Մեծն Սարոյանին նվիրված միջոցառում Եկատերինբուրգում
Մարտի 11-ին Եկատերինբուրգի հայկական կիրակնօրյա դպրոցում կազմակերպվել է գրական ցերեկույթ` «Վ.Սարոյան. մարդ, հայրենասեր, բարի հսկա» խորագրով` նվիրված Վ. Սարոյանի ծննդյան 110-ամյակին: Մասնակցում էին դպրոցի ավագ և միջին խմբի սաները, որոնց թվում կային նաև ռուսներ: Ներածական խոսքով հանդես եկավ հայոց լեզվի և գրա­կանության ուսուցչուհի Նաիրա Թորոսյանը, ապա աշակերտները, մեկը մյուսին շարունա­կե­լով, ներկայացրին Հանճարեղ Հայի կյանքն ու գրական գործունեությունը։ Հնչեցին Վ.Սա­րո­յանի իմաստուն խոսքերը հայի, հայության և Հայաստանի մասին: Ուշագրավ էր հատկապես միջոցառման «Տեսիլք-հանդիպում» բաժինը, որը թա­տե­րականացված երկխոսություն-ծա­նո­թություն էր Մեծն արձակագրի հետ: Վ.Սարոյանի դերում հաջողությամբ հանդես եկավ Գ. Հովհաննիսյանը։ Միջոցառման ժամանակ աշակերտները ներկայացրին մեծերի խոսքերը Սարոյանի մասին, ինչպես նաև բեմադրեցին փոքրիկ դրվագ «Վեսլի Ջեքսոնի արկածները» վեպից:  Ուսուցիչներ Նաիրա Թորոսյանի և Անահիտ Կարապետյանի մասնակցությամբ ըն­թերցվեց հանրահայտ «Հայ մուկը» պատմվածքը:  Ցերեկույթն ավարտվեց «Քո կյանքի ժա­մերը» ստեղծագործությունից որպես պատգամ հնչող հետևյալ խոսքերով, որոնք մշտա­պես արդիական են: «Կյանքիդ ժամերն ապրիր այնպես, որ քեզ բաժին ընկած ժամերին չա­վե­լաց­նես աշխարհի վիշտն ու տառապանքը, այլ ժպիտով ընդունես նրա անսահման լույսն ու խորհուրդը»:
Ցերեկույթն անցավ ջերմ ու մտերմիկ գրական մթնոլորտում: Ներկա էին ուսուցիչներ, ծնողներ, հյուրեր: Գնահատանքի խոսքով հանդես եկան ծնողները և դպրոցի վաստակաշատ տնօրեն տիկին Աիդա Մաթևոսյանը: Գրական ցերեկույթների մեկնարկ տրված է:

Мероприятие в Екатеринбурге, посвященное великому Сарояну
В армянской воскресной школе Екатеринбурга 11 марта был организован литературный утренник под девизом «В.Сароян: человек, патриот, добрый великан», посвященный 110-летию со дня рождения Вильяма Сарояна. В нем участвовали воспитанники старшей и средней групп школы, среди которых есть и русские. Со вступительной речью выступила преподавательница армянского языка и литературы Наира Торосян. Затем воспитанники представили жизнь и литературную деятельность гениального армянина. Прозвучали мудрые слова В.Сарояна об армянине, армянстве и Армении. �?нтересным был, в частности, раздел мероприятия «Видение-встреча» – театрализованный диалог-знакомство с великим прозаиком. В роли В.Сарояна успешно выступил Г.Ованнисян. Ученики в ходе мероприятия представили высказывания великих людей о Сарояне, показали постановку эпизода из романа «Приключения Весли Джексона». При участии педагогов Наиры Торосян и Анаит Карапетян был зачитан известный рассказ «Мышь армянин». Утренник завершился звучащими заветом всегда актуальными словами из произведения «Часы твоей жизни»: «Проживи часы своей жизни так, чтобы не прибавлять к выпавшим на твою долю часам горе и муки мира, а с улыбкой принимать его безграничный свет и таинство».
Утренник прошел в теплой и задушевной литературной атмосфере. Присутствовали педагоги, родители, гости. Со словами оценки выступили родители и заслуженный директор школы Аида Матевосян. Старт литературных утренников дан.