Մոսկվայի հայկական եկեղեցում ցուցադրվել է արցախյան պատերազմի մասին պատմող «Միացում» ֆիլմը
Մոսկվայի Սուրբ պայծառակերպություն հայկական եկեղեցում ցուցադրվել է «Միացում» ֆիլմը, որը նվիրված է արցախյան ազատամարտի 25 և Գյուլիստանի պայմանագրի 200 ամյակներին: Ֆիլմը նկարահանել է HAYASA կենտրոնը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ռուս- հայկական կազմակերպությունների կոորդինացիոն խորհրդից (ՌՀԿԿԽ), ֆիլմի ցուցադրությունը կազմակերպել է ՌՀԿԿԽ-ն, որին աջակցել է Հայ առաքելական եկեղեցու ռուսական թեմը:
«Միացում» ֆիլմը պատմում է արցախյան շարժման ճակատագրի, հայ ժողովրդի միասնականության և պատերազմի ընթացքում հայկական կամավորական ջոկատների հաղթական երթի մասին:
Նախագծի հեղինակն ու ֆիլմի պրոդյուսերը ռուսաստանաբնակ պատմաբան Տիգրան Մանասյանն է, իսկ ռեժիսորը՝ Սամվել Թադևոսյանը: Տիգրան Մանասյանը առանձնապես կարևորել է հայկական կամավորական ջոկատների դերն Արցախում պատերազմական գործողությունների ժամանակ: «Ոգու ուժը և այն բանի գիտակցությունը, որ հայերը պաշտպանում են իրենց հայրենիքը, սպիպել է
հակառակորդին փախչել՝ հետ չնայելով»,- նշել է Մանասյանը: Ֆիլմում արտացոլված են արցախահայության դարավոր ավանդույթները, պատմական պայքարը, ինչպես նաև արցախյան հակամարտության նախապատմությունը և թուրք զավթիչներից հայկական հողերի ազատագրումը:
Ֆիլմի ցուցադրությանը ներկա էին նաև արցախյան պատերազմի վետերաններ, Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանատան և ՀՀ սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչներ:
Ֆիլմի ցուցադրության պատվավոր հյուրերից էր ՀՀ Զինված ուժերի հիմնադիրներից, արցախյան պատերազմի հերոս, գեներալ- լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը: Գեներալը հանդիսատեսի հետ կիսվել է իր հիշողություններով և հայ ազատամարտիկի հաջողության գաղտնիքներով: «Մեր ուժը միասնության և համախմբվածության մեջ է»,- ասել է Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը:
Մեծ թվով երիտասարդների ներկայությունը «Միացում» ֆիլմի ցուցադրությանը վկայում է իրենց հայրենիքի պատմությունն ուսումնասիրելու հարցում Մոսկվայի հայերի հետաքրքրության մասին: «Նրանք հասկանում են, որ արցախի ժողովրդի պայքարը դեռ չի վերջացել, և այն այժմ շարունակվում է դիվանագիտական հարթության մեջ: Եվ այդ պայքարը կավարտվի միայն այն ժամանակ, երբ Արցախը կդառնա ճանաչված պետություն, ինչին ձգտում է պաշտոնական Ստեփանակերտը՝ Երևանի և սփյուռքահայերի աջակցությամբ»,- ՌՀԿԿԽ-ի փոխանցմամբ` ասել է նա:
Ֆիլմի ցուցադրության ավարտին ներկա երիտասարդները մոտեցել են կազմակերպիչներին, շնորհակալություն և հույս հայտնել, որ նման ցուցադրությունները կդառնան ավանդական՝ հնարավորություն տալով իմանալ Մայր հայրենիքի և նրա որդիների սխրանքների մասին:

В Армянской церкви Москвы показан фильм «Воссоединение», рассказывающий об Арцахской войне
В Москве, в трапезном зале нового армянского храма Святого Преображения прошел показ документального фильма “Воссоединение” (арм. – «Миацум»), снятого центром HAYASA. Показ был организован Координационным советом российско-армянских
организаций при поддержке Российской епархии ААЦ.
Фильм посвящен 25-летию «Арцахского» движения и 200- летию Гюлистанского договора, подтвердившего вхождение Арцаха в состав России. Он рассказывает
обарцахском (карабахском) движении, о сплоченности армянского народа и о победоносном шествии армянских добровольческих отрядов в годы карабахской войны.
Как передает Арменпресс, автором идеи и продюсером фильма является российский историк Тигран Манасян, а режиссером – Самвел Тадевосян. Тигран Манасян особо
отметил роль армянских добровольческих отрядов во время военных действий в Арцахе. Сила духа и сознание того, что армяне защищают свою Родину, и вынудило
противника бежать без оглядки. Фильм донес до зрителя все тонкости арцахского движения. В фильме отражены вековые традиции армян Арцаха, их историческая борьба, а также предыстория карабахского конфликта и освобождение армянских земель от тюркских захватчиков Закавказья. На кинопоказе кроме армянской молодежи присутствовали воины-освободители, участники арцахской войны, представители посольства РА и министерства диаспоры РА.
Среди почетных гостей был и один из создателей армии Республики Армения, герой карабахской войны генерал- лейтенант Норат Тер-Григорянц. Генерал поделился со зрителями своими воспоминаниями и поделился секретами успеха армянского воина-освободителя. «Наша сила в единстве и сплоченности», – сказал Н. Тер-Григорянц. Присутствие молодежи на демонстрации фильма «Воссоединение» говорит о большом интересе московских армян к недавней истории своей родины. «Они понимают, что борьба арцахского народа еще не завершена, она продолжается в дипломатической плоскости. Борьба окончится только тогда, когда Арцах станет признанным государством, к чему и стремится официальный Степанакерт при поддержке Еревана и мировой армянской диаспоры», – сказал он.
По окончании фильма молодежь подходила к организаторам, выражая свою благодарность и надеясь, что такие показы станут традиционными, так как дают возможность узнать о Родине и о уникальных подвигах ее сыновей.