Մոսկվայում մեկնարկում են Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100–ամյակին նվիրված միջոցառումները
Մարտի 30–ին տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100–ամյակի միջոցառումները համակարգող մոսկովյան հանձնաժողովի նիստը, որին  մասնակցում էին հանձնաժողովի համանախագահներ, ՌԴ Դաշնային Խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի փոխնախագահ Ռաֆայիլ Զինուրովը և ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը, ինչպես նաև Մոսկվայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանը, «Նոև կովչեգ» թերթի գլխավոր խմբագիր Գրիգորի Անիսոնյանը, Russia-Armenia.info տեղեկատվական-վերլուծական կայքի գլխավոր խմբագիր Արամ Խաչատրյանը, «Սոբեսեդնիկ Արմենիի» թերթի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Ալեքսանդր Երկանյանը, Մոսկվայի հայկական երիտասարդական ընկերակցության նախագահ Հակոբ Աբրահամյանը, ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության փոխնախագահ Գոռ Կարախանյանը, Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսներից մեկի` Դանիել Բեկ- Փիրումյանի թոռ, «Տարիների և օրերի գրություններով. Դանիել Բեկ-Փիրումյանի կյանքը» գրքի հեղինակ Յուրի Փիրումյանը:
Նիստը վարում էր հանձնաժողովի համանախագահ-համակարգող Յուրի Նավոյանը: Նա ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100–ամյակին նվիրված մոսկովյան միջոցառումների հայեցակարգը, որը հենվում է հայկական պետականության վերականգնման և շարունակականության ապահովման գործում Հայաստանի Առաջին Հանրապետության նշանակության վրա, միաժամանակ ընդգծելով 1918 թ. մայիսյան հերոսամարտերի համաժողովրդական բնույթը:  Նախատեսված քաղաքագիտական և մշակութային միջոցառումները կոչված են Ռուսաստանի հայկական համայնքի ներուժը և Հայաստանի բարեկամներին համախմբելու հայկական պետականության գաղափարի շուրջ, ինչպես նաև ռուսաստանյան լայն հասարակայնությանը ներկայացնելու հայոց պատմության հերոսական էջերը:
Նիստի մասնակիցները քննարկեցին և համաձայնեցրին Մոսկվայում և Մոսկվայի մարզի քաղաքներում գիտաժողովների, թեմատիկ ցուցահանդեսների ու հանդիպումների, գրքերի հրատարակման ու շնորհանդեսների և համանման այլ միջոցառումների անցկացման ժամկետներն ու ձևաչափերը: Քննարկման առանձին նյութ հանդիսացան նաև այդ միջոցառումների արժանի լուսաբանման և Հայաստանի Առաջին Հանրապետության շրջանի պատմության կեղծարարության և պատմական փաստերի նենգափոխման փորձերին հակազդելու հարցերը:
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100–ամյակի միջոցառումները համակարգող մոսկովյան հանձնաժողովը ընտրվել է Մոսկվայի հայկական քաղաքագիտական առաջին ֆորումի կողմից, որը տեղի է ունեցել 2017 թ. սեպտեմբերի 7–ին «Պրեզիդենտ-Հոթելում»: Դրան մաս են կազմում ռուսաստանյան խորհրդարանականներ, քաղաքագետներ, հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և գիտնականներ:

В Москве стартуют мероприятия, посвященные 100-летию Республики Армения и героических майских сражений
30 марта состоялось заседание Московской комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Республики Армения и героических майских сражений. В заседании приняли участие сопредседатели комиссии: заместитель председателя комитета Совета Федерации РФ по международным делам Рафаил Зинуров и председатель организации Д�?АЛОГ Юрий Навоян, а также постоянный представитель Республики Арцах в Москве Альберт Андрян, главный редактор газеты «Ноев Ковчег» Григорий Анисонян, главный редактор информационно-аналитического ресурса Russia-Armenia.info Арам Хачатрян, заместитель главного редактора газеты «Собеседник Армении» Александр Ерканян, президент Ассоциации Армянской Молодежи Москвы (ААММ) Акоп Абрамян, заместитель председателя организации Д�?АЛОГ Гор Караханян, внук одного из героев Сардарапатской битвы Даниел-Бека Пирумяна, автор книги «На обрывках лет и дней: жизнь Даниел-Бека Пирумяна» Юрий Пирумян.
Вел заседание сопредседатель-координатор комиссии Юрий Навоян. Он представил концепцию московских мероприятий, которые основаны на значении Первой Армянской Республики в деле восстановления и обеспечения продолжительности армянской государственности, подчеркивающие общенародный характер майских героических сражений 1918 года. Запланированные политологические и культурные мероприятия  призваны консолидировать потенциал армянской диаспоры и друзей Армении вокруг идеи армянской государственности, а также широкой общественности продемонстрировать героические страницы истории армянского народа.
Участники заседания обсудили и согласовали сроки и форматы проведения научных конференций, тематических выставок и встреч, издания и презентации книг и аналогичных мероприятий в Москве и Московской области.  Предметом особой дискуссии стали вопросы достойного информационного обеспечения этих мероприятий и противодействия попыткам фальсификации и искажении фактов истории периода Первой Армянской Республики.
Отметим, что Московская комиссия по координации мероприятий, посвященных 100-летию Республики Армения и героических майских сражений создана решением первого Московского армянского политологического форума, который прошел в «Президент-Отеле» 7 сентября 2017 года. Членами комиссии являются российские парламентарии и политологи, представители армянских организаций и ученые.