Ստեփանակերտի թատրոնը կվերանորոգվի
Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան դրամատիկական թատրոնի շենքի նորոգման նախագծային փաստաթղթերի մշակումն ընթացքի մեջ է:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանն՝ ընդգծելով, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող «Արցախ, իմ սեր. աջակցենք Ստեփանակերտի թատրոնին» բարեգործական ծրագրի շրջանակում մի շարք համերգների և ներկայացումների տոմսերի վաճառքից ստացված հասույթը տրամադրվում է Ստեփանակերտի թատրոնի վերանորոգմանը:
Նախարարի խոսքով՝ «Արցախ, իմ սեր. աջակցենք Ստեփանակերտի թատրոնին» նախաձեռնությունը միակ և հիմնական ֆինանսական միջոցը չի լինելու թատրոնի վերականգնման աշխատանքների համար: Սա նաև հասարակությանը գործընթացի մեջ ներգրավելու և հետագայում ֆինանսական այլ աղբյուրներ ընդգրկելու միտում ունի:
«Ստեփանակերտի թատրոնի վերանորոգման նախագծային փաստաթղթերի մշակման գործընթացն արդեն սկսված մեջ է: Այն շուտով կավարտվի և կհրապարակվի վերանորոգման թվային պատկերը: Շենքի վերանորոգման հարցը մեր երկրի, հատկապես՝ Ստեփանակերտի բնակիչների համար շատ կարևոր է: Երբ Արցախը բռնակցված էր Ադրբեջանին, հայկականությունը պահպանող սակավաթիվ օջախներից մեկը Ստեփանակերտի թատրոնն էր, որն այն ժամանակ կրում էր Մաքսիմ Գորկու անունը: Թատրոնի շենքը կառուցվել էր 1952 թվականին համաժողովրդական ջանքերով»,- ասել է Շահվերդյանը՝ հույս հայտնելով, որ այս անգամ էլ միասնական ուժերով փորձելու են վերակենդանացնել արցախցիների սիրելի մայր թատրոնը:

Stepanakert theater to be renovated with joint efforts, Artsakh Culture Minister
Documents of Stepanakert dramatic theater building renovation are being elaborated, Artsakh Minister of Culture, Youth Affairs and Tourism, Sergey Shahverdyan, told Artsakhpress.
He underscored that within the frames of “Artsakh, my love: let’s support the theater of Stepanakert” charitable project being carried out at the initiative of Armenian Ministry of Culture, proceeds from concerts and performances go to restoration of Stepanakert theater.
In the Minister’s words the initiative will not be the only and main financial source for the theater’s renovation works. It has an objective to later involve the society and other financial sources.
“The elaboration process of documents of the Stepanakert theater renovation has been already launched. Renovation of the building is very important for our country and especially for the residents of Stepanakert. When Artsakh was annexed to Azerbaijan, Stepanakert theater was one of the few hearths that was preserving the Armenian soul. The theater was built in 1952 and with nationwide efforts,’’ Sergey Shahverdyan said. He expressed hope that this time also the theater will be revived with joint efforts.