Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված տոնական հանրահավաք Ստեփանակերտում. լուսանկարներ
Այսօր՝ փետրվարի 13-ին, Արցախյան շարժման 30-ամյակին նվիրված՝ Ստեփանակերտում կազմակերպվել է տոնական երթ և հանրահավաք:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ երթի մասնակիցները պաստառներով, դրոշներով, կոչերով, «Միացում» վանկարկելով մայրաքաղաքի կենտրոնական փողոցոներվ շարժվել են դեպի Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակ, որտեղ էլ կայացել է Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակին նվիրված տոնական միջոցառում:
Հանրահավաքին օրհնության խոսք է հղել Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել են Ղարաբաղյան շարժման մասին պատմող փաստավավերագրական ֆիլմեր:
Հանրահավաքին Արցախյան շարժման 30-րդ տարեդարձի առթիվ շնորհավորական ելույթով հանդես է եկել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը՝ ասելով, որ 1988 թվականը բեկումնային է եղել հայ ժողովրդի պատմության մեջ:
«Երեք տասնամյակ առաջ այս օրերին համայն հայությունը համախմբվեց, դարձավ մի բռունցք՝ ողջ աշխարհին ազդարարելով սեփական բնօրրանում ազատ ու անվտանգ ապրելու համար մաքառելու իր պատրաստակամության մասին: Համաժողովրդական այս պոռթկումը մարտահրավեր էր բռնատիրությանը, հալածանքներին, մարդու իրավունքների խախտումներին, բոլոր այն արհավիրքներին, որոնց միջով անցել է մեր ժողովուրդն իր բազմադարյա պատմության ընթացքում: Եվ այս շարժման պսակը դարձավ հայոց անկախ պետականության վերականգնումը: Այս գոյապայքարում, դժբախտաբար, մենք ունեցանք նաև անդառնալի կորուստներ: Հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին իրենց կյանքն են նվիրաբերել մեր ժողովրդի լավագույն զավակները: Նրանք զոհ չեն, նրանք մարտիրոսված հերոսներ են, ովքեր անմահացան և շարունակում են իրականացնել հայրենիքի պաշտպանի իրենց սուրբ առաքելությունը՝ ոգեշնչելով և պարտավորեցնելով՝ անմնացորդ ծառայել հայրենիքին, աշխատել ի փառս նրա զարգացման ու զորացման: Այս բոլոր տարիների ընթացքում մենք մշտապես զգացել ենք Մայր Հայաստանի հատուկ հոգատարությունն Արցախի նկատմամբ: Անհնարին է պատկերացնել մեր ձեռքբերումներն ու հաղթանակներն առանց ՀՀ գործուն և անմիջական մասնակցության: Այսօր էլ միասին լուծում ենք մեծ ու պատասխանատու խնդիրներ: Բոլորս հաստատակամ ենք և կանենք հնարավորը, որպեսզի վաղվա օրը լինի հուսալի, մեր հայրենիքը՝ ավելի հզոր ու բարեկեցիկ: Հակառակորդը միշտ պետք է իմանա, որ մեզ հետ ուժի լեզվով խոսելը դատապարտված է ձախողման: Մեր ժողովուրդը, մեր բանակը և ողջ հայությունը ցանկացած պահի արժանի հակահարված կտան մեր ազատությանն ու անվտանգությանն սպառնացող յուրաքանչյուր ոտնձգության»,- նշել է Նախագահը:
Ղարաբաղյան շարժման առաջամարտիկներից Համլետ Գրիգորյանն էլ իր ելույթում նշել է, որ Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակը համահայկական փառապանծ տոն է: «Վերհիշենք նրանց, ովքեր 20-րդ դարում հայկական հիմնահարցն անթեղված չեն թողել և քայլ առ քայլ մոտեցրել են մեր հինավուրց երկրամասի անկախությանը: Փաստ է, որ մեր հանրապետությունը դեռ ճանաչված չէ, բայց փաստ է նաև, որ միջազգային ոչ մի ատյանում առայսօր չեն կասկածել մեր հանրապետության լեգիտիմությանը: Մենք՝ Արցախյան ազատամարտի տարեց վկաներս, հպարտանում ենք 1980-90-ական թվականների սերնդով և հորդորում ենք երիտասարդներին, որ մեր հաջողությունների կրկնապատկողը լինեն, քանզի երկար ճանապարհ ունենք անցնելու Արցախը Մայր Հայաստանին վերամիավորելու սուրբ գործում և իրականացնելու 30 տարի առաջ հայ ժողովրդի սրտից ծնված՝ «Մեկ ազգ, մեկ հայրենիք ու մեկ պետություն» կարգախոսը»,- ասել է Հ. Գրիգորյանը:
Ղարաբաղյան շարժման ակտիվիստ, Արցախի հերոս Ժաննա Գալստյանն էլ, վերհիշելով 1988 թվականի հանրահավաքը, ասել է. «Այն ժամանակ մենք ճնշված էինք: 1988-ին մեզանից յուրաքանչյուրը դուրս է եկել հրապարակ մի պարզ նպատակով՝ շրջել հայոց պատմության վերջին 100-ամյակի շեղված անիվը: Դուրս էր եկել գիտակցելով, որ ինքը հզոր կայսրության պատժիչ մեքենայի անիվների տակ կարող էր մնալ: Իսկ այսօր, բարեբախտաբար, մեզ պաշտպանում է հայոց հզոր բանակը: Այսօր մենք հավաքվել ենք այստեղ ոչ միայն հարգանքի տուրք մատուցելու Ղարաբաղյան շարժման առաջամարտիկներին, այլև ազդարարելու պայքարի նոր փուլ, որն էլ կոչվում է զարգացման փուլ: 30 տարի անց մենք պետք է 1988-ի դասերը քաղենք, իսկ մեր ամենամեծ դասը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունն է, իսկ երկրորդ դասը՝ հետևողական լինելը և երրորդը՝ հույսներս միայն մեզ վրա դնելը. այդժամ հաղթանակներն անխուսափելի են լինելու: Մենք տեսնում ենք, որ մեր թշնամին ոչնչով չի փոխել իր գործելակերպը, ձեռագիրը և նույնն է մնացել առայսօր: Կեցցե՛ հայ ժողվուրդը, հայոց բանակը և այն ժողովուրդը, որ ապրելու է ազատ, անկախ և միացյալ Հայաստանում»:
Միաջոցառման ընթացքում, տեսակապի միջոցով ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակի կապակցությամբ իրենց շնորհավորական ուղերձներն են հղել նաև Հայաստանի, Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Եվրոխորհրդարանի քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներն ու մշակութային հայտնի գործիչներ:
Վերջում հնչել են ազգային երգեր, պարեղանակներ՝ Վերածննդի հրապարակը վերածելով ազգային մեծ տոնախմբության հարթակի:
Հանրահավաքին ներկա էին ԱՀ երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱՀ պետնախարար Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ պատգամավորներ, Արցախյան շարժման առաջամարտիկներ և նրանց գործն այսօր շարունակող երիտասարդներ, հյուրեր և այլք:

Public rally dedicated to 30th anniversary of Artsakh Movement held in Stepanakert
Today, on February 13, a festive march and public rally were held in Stepanakert on the occasion of the 30th anniversary of the Artsakh Movement.
As reported Artsakhpress, with signs, flags and calls and with cries of “Unification”, the participants walked along the major streets of Stepanakert and reached Renaissance Square where they participated in a festive event dedicated to the 30th anniversary of the Artsakh Movement.
Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Holy Apostolic Church, Archbishop Pargev Martirosyan gave his blessings to the participants of the public rally.
The event featured screenings of documentary films devoted to the Artsakh Movement.
During the rally, on the occasion of the 30th anniversary of the Artsakh Movement, President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan gave his congratulatory remarks, stating that the year 1988 was a turning point in the history of the Armenian people.
“It was during these days 30 years ago when all Armenians united as one, heralding their willingness to struggle for freedom and security on their native land. This pan-national outburst was a challenge to dictatorship, persecutions, human rights violations and all the horrors that our nation has seen throughout its centuries-old history. The success of this movement was the restoration of Armenian independence. Unfortunately, we also suffered severe losses during this struggle for existence. The best sons of our nation sacrificed their lives for the sacred act of defending the homeland. They are not victims, but martyred heroes who became immortal and continue to carry out their sacred mission of homeland defenders, inspiring and binding to serve the homeland unconditionally and work hard for the glory of the development and reinforcement of the homeland. Throughout all these years, we have always felt the special care of Mother Armenia for Artsakh. It would be impossible to imagine our victories and achievements without the active and direct involvement of the Republic of Armenia Even today, together we are solving big problems that require a sense of responsibility. We are all committed and will do everything possible to make sure the future is in good hands and our homeland is more powerful and more prosperous. The adversary must always know that using force against is doomed to failure. Our nation, our army and all Armenians of the world will give the worthy counterattack against any assault against our freedom and security at any moment,” the President stated.
In his speech, Hamlet Grigoryan, one of the pioneers of the Artsakh Movement, stated that the 30th anniversary of the Artsakh Movement is a glorious pan-national celebration. “Let us remember those who did not leave the key issue of the Armenians overlooked in the 20th century and brought us closer to the independence of our ancient land step-by-step. It is a fact that our republic is still unrecognized, but it is also a fact that no international body has questioned the legitimacy of our republic. We, the elder witnesses of the battle for the liberation of Artsakh, take pride in the generation of the 1980s and 1990s and urge young people to do more than what we achieved since we still have a long road to take as we carry out the sacred task of reunifying Artsakh with Mother Armenia and making the motto “One Nation, One Homeland and One State” (born from the heart of the Armenian people 30 years ago) become a reality,” Grigoryan said.
Active member of the Artsakh Movement, Hero of Artsakh Janna Galstyan recalled the rally in 1988 and said the following: “At the time, we were under pressure. In 1988, each of us came out to the square for the simple purpose of turning the wheel that had not been turned for the past 100 years of the history of the Armenian people. Each of us came out with the awareness that he could stay under the wheels of the punitive machine of the powerful empire. Today, fortunately, the strong Armenian army is protecting us. Today we have gathered here to not only pay tribute to the pioneers of the Artsakh Movement, but also to herald the new stage of the struggle that is referred to as the stage of development. After 30 years, we have to learn the lessons of 1988. Our greatest lesson is the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate. The second lesson is to be consistent, and the third is to rely on ourselves. This is when the victories will be inevitable. We see that our enemy has not changed its working style and has remained the same. Long live the Armenian people, the Armenian army and the people who will live in a free, independent and united Armenia.”
During the event, representatives of the political parties of Armenia, Russia, France, the UK, the United States and the European Parliament and famous cultural figures also conveyed their congratulatory messages on the occasion of the 30th anniversary of the Artsakh Movement via video calls.
The event ended with performances of Armenian national songs and dances, turning Renaissance Square into a platform for a big national celebration.
Among the attendees of the public rally were Second President of the Republic of Artsakh Arkadi Ghukasyan, Speaker of the National Assembly of the Republic of Artsakh Ashot Ghulyan, State Minister of the Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan, Deputies of the National Assembly, pioneers of the Artsakh Movement and young people continuing their task, as well as guests and others.