Բակո Սահակյանը Փարիզում մասնակցել է Մոնսերատ Կաբալյեի «Հայաստան եւ Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ» ալբոմի շնորհանդեսին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը դեկտեմբերի 12-ին Փարիզ քաղաքում մասնակցել է Մոնսերատ Կաբալյեի «Հայաստան եւ Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ» ալբոմի շնորհանդեսին:
Իր խոսքում Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ այդ իրադարձությունը պատմական է Արցախի համար՝ հավելելով, որ Մոնսերատ Կաբալյեն շարունակում է պատմական քրիստոնյա քարոզիչների առաքելությունը՝ բարձր արվեստի միջոցով ոչ միայն Արցախն աշխարհին ներկայացնելով, այլեւ յուրօրինակ կոչ հղելով մարդկությանը՝ պահպանելու քրիստոնեական արժեքները:
Երկրի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել աշխարհահռչակ երգչուհուն եւ բոլոր նրանց, ովքեր մասնակցել են նախագծի իրականացմանը՝ ընդգծելով, որ դա անկեղծ բարեկամության լավագույն դրսեւորումներից է:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն, Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, Շվեյցարիայում եւ Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպաններ Շարլ Ազնավուրն ու Վիգեն Չիթեչյանը, Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը, Ֆրանսիայի խորհրդարանի մի խումբ անդամներ, ԼՂՀ եւ ՀՀ մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, համաշխարհային աստղեր, հայ ազգային բարերարներ, ներկայացուցիչներ Սփյուռքից: Այս մասին տեղեկանում ենք ԼՂՀ Նախագահի պաշտոնական կայքից:

er Artsakh Republic President partook in Paris at the presentation of Montserrat Caballé’s “Armenia and Artsakh – An Isle of Christianity” album
On 12 December Artsakh Republic President Bako Sahakyan partook in Paris at the presentation of Montserrat Caballé’s “Armenia and Artsakh – An Isle of Christianity” album.
In his speech the President noted historical significance of this event for Artsakh, adding that Montserrat Caballé continued the mission of historical Christian homilists and through high art not only introduced Artsakh to the world but also send a peculiar message of preserving Christian to humanity.
The Head of the State expressed his gratitude to the world-famous singer and all those who participated in the implementation of the project, stressing that it was the best manifestation of sincere friendship.
Catholicos of All Armenians Garegin II, primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, ambassadors extraordinary and plenipotentiary of the Republic of Armenia to Switzerland and France Charles Aznavour and Vigen Chitechyan, member of the British Parliament’s House of Lords Baroness Caroline Cox, a group of French Parliament deputies, state officials from the NKR and RA, world-famous stars, national Armenian philanthropists, representatives of the Diaspora partook in the event.