Մենք ոչ մեկի գերին չենք, հազարավոր տարիներ այստեղ ենք ապրում. Կարո Փայլանը հակադարձել է Թուրքիայի փոխվարչապետին
Թուրքիայի խորհրդարանում 2018–ի բյուջեի քննարկումների ժամանակ փոխվարչապետ Հաքան Չավուշօղլուի ելույթին հակադարձել է քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության հայ պատագամավոր Կարո Փայլանը։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակօս»–ը, Թուրքիայի փոխվարչապետ Հաքան Չավուշօղլուն իր ելույթում անդրադարձել է բյուջեի ծախսերին այդ թվում ազգային փոքրամասնություններին տրվող հատկացումներին՝ պնդելով, թե Ստամբուլի ազգային փոքրամասնություններին պահ են տվել Թուրքիային։
Փոխվարչապետի խոսքերին հակադարձել է Կարո Փայլանը. «Ոչ մեկի գերին չենք, ոչ էլ մեզ պահ են տվել։ Մենք հազարավոր տարիներ այստեղ ենք ապրում։ պահանջումե նք հավասար քաղաքացիություն։ Թուրքիան Լոզանի պայմանագրից հետ քայլ կատարած առաջին երկիրն է եղել, որը ունեցվածքի հարկ կիրառեց ազգային փոքրամասնություններին, բռնազավթեց դպրոցները, սկսեց չճանաչել պատրիարքարանի կարգավիճակը, փակեց կրոնական դպրոցները։
Հայ համայքն ունի խնդիրներ, որոնք շտապ կարգավորման կարիք ունեն։ Պետք է հիմնադրամների ընտրությունները կազմակերպվեն։ Պետք է ճանաչել պատրիարքարանի կարգավիճակը, բացել կրոնական դպրոցներ։ Պետք է հայ համայնքը արագ իրականացնի պատրիարքի ընտրությունները»,–news. am-ի փոխանցմամբ՝ ասել է Կարո Փայլանը։

We are nobody’s captive, we have been living here for thousands of years-Garo Pailan opposes Turkey’s Deputy Prime Minister
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/11/Փայլան.jpg)
Turkish-Armenian Deputy of the pro-Kurdish Peoples’ Democratic Party Garo Pailan opposed Turkish Deputy Prime Minister Hakan Cavusoglu’s speech during discussions on the 2018 Budget in Turkish parliament.
As reported the Armenian Agos Weekly of Istanbul, in his speech, Turkey’s Deputy Prime Minister Hakan Cavusoglu touched upon budgetary expenditures, including the appropriations for national minorities and claimed that the national minorities of Istanbul have been ��?deposited’ to Turkey.
Garo Pailan opposed the Deputy Prime Minister’s speech and said the following: “We are nobody’s captives, and nobody has ��?deposited’ us. We have been living here for thousands of years. We demand equal citizenship. Turkey was the first country that took a step back from the Treaty of Lausanne by levying property tax on national minorities, seized schools, didn’t recognize the status of the patriarchate and closed down religious schools.
The Armenia community has problems that are in need of speedy solutions. The elections of funds and foundations need to be organized. The status of the patriarchate needs to be recognized, and religious schools need to be opened. The Armenian community needs to hold the elections of the patriarch quickly,” Garo Pailan said, reported news.am.