Նոր կենսագրականում Քըրք Քըրքորյանը ներկայացված է որպես «ամենախոշոր գործարար», ոչ թե Թրամփը
Վերջերս փորձառու հետաքննող լրագրող Ուիլյամ Ռեմփելը գրեց գործարար և բարերար Քըրք Քըրքորյանի ընդարձակ կենսագրությունը, որը հրատարակել է «Հարփեր Քոլինզ» հրատարակչությունը: Գիրքը վերնագրված է՝ «Խաղացողը. ինչպես առանց գրոշի մնացած Քըրք Քըրքորյանը դարձավ կապիտալիզմի պատմության մեջ ամենախոշոր գործարարը»:
Ռեմփելը Քըրքորյանի արտասովոր և խիստ անձնական կյանքի մանրամասները մանրակրկիտ կերպով հավաքել է ռազմական գրառումների, բիզնես արխիվների, դատական փաստաթղթերի, վաղեմի ընկերների և գործընկերների հուշերի ու հուշագրությունների միջոցով:
Չնայած թե՛ Քըրքորյանը, թե՛ Դոնալդ Թրամփը միլիարդատերեր էին և կազինոյի սեփականատերեր, սակայն նրանց միջև շատ քիչ ընդհանուր բան կար: Ռեմփելը գրել է. «Կազինոյի սեփականատեր Դոնալդ Թրամփը Քըրքին անվանում էր «թագավոր» և ասում ընկերներին՝ «ես սիրում եմ այդ մարդուն»: Սակայն Քըրքն իր ոճով և խառնվածքով Թրամփի ճիշտ հակապատկերն էր: Քըրքը մեղմախոս էր, բացահայտ չէր խոսում և սարսափելի վախենում էր հրապարակային ելույթներից: Նա ասում էր, որ կերազեր «խոսել Թրամփի նման»: Քըրքը նաև չէր ուզում, որ իր անունը նշվեր որևէ տեղ՝ ոչ շենքերի, ոչ փողոցային նշանների վրա, ոչ էլ նույնիսկ իր MGM Studios-ի անձնական կայանատեղիում: Եվ Քըրքը երբեք չի խախտել իր վարկային պարտավորությունները, իսկ իր ձեռքսեղմումը միշտ համարել է պարտադիր պայմանագրի երաշխիք»:
Երբ Լաս Վեգասի սրտում գտնվող Քըրքորյանի նոր բազմամիլիարդ դոլար արժողությամբ CityCenter հյուրանոց-կազինոն 2009-ին ֆինանսական լուրջ խնդիրների առջև կանգնեց, ըստ Ռեմփելի, Թրամփն սկզբում որոշ կարեկցանք արտահայտեց՝ «Ես սիրում եմ Քըրքին և հուսով եմ, որ նա դուրս կգա այդ վիճակից»: Հետո Թրամփը փոխեց իր կարծիքը և CNN-ի Լարի Քինգի շոուին տված հարցազրույցում CityCenter-ի նախագիծն անվանեց «բացարձակ աղետ»: Հետագայում Թրամփը հայտարարեց՝ «Դա անշարժ գույքի պատմության մեջ կլինի ամենամեծ ձախողությունը… շատ վատ է»: Իհարկե, Թրամփը սխալ դուրս եկավ իր կանխատեսումներում: Քըրքորյանը ևս մեկ անգամ ոտքի կանգնեց և CityCenter-ը մեծ ֆինանսական հաջողություններ ունեցավ…
Երբ Քըրքորյանը «Ֆորբս» ամսագրի միլիարդատերերի 1989 ցուցակում էր, Թրամփը ևս սկզբում այդ ցուցակում էր: Սակայն, շուտով «Ֆորբսը» Թրամփին հեռացրեց իր միլիարդատերերի ցուցակից՝ պատճառաբանելով, որ «իրենք մոլորեցված էին Թրամփի ներկայացրած ոչ լիարժեք տեղեկությունների պատճառով…. ԱՄՆ ապագա նախագահի կապիտալն այն ժամանակ, ըստ խմբագիրների, «մոտ էր զրոյականի սահմանագծին»։
«Հարփեր Քոլինզի» հրապարակած մամուլի հաղորդագրության մեջ, Քըրքորյանի կենսագրությունը Ռեմփելի կողմից ներկայացված է որպես «Ամերիկայի ամենահարուստներից և ամենաքիչ հայտնի ֆինանսական հսկաներից մեկի՝ իր ջանքերով հաջողության հասած միլիարդարտեր Քըրք Քըրքորյանի՝ խիզախ օդաչուի, կինոմագնատի, ռիսկի դիմողի և խոշոր գործարարի ցնցոտիներից մինչև հարստության հասնելու պատմություն, որը որպես հաջողակ ֆինանսավորող ամերիկյան բիզնեսի փոխակերպեց Լաս Վեգասն ու Հոլիվուդը»:
Այս կենսագրականի հիմնական առավելություններից մեկը ամերիկահայ համայնքի և Հայաստանի Հանրապետության համար Քըրքորյանի բարեգործության լայնածավալ լուսաբանումն է։ Վերջին երկու տարիների ընթացքում ես մի քանի ժամ անցկացրել եմ գրքի հեղինակ Ուիլյամ Ռեմփելի հետ՝ պատմելով նրան Քըրքորյանի նվիրատվությունների մասին ամերիկահայ բարեգործական կազմակերպություններին և Հայաստանում խոշոր նախագծերին։ Ռեմփելն ինձ այսպես է ներկայացրել իր գրքում. «Կալիֆորնիայի Գլենդել քաղաքում անգլերենով հրատարակվող «Կալիֆորնիա կուրիեր» շաբաթաթերթի հրատարակիչ, որը նաև Միացյալ հայկական հիմնադրամի [այժմ՝ Հայաստան Արցախ հիմնադրամ] նախագահն էր և Քըրքի հայկական բարեգործական ջանքերի շարժիչ ուժը»։ Իրականում, Քըրքորյանն ինքն էր իր բարեգործությունների շարժիչ ուժը: Նա իսկապես հոգ էր տանում հայ համայնքի բարօրության և Հայաստանի բարգավաճման մասին։
Թեև Քըրքորյանը մնում է որպես ամենահայտնի և խիստ հարգված անուն համայն հայության շրջանում, սակայն շատ օտարներ տեղյակ չեն, որ նա ամերիկահայ է։ Բարեբախտաբար, Ռեմփելի գրքի երեք գլուխները նվիրված են Քըրքորյանի հայկական ժառանգությանն ու բարեգործությանը։
Գրքի 12-րդ գլուխը կրում է «Հայկական կապերը» վերնագիրը։ Այն նկարագրում է Քըրքորյանի պատահական հանդիպումը Մենի Աղասիի հետ Լաս Վեգասում, 1963 թվականին, որը «Տրոպիկանա» հյուրանոցի մատուցող էր և նրա հայրենակիցը Թեհրանից։ Մենին դարձավ Քըրքորյանի մտերիմ ընկերը և իր ապագա որդուն կոչեց Անդրե Քըրք Աղասի, որը հետագայում դարձավ հայտնի թենիսիստ։ Ռեմփելը նաև նկարագրել է Քըրքորյանի գործարքները Ջորջ Մեյսոնի (Էլմասյան) հետ, որը նրա վաղեմի բորսային միջնորդն էր և «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի (1958 թ.) հիմնադիրը։
31-րդ գլխում Ռեմփելը նկարագրում է Հայաստանի հյուսիսում 1988 թ. դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցած ողբերգական երկրաշարժը, և թե ինչպես է Քըրքորյանը համաձայնել միանալ Միացյալ հայկական հիմնադրամին, որն ավելի քան 150 ավիափոխադրումներ իրականացրեց, իսկ հետագա 25 տարիներին 700 միլիոն դոլարի մարդասիրական բեռներ առաքեց՝ սկզբում երկրաշարժից տուժածներին, իսկ հետագայում Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների ողջ բնակչությանը։ Կենսագիր Ռեմփելը նաև նկարագրել է, թե ինչպես է հիմնադրվել Միացյալ հայկական հիմնադրամը՝ հայ-ամերիկյան յոթ ամենախոշոր բարեգործական և կրոնական կազմակերպությունների համախմբումը, ներառյալ Քըրքորյանի «Լինսի» հիմնադրամը: Ալեքս Եմենջյանը Միացյալ հայկական հիմնադրամի ատենապետն էր, իսկ Հարութ Սասունյանը՝ նախագահը:
36-րդ գլուխը կրում է «Ցեղասպանությունը և առատաձեռնությունը» խորագիրը։ Այն նկարագրում է Քըրքորյանի ամենաառաջին այցը Հայաստան (1998 թ.) իր սեփական ինքնաթիռով, Հարութ Սասունյանի ընկերակցությամբ։ Այս գլխում նկարագրված են թռիչքի ընթացքում տեղի ունեցած խոսակցությունները՝ Թուրքիայի և բռնազավթված հայկական հողերի մասին, ինչպես նաև քննարկվել է «Լինսի» հիմնադրամի կողմից նոր ծրագրերի ֆինանսավորման հարցը։ Հետագայում ես նշանակվեցի «Լինսի» հիմնադրամի փոխնախագահ՝ վերահսկելու 242 միլիոն դոլարի ենթակառուցվածքային նախագծերը Հայաստանում և մի քանիսը Արցախում։ Այս բացահայտող գիրքը ներառում է նաև զվարճալի պատմություններ խորհրդային ոճի հյուրանոցում Քըրքորյանի մնալու անհարմարությունների մասին, որոնք ստիպեցին այն վերափոխելու «Մարիոթ» հյուրանոցի։ Այս գլուխը պատմում է նաև նրա հուզիչ այցելության մասին Հայոց ցեղասպանության թանգարանը Երևանում:
Քըրք Քըրքորյանի կենսագրությունը յուրահատուկ մարդու հետաքրքրաշարժ պատմությունն է։ Նա փայլուն գործարար էր, չափազանց համեստ բարերար, իսկական ամերիկացի, ինչպես նաև իսկական հայ: Երբ 2015 թվականին, նա 98 տարեկանում կնքեց իր մահկանացուն, որպես ազնվության և առատաձեռնության վերջին նշան նա իր ողջ ունեցվածքը՝ 2 միլիարդ դոլար (բացի 1 միլիարդ դոլարից, որը «Լինսի» հիմնադրամով արդեն նվիրաբերել էր ամերիկյան և հայկական բարեգործական ծրագրերին) տվեց բարեգործությանը։
Խորհուրդ կտայի, որ յուրաքանչյուր հայ գնի Քըրքի կենսագրական գրքի մի օրինակ և այն առաջարկի իր օտարազգի հարևաններին, ընկերներին և գործընկերներին։ Քըրքորյանի անհավատալի նվաճումները մեծ պատիվ են բերում համայն հայությանը…

New Biography Portrays Kirk Kerkorian, Not Trump, as ��?the Greatest Deal Maker’
William Rempel, a veteran investigative reporter, just wrote a comprehensive biography of industrialist and philanthropist Kirk Kerkorian published by Harper Collins. The book is titled, “The Gambler: How Penniless dropout Kirk Kerkorian became the greatest deal maker in capitalist history.”
Rempel has meticulously pieced together the details of Kerkorian’s phenomenal and extremely private life through war records, business archives, court documents, recollections and recorded memories of longtime friends and associates.
Although both are Billionaires and casino owners, Kerkorian and Donald Trump had very little in common. Rempel wrote: “Fellow casino owner Donald Trump called Kirk ��?the king’ and told friends: ��?I love that guy.’ However, Kirk was Trump’s polar opposite in style and temperament. Kirk was soft-spoken and understated with a paralyzing fear of public speaking. He wished, he said, that he ��?could talk like Trump.’ Kirk also wanted his name on nothing — not on buildings, not on street signs, not even on his personal parking spot at MGM Studios. And Kirk never defaulted on a loan and always regarded his handshake as a binding contract.”
When Kerkorian’s new multi-billion dollar ��?CityCenter’ hotel-casino complex at the heart of Las Vegas ran into financial trouble in 2009, Rempel wrote that Trump initially expressed some sympathy: “I love Kirk and hope it works out for them.” Trump then turned around and called the ��?CityCenter’ project “an absolute catastrophe” during an interview on CNN’s Larry King Show. Trump later stated: “It will be the biggest bust in the history of real estate…too bad.” Of course, Trump was wrong in his prediction. Kerkorian, once again, bounced back on his feet and ��?CityCenter’ became a great financial success!
While Kerkorian was on the Forbes magazine’s billionaires list in 1989, Trump was also initially on that list. However, soon after, Forbes dumped Trump from its list of billionaires explaining that “they had been misled by incomplete information provided by Trump…. The future U.S. president’s net worth was then, said the editors, ��?within hailing distance of zero.’”
A press release issued by Harper Collins described Rempel’s biography of Kerkorian as the “rags-to-riches story of one of America’s wealthiest and least-known financial giants, self-made billionaire Kirk Kerkorian — the daring aviator, movie mogul, risk taker, and business tycoon who transformed Las Vegas and Hollywood to become one of the leading financiers in American business.”
One of the key advantages of this biography is the extensive coverage of Kerkorian’s philanthropy for the Armenian-American community and the Republic of Armenia. In the past two years, I spent several hours with author William Rempel to brief him about Kerkorian’s contributions to American-Armenian charitable organizations and major projects in Armenia. Rempel described me in the book as: “Publisher of the California Courier, an English-language Armenian weekly based in Glendale, California, was also president of the United Armenian Fund [now Armenia Artsakh Fund] and the driving force behind Kirk’s Armenian charity efforts.” In reality, Kerkorian himself was the driving force behind his charitable giving! He really cared about the Armenian community’s well-being and Armenia’s prosperity.
Although Kerkorian remains a very well-known and highly respected name among Armenians worldwide, many non-Armenians are unaware that he was an Armenian-American. Fortunately, Rempel’s biography devotes three chapters to Kerkorian’s Armenian heritage and philanthropy.
Chapter 12 of the book is titled: “The Armenian Connection.” It describes Kerkorian’s chance meeting in Las Vegas with Manny Agassi in 1963, a waiter at Tropicana hotel and a fellow Armenian originally from Tehran, Iran. Manny became a close friend of Kerkorian and named his future son, Andre Kirk Agassi, who became a famous tennis player. Rempel also described Kerkorian’s business dealings with George Mason (Elmassian), his longtime stockbroker, and the founder of the California Courier newspaper in 1958.
In chapter 31, Rempel described the tragic earthquake of December 7, 1988, in Northern Armenia and how Kerkorian agreed to join the United Armenian Fund in sending over 150 airlifts for the next 25 years to transport $700 million of humanitarian aid initially to the survivors of the earthquake, and subsequently to the entire population of Armenia and Artsakh (Nagorno Karabagh). The biographer Rempel also described how the United Armenian Fund was founded, a coalition of the seven largest Armenian-American charitable and religious organizations, including Kerkorian’s Lincy Foundation. Alex Yemenidjian was Chairman of the United Armenian Fund and Harut Sassounian was its President.
Chapter 36 is titled: “Genocide and Generosity.” It described Kerkorian’s first-ever visit to Armenia in 1998 on his private jet accompanied by Harut Sassounian. The chapter relates conversations about Turkey and the occupied Armenian lands during the flight to Armenia and discussions to fund new projects by Kerkorian’s Lincy Foundation. I was subsequently appointed Vice Chairman of the Lincy Foundation to oversee $242 million of infrastructure projects in Armenia and some in Artsakh. This revealing book also includes amusing anecdotes about Kerkorian’s uncomfortable stay in an old Soviet-style mansion which forced him to switch to the Marriott Hotel, and his traumatic visit to the Armenian Genocide Museum in Yerevan!
Kirk Kerkorian’s biography is the fascinating story of a unique human being. He was a brilliant businessman, an extremely modest philanthropist, a true American as well as a true Armenian. As a last indication of his kindness and generosity, he departed this world in 2015 at the age of 98, leaving his entire fortune of $2 billion to charity, in addition to the $1 billion he had already donated to American and Armenian charitable causes through the Lincy Foundation.
I recommend that every Armenian buy a copy of Kirk’s biography and suggest it to their non-Armenian neighbors, friends and colleagues. Kerkorian’s incredible accomplishments bestow a great honor upon Armenians worldwide!