Վան քաղաքում բացվելու է Վանի թագավորության (Ուրարտու) պատմությանը նվիրված թանգարան
2018թ.-ին ապրիլի 10-ին Վան քաղաքում բացվելու է թանգարան, որտեղ ներկայացված կլինեն Վանի թագավորության (Ուրարտու) պատմությանը նվիրված գտածոներ և բացառիկ նմուշներ:
Ըստ թուրքական «Demokrathaber» լրատվական կայքի՝ Վանի նահանգապետ և համանուն քաղաքի քաղաքապետի պաշտոնակատար Մուրաթ Զորլուօղլուն հայտնել է, որ թանգարանի բացումը վաղուց էր նախատեսված, սակայն որոշակի խնդիրների պատճառով հետաձգվում էր:
Թանգարանի շինարարությունը, որը դեռևս շարունակվում է, ֆինանսավորվել է Թուրքիայի մշակույթի նախարարության կողմից (10մլն թուրքական լիրա, որը համարժեք է 263 622.23 դոլարի):
Բացման արարողությանը հրավիրվելու են Թուրքիայի մշակույթի և տուրիզմի նախարար Նուման Քուրթուլմուշը:
Աղբյուրը տեղեկացնում է, որ թանգարանի համար երկար ժամանակ նմուշներ են հավաքագրվել շրջակա տարածքներից: 2013թ. դրությամբ նմուշների թիվը հասնում էր 87 հազարի:
Ակնկալվում է, որ այն հանդիսանալու է Թուրքիայի ամենամեծ թանգարաններից մեկը: Թանգարանը զբաղեցնում է 54.000 մ² տարածք, գրում է Ermenihaber.am-ը:

В городе Ван откроется музей, посвященный истории Ванского царства (Урарту)
В городе Ван 10 апреля 2018г. откроется музей, где будут представлены находки и эксклюзивные образцы, посвященные истории Ванского царства (Урарту).
Как сообщает турецкий информационный сайт «Demokrathaber», исполняющий обязанности губернатора Вана Мурад Зорлуоглу сообщил, что открытие музея было запланировано давно, однако откладывалось вследствие определенных проблем.
Строительство музея, которое еще продолжается, финансировалось Министерством культуры Турции (10 млн турецких лир, что эквивалентно 263 622.23 долларам).
На церемонию открытия будет приглашен министр культуры и туризма Турции Нуман Куртулмуш.
�?сточник сообщает, что экспонаты для музея долгое время собирались по окрестным территориям. По состоянию на 2013 год численность экспонатов достигала 87 тысяч.
Ожидается, что он станет одним из крупнейших музеев Турции. Музей занимает площадь в 54.000 м², пишет Ermenihaber.am.