Աթենքում տեղի ունեցավ Բեռլինի վեհաժողովի 140-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողով
Մարտի 26-ին, Աթենքում, Կիպրոսի դեսպանատանը դեսպանության մշակութային բաժնի և Հայ-հունական ուսումնասիրությունների կենտրոնի համատեղ նախաձեռնությամբ ու «Հայաստան» հ/կ կենտրոնի համագործակցությամբ, կազմակերպվեց Բեռլինի վեհաժողովի 140-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողով։
Գիտաժողովը կրում էր «Բեռլինի վեհաժողովից 140 տարի անց. Մակեդոնական և Կիպրական խնդիրների ծագումը և Հայկական հարցը» անվանումը։
Բանախոսներն էին Աթենքի համալսարանի դասախոս Սպիրիդոս Պոլումիդիասը, Աթենքի համալսարանի դասախոս Անդրեաս Անտոնոպոլուսը, գրող, հետազոտող, Հայ-հունական ուսումնասիրությունների կենտրոնի քարտուղար Հովսեփ Քասեսյանը, Մոսկվայից հրավիրված «Ժամ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր, Մշակութաբանության դոկտոր, Մոսկվայի պետական մանկավարժական համալսարանի դասախոս Աննա Գիվարգիզյանը, Հունաստանի իրավաբանների ընկերակցության վարչական խորհրդի անդամ Աթանասիա Ֆոտիադին։
Գիտաժողովի համակարգողն էր գրող, Պատմական գիտությունների դոկտոր Լուկաս Աքելոսը։
Ամոփելով Բեռլինի վեհաժողովում հայությանը վերաբերվող հարցերը` Հովսեփ Քասեսյանը մասնավորապես նշեց Հայկական հարցի միջազգայնացման և Օսմանյան պետական մեխանիզմի կողմից հալածվող հայության իրավունքների ճանաչման կարևորությունը։
Աննա Գիվարգիզյանը խոսելով Բեռլինի վեհաժողվի պատմական դասերի, Խրիմյան Հայրիկի «Երկաթե շերեփ»-ի, Հայ ազգային ազատագրական պայքարի առաջին փուլի ձևավորման մասին, իր զեկույցն ավարտեց Հայրիկի պատգամով՝ «Ահա թողում ձեզ մշտախոս կտակ, որ հայը իր հայրենատուր հողեն չբաժնվի, զի հողն պետք է կենաց և մահու օր. պինդ գրկե հողը»։
Գիտաժողովին քննարկվեցին նաև Մակեդոնական և Կիպրական խնդիրների ծագուման հարցերի և հետագա զարգացումների մասին։

В Афинах состоялся международный симпозиум, посвященный 140-летию Берлинского конгресса
В Афинах 26 марта  по инициативе отдела культуры посольства Кипра и Армяно-греческого исследовательского центра в сотрудничестве с ОО центром «Айастан» был организован международный симпозиум, посвященный 140-летию Берлинского конгресса. Он прошел под девизом «Берлинский конгресс спустя 140 лет: возникновение Македонской и Кипрской проблем и Армянский вопрос». С докладами выступили преподаватели Афинского университета Спиридос Полумидиас, Андреас Антонополус, писатель, исследователь, секретарь Армяно-греческого исследовательского центра Овсеп Касесян, приглашенная из Москвы главный редактор журнала «Жам», доктор культуроведения, преподаватель Московского государственного педагогического университета Анна Гиваргизян, член административного совета Ассоциации юристов Греции Атанасиа Фотиади. Координатором симпозиума был писатель, доктор исторических наук Лукас Акелос.
Обобщая обсужденные на Берлинском конгрессе касающиеся армянства вопросы, Овсеп Касесян, в   частности, отметил важность мирового распространения Армянского вопроса и признания прав армянства, подвергшегося гонениям со стороны османского государственного механизма.
Анна Гиваргизян посвятила свое выступление историческим урокам Берлинского конгресса, «Железному половнику» Хримяна Айрика, формированию первого этапа армянской национально-освободительной борьбы, завершив свою речь призывом Айрика: «Оставляю вам вечно говорящее завещание, чтобы армянин никогда не оставлял родную землю, поскольку земля нужна в дни жизни и смерти: крепко обнимите землю».
На симпозиуме обсуждались также вопросы, касающиеся возникновения и последующего развития Македонской и Кипрской проблем.