի պաշտոնական նվագախումբ, ավելի իրագործելի դարձրեց ՀՀ օրերի անցկացումը:
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Աննա Տեր-Հովակիմյանը իր շնորհակալությունը հայտնեց փառատոնի կազմակերպիչներին Հայաստանի մշակութային ժառանգությունը Եվրոպայի մշակույթային մայրաքաղաքում ներկայացնելու հնարավորության համար։
Հայաստանի մշակույթի օրերին նվիրված ասուլիսի ընթացքում մեծանուն օպերային երգչուհի Լյուբով Կազարնովսկայան նշեց, որ հայկական մշակույթն իր համար շատ հոգեհարազատ ու սիրելի է, իր արյունը կապված է Հայաստանի եւ հայկական հրաշալի մշակույթի հետ։ Նա նաեւ հիշեց մի քանի տարի առաջ իր ելույթը Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հրապարակում՝ անվանելով դա մեծագույն միջոցառում։ Գանձասարի, Մատենադարանի, Էջմիածնի նման հուշարձանները եզակի են ոչ միայն հայկական մշակույթի, այլեւ ամբողջ երկրագնդի համար։ «Իրապես սիրում եմ այս երկիրը եւ կարծում եմ՝ այս սերը փոխադարձ է»,- ասաց Լյուբով Կազարնովսկայան։
Խաչատրյանին նվիրված համերգին ելույթ ունեցավ Մալթայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ։ Հնչեցին Արամ Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը (մենակատար՝ միջազգային բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր Այման Մուսահաջաևա), «Դիմակահանդես» սյուիտը, հատվածներ «Սպարտակ» բալետից։
Ջութակահարուհի Այման Մուսահաջաևան ելույթից հետո նշեց, որ առաջին անգամ է համագործակցում դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ։ Եվ այդ համագործակցությունը շատ հաճելի էր։ Ըստ նրա՝ Խաչատրյանի երաժշտությունը համախմբում է, նրա մեղեդիները թեմաների մեծագույն հարստություն, կոլորիտ են պարունակում, ինչը լցնում է ունկնդիրների հոգիները։ «Ես ուրախ եմ բացահայտելու դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին, նա շատ լավ դիրիժոր է, ով հեշտությամբ հասկանում է մենակատարներին, ինչն օգնում է մեզ ելույթ ունենալ հեշտ ու ազատ»,- ասաց ջութակահարուհին։
Նշենք, որ երեկ Վալետայում դռներն է բացել Արամ Խաչատրյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը՝ «Երաժշտության միջազգային լեզու» խորագրով, որը բաց կլինի մինչեւ ապրիլի 22-ը:
Տեղեկացնենք նաեւ, որ մինչեւ ապրիլի 30-ը Հայաստանի մշակույթի օրերի շրջանակներում Մալթայում սպասվում է հագեցած մշակութային ծրագիր։ Հանդես կգան Խաչատրյան տրիոն և «Արաքս» պարային համույթը, կկայանա Տիգրան Մանսուրյանի հեղինակային համերգը, ինչպես նաև Մալթայի երգչախմբի կատարմամբ կհնչեն Կոմիտասի երգերը: Կանցկացվեն «Կոմիտաս. կյանքը լուսանկարներում», «Խաչքարեր», «Քարերի գաղտնիք» խորագրերով ցուցահանդեսները, կցուցադրվեն Արտավազդ Փելեշյանի «Տարվա եղանակները», Միքայել Պողոսյանի «Շնորհակալություն, հայրիկ» ֆիլմերը:

Malta will be initiated by the concert devoted to Khachatryan’s jubilee
The concert dedicated to the 115-th anniversary of Aram Khachatryan opened Armenia’s Culture Days in Malta started on April 18.
These wide-scaled events, which will be held up till April 30, were organized thanks to aid of European Cultural Support Fund. RA Ministry of Culture, Malta Ministry of Justice, Ministry of Culture and Local Self-Government Ministry, the Arts Council Malta and the Valletta-2018 Foundation greatly supported to the implementation of the Days of Culture.
At the very beginning of Culture Days, Armenia’s ambassador to Italy and Malta,Victoria Baghdasaryan in the interview given highlighted the fact that Armenia’s Culture Days are widely held especially now, when the capital of Malta, Valletta, was declared to be the European Capital of Culture for 2018.
According to Konstantin Ishkhanov, President of the European Foundation for Culture Support, the idea of presenting Armenian culture in Malta was originated years ago.The fact, that Armenian State Symphony Orchestra became the official orchestra of the Maltese International Music Festival this year, made the implementation of Armenian Days even more feasible.
Director of the Armenian State Symphony Orchestra, Anna Ter-Hovakimyan thanked the festival organizers for the opportunity to present Armenia cultural heritage in the European Culture Capital.
During the press – conference devoted to Armenia Culture Days, prominent opera singer Lyubov Kazarnovskaya noted that Armenian culture is very intimate and close to her sole. She is deeply connected with Armenia and wonderful Armenian culture. She also recalled her speech a few years ago in the capital of Artsakh, Stepanakert, and said it was it a great event for her. Monuments like Gandzasar, Matenadaran and Etchmiadzin are unique not only for Armenian culture, but also for the whole world. “I really love this country and I believe this love is mutual,” – said Lyubov Kazarnovskaya.
The Maltese Philharmonic Orchestra, under the conduction of Sergey Smbatyan, performed at the concert dedicated to Aram Khachatryan. The audience enjoyed Aram Khachatryan’s Violin Concerto (soloist Ayman Musahajayeva, laureate of many international competitions), “Masquerade” suite, parts from “Spartacus” ballet.
After the performance violinist Ayman Musahajayeva mentioned that the first cooperation with conductor Sergey Smbatyan was very exciting. According to her, Khachatryan’s music unites, his melodies contain great colorings and are rich in various themes, touching the souls of the listeners. “I am very happy to discover the conductor Sergey Smbatyan, he is a great conductor who easily understands soloists, and helps us to perform easily and freely,” the violinist said.
Worth mentioning, that Aram Khachatryan’s photo exhibition opened in Valetta, entitled as “Music international language” which will be opened up to Aprill 22.
A reach cultural program is expected to be held in Malta in the frames of Armenian Culture Days up to April 30. The “Khachatryan Trio” and “Arax” dance ensemble will perform, Tigran Mansuryan’s authoring concert will take place, as well as Maltese choir will perform songs by Komitas. Several exhibitions will take place such as “Komitas: ” Life in Photos “, ” Cross-stones “, ” The Secret of Stones “, films by Artavazd Peleshyan ” Seasons ” and Michael Poghosyan “Thank You, Father ” will be screened.