Հայ երգի հաղթանակը Հորդանանում
2018 թ-ի փետրվարը բեկումնային էր Հորդանանի «Վարդավառ» երգչախմբի համար։ Միասանական համերգի առաջարկ էր ստացվել Հորդանանի հանրաճանաչ «Դոզան ու աութար» երգչախմբի կողմից։  Եվ թեպետ իր ստեղծման օրվանից (2016 թ. հունվարի) «Վարդավառը» հասցրել էր  3 մենահամերգ ունենալ, սակայն այս մեկը յուրօրինակ էր լինելու. ներկայանալու էր բոլորովին նոր լսարանի առաջ և այն էլ՝ արհեստավարժ խմբի հետ։ Անշուշտ, պատվաբեր էր նույն բեմում հանդես գալ մի երգչախմբի հետ, որը միջազգային մի շարք մրցույթների դափնեկիր է  և պարգևատրվել է անձամբ ՀՀԹ-ի թագավոր Աբդալլա 2-րդի կողմից, բայց նաև բարդ ու պատասխանատու։
Համերգը պատվաբեր էր լինելու նաև «Վարդավառի» հիմնադիր-ղեկավար Վարդուհի Թորոյան-Ներսեսյանի համար՝ որպես երգահանի։ Առաջին անգամ արաբական երգչախմբի շուրթերից պիտի հնչեր նրա հեղինակած «Արթնացում» երգը (խոսք՝ Լիլիթ Մարգարյանի), Հորդանանի առաջատար երգչախումբը պիտի երգեր Հայերեն և, ավելին, ցանկություն պիտի հայտներ կրկին հանդես գալու միասնական համերգներով՝ երգացանկում, անշուշտ, ընդգրկելով հայկական երգեր։
Արդեն «Վարդավառի» 2-րդ մենահամերգից հետո «Դոզան ու աութար»-ի երաժշտական ղեկավար Նեդի Մունան հիացած էր հայկական ոսկեղենիկ երգերով։  «Չքնաղ ու հուզիչ է հայ երգը։ «Երևան-Էրեբունին» լսելիս արցունքներս չէին դադարում, իսկ «Արթնացումը» կցանկանայի՝ հնչեր մեր կատարմամբ ևս»։ Այսպես սկիզբ դրվեց համատեղ ծրագրին։
Փետրվարի 6-ին ,7-ին և 8-ին կայացավ համերգաշարը, որին ներկա էր նաև հորդանանահայ համայնքի առաջնորդ Ծայրագույն Վարդապետ Հայր Ավետիս Իփրաճյանը։
«Արթնացումը» հնչեց 2 երգչախմբերի միացյալ կատարմամբ և «Քինգ Հուսեին» հիմնադրամի մշակույթի և արվեստի ազգային կենտրոնի բալետի ուսուցչուհիներ Սինդիա և Կասիա Թոքաջյան քույրերի պարային կատարմամբ (հենց նրանք են պարային ձևավորման հեղինակները)։ Հորդանանի սիմֆոնիկ նվագախմբի վաստակաշատ հոբոյահարուհի Թալին Շեհրանյանի թովիչ նվագակցությամբ  Վարդուհի Թորոյան-Ներսեսյանը կատարեց իր «Աշնան վերջերգը»։
Դահլիճը ցնծությամբ ընդունեց Կոմիտասյան «Զար-զընգըն» ։ Աշխարհահռչակ արաբ երգչուհի Ֆեյրուզի «Սահար ալ լայալի» երգի բազմաձայն կատարումը (հեղ՝ Ռահբանի եղբայրներ, մշակումը՝ Վարդուհի Թորոյան-Ներսեսյանի) ապշեցրեց արաբ հանդիսատեսին։
«Վարդավառի» ելույթն ավարտվեց «Երևան-Էրեբունի» հանրահայտ երգի հզոր և քնքուշ հնչյուններով։
Համերգի վերջում 3 երգչախմբերը միասին կատարեցին «Խալլինա նիմշի» (թարգմ․՝ «Եկեք քայլենք») գեղեցիկ և խորհրդավոր երգը (մշակումը «Դոզան ու աութար» երգչախմբի հիմնադիր-ղեկավար Շիրին Աբու Խադրի)։
Համերգին մասնակցում էր նաև «Հարմոնի օֆ լայֆ» երգչախումբը, որի անդամներից մեկը, ի ուրախություն մեզ, հայ է։
Մեծ պատիվ էր բարձր գնահատականի արժանանալը Հորդանանի երգչախմբային արվեստի զարգացման մեջ հսկայական ավանդ ունեցող հանրահռչակ խմբավար Սամիա Ղաննումի կողմից։
«Վարդավառն» իր գեղեցիկ կատարումներով բարձր պահեց թե՛ իր անունը Հորդանանի երգչախմբային միության մեջ, թե՛ Հայի անունը՝ օտարների շրջանակում։

Победа армянской песни в �?ордании
Февраль 2018 года оказался переломным для хора «Вардавар» �?ордании. Было получено предложение о совместном концерте от известного иорданского хора «Дозан у аутар». �? хотя со дня своего создания (январь 2016г.) «Вардавар» успел дать три сольных концерта, однако этот должен был быть особенным – предстояло выступить перед новой аудиторией, к тому же с профессиональным коллективом. Конечно, почетно было выступать на одной сцене с хором – лауреатом ряда международных конкурсов, награжденным лично королем �?ордании Абдуллой II, но в то же время сложно и ответственно.
Концерт должен быть весьма почетным и для учредителя-руководителя «Вардавара» Вардуи Тороян-Нерсисян, как композитора. Впервые арабский хор должен был исполнить сочиненную ею песню «Пробуждение» (слова Лилит Маргарян). Ведущий хор �?ордании должен был петь на армянском, более того, изъявить желание вновь выступить совместно, включив в репертуар также армянские песни.
Уже после второго сольного концерта «Вардавара» музыкальный руководитель «Дозан у аутар» Неди Муна был восхищен прекрасными армянскими песнями. «Прекрасны и волнующи армянские песни. Слушая песню «Эребуни-Ереван», не мог сдержать слезы, а «Пробуждение» хотел бы, чтобы прозвучало в нашем исполнении», – сказал он. Так было положено начало совместной программе.
Цикл концертов состоялся 6, 7 и 8 февраля, на нем присутствовал также предстоятель армянской епархии �?ордании архимандрит Аветис �?прачян.
«Пробуждение» прозвучало в совместном исполнении двух хоров и в танцевальном сопровождении хореографов национального центра культуры и искусства фонда «Кинг Хусейн» сестер Синдии и Кассии Токачян (они же – авторы танцевального оформления). Под прекрасный  аккомпанемент заслуженной гобоистки симфонического оркестра �?ордании Талин Хешранян Вардуи Тороян-Нерсесян исполнила свою песню «Последняя песня осени».
Зал восторженно принял «Зар-знгун» Комитаса.  �?сполнение всемирно известной арабской певицей Фейрузи песни «Сахар ал лаяли» (авторы братья Рахбани, обработка Вардуи Тороян-Нерсесян) потрясло арабских зрителей.
Выступление «Вардавара» завершилось исполнением известной песни «Эребуни-Ереван».
В заключение концерта хоры вместе исполнили прекрасную и символическую песню «Халлина нимши» («Давайте шагать»).
В концерте участвовал также хор «Гармони оф лайф», один из членов которого армянин.
Большой честью было удостоиться высокой оценки известной Самии Ханнум,  внесшей большой вклад в развитие хорового искусства �?ордании.
Своим восхитительным исполнением «Вардавар» доказал как свое место в Союзе хоров �?ордании, так и высокое положение армян среди иностранцев.