Հայաստանի մարզերի աշակերտները մասնակցում են Թերի Ջորջի հետ զրույցին
ԵՐԵՎԱՆ, ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ 22, 2017 – Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի շահառու Հացիկ և Արագածավան գյուղերի ավագ դպրոցականները մասնակցեցին գրող և ռեժիսոր Թերի Ջորջի («Խոստումը», «Ռոանդա հյուրանոց», «Հանուն Հոր»), պրոդյուսեր Էրիկ Էրսաիլյանի, Լոս Անջելեսի (ԱՄՆ) և Ամանի (Հորդանան) երիտասարդների հետ վիրտուալ զրույցին։
Հանդուրժողականության միջազգային օրը «Գլոբալ Նոմադս» ընկերությունը կազմակերպել էր «Սիրուն» վիրտուալ նախագիծը։ Այն նպատակ ուներ երկխոսություն աշխարհում կատարվող անարդարությունների շուրջ։ Հիմնադրամի շահառու գյուղերի աշակերտները հավաքվել էին COAF-ի կողմից նորոգված Հացիկի դպրոցում՝ առցանց միանալու իրենց զրուցակիցներին աշխարհի տարբեր ծայրերում։
«Սիրունը» կրթական ռեսուրս է, որը հոլիվուդյան «Խոստումը» ֆիլմի հիմնական թեման է՝ «լռությունն է ծնում անարդարությունը» կարգախոսով։ Որպես վիրտուալ իրականության փորձ՝ այն դիտորդին հնարավորություն է ընձեռում պատմական կարևորագույն պահին հայտնվել Օսմանյան գյուղերից մեկում՝ կարեկցանք տարածելով ցեղասպանության, քաղաքացիական պատերազմի և հակամարտությունների խաչմերուկում հայտնված սովորական մարդու սարսափելի ընտրության և փորձի նկատմամբ։
Աշակերտները կարծիքներ փոխանակեցին Ցեղասպանության չճանաչված լինելու փաստի շուրջ, խոսեցին այն մասին, թե ինչպես կանխեն դպրոցում առկա բուլինգն այն աշակերտների հանդեպ, ովքեր տարբեր են, և ինչու է անհանդուրժողականությունը հանգեցրել այսքան սպանությունների ամբողջ աշխարհում։
«Անչափ ուրախալի է տեսնել, որ մեր երիտասարդները հանդուրժող ու լայնախոհ են, ու նրանց պատմական հիշողության մեջ արմատացած չեն ատելությունն ու զայրույթը»,- նշեց Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամի ծրագրերի տնօրեն Էսթեր Հակոբյանը։
Վիրտուալ երկխոսությամբ ամբողջական տեսագրությունը՝ այստեղ. https://www.youtube.com/watch?v=bljqESKovNU

Coaf Students From Armenia Take Part In Live Conversation With Terry George
YEREVAN, 20.11.2017 – Youth from the COAF beneficiary villages of Hatsik and Aragatsavan had the opportunity to take part in a virtual reality experience with writer/director Terry George (The Promise, Hotel Rwanda, In the Name of the Father), producer Dr. Eric Esrailian, and Armenian youth from Los Angeles and Amman.
Held on International Day for Tolerance, the Siroun VR Project was organized by Global Nomads Group to foster dialogue and understanding about various injustices occurring around the world. A group of students from both villages gathered at the local school renovated by COAF in the community of Hatsik.
Siroun is an educational resource that supplements the central theme to the film The Promise– “injustice is enabled by silence.” As a virtual reality experience, it gives viewers an opportunity to immerse themselves in a rural Ottoman village at a critical moment in history, creating a foundation of empathy to consider the choices and experiences of everyday people caught at the crossroads of conflict, civil war and genocide.
Students exchanged their viewpoints on why they believe the Armenian Genocide remains unrecognized, how to prevent bullying at school for kids who are perceived as different, and why intolerance has led to so many atrocities around the world.
“We were very happy to see our kids embracing more tolerant and open mindsets as opposed to retaining anger and resentment rooted in historic memory,” said Ester Hakobyan, COAF Programs Director.