Ստեփանակերտի թատրոնը կվերանորոգվի
Ստեփանակերտի Վահրամ Փափազյանի անվան դրամատիկական թատրոնի շենքի նորոգման նախագծային փաստաթղթերի մշակումն ընթացքի մեջ է:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանն՝ ընդգծելով, որ ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ իրականացվող «Արցախ, իմ սեր. աջակցենք Ստեփանակերտի թատրոնին» բարեգործական ծրագրի շրջանակում մի շարք համերգների և ներկայացումների տոմսերի վաճառքից ստացված հասույթը տրամադրվում է Ստեփանակերտի թատրոնի վերանորոգմանը:
Նախարարի խոսքով՝ «Արցախ, իմ սեր. աջակցենք Ստեփանակերտի թատրոնին» նախաձեռնությունը միակ և հիմնական ֆինանսական միջոցը չի լինելու թատրոնի վերականգնման աշխատանքների համար: Սա նաև հասարակությանը գործընթացի մեջ ներգրավելու և հետագայում ֆինանսական այլ աղբյուրներ ընդգրկելու միտում ունի:
«Ստեփանակերտի թատրոնի վերանորոգման նախագծային փաստաթղթերի մշակման գործընթացն արդեն սկսված մեջ է: Այն շուտով կավարտվի և կհրապարակվի վերանորոգման թվային պատկերը: Շենքի վերանորոգման հարցը մեր երկրի, հատկապես՝ Ստեփանակերտի բնակիչների համար շատ կարևոր է: Երբ Արցախը բռնակցված էր Ադրբեջանին, հայկականությունը պահպանող սակավաթիվ օջախներից մեկը Ստեփանակերտի թատրոնն էր, որն այն ժամանակ կրում էր Մաքսիմ Գորկու անունը: Թատրոնի շենքը կառուցվել էր 1952 թվականին համաժողովրդական ջանքերով»,- ասել է Շահվերդյանը՝ հույս հայտնելով, որ այս անգամ էլ միասնական ուժերով փորձելու են վերակենդանացնել արցախցիների սիրելի մայր թատրոնը:

Степанакертский театр будет отремонтирован
Разработка проектной документации ремонта здания драматического театра им. Ваграма Папазяна Степанакерта находится в процессе.
Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщил министр культуры, по вопросам молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян, подчеркнув, что в рамках инициированной Министерством культуры РА благотворительной программы «Арцах – любовь моя: поможем Степанакертскому театру» прибыль, полученная от продажи билетов на ряд концертов и спектаклей предоставляется на ремонт театра.
По словам министра, указанная инициатива – не единственный и основной источник финансирования ремонта театра, а имеется тенденция вовлечения в этот процесс общественности и привлечения иных источников финансирования.
«Процесс разработки проектной документации ремонта Степанакертского театра уже начат. Он вскоре завершится и будет обнародована суммарная картина ремонта. Вопрос ремонта здания для нашей страны, и особенно жителей Степанакерта очень важен. Когда Арцах был насильственно включен в состав Азербайджана, одним из малочисленных очагов сохранения армянственности был Степанакертский театр, в то время носивший имя Максима Горького. Здание театра было построено в 1952 году всенародными усилиями», – сказал Шахвердян, выразив надежду, что и на этот раз совместными усилиями будет предпринята попытка возродить любимый арцахцами театр.