Զապել Եսայանն աշխարհի ամենաանվախ կանանցից մեկն է. Refinery29
20-րդ դարասկզբի լրագրող, բանաստեղծ և գրող Զապել Եսայանը ճանաչվել է աշխարհի ամենաանվախ 5 կանանցից մեկն ամերիկյան Refinery29-ի պորտալի վարկածով:
Ըստ պարբերականի, «Եսայանը մի կնոջ անթերի օրինակ է, որն ապրել է այն ժամանակներում, երբ շատ վտանգավոր էր ցույց տալ իր խելքն ու ուժը»:
2017-ի մարտին Զապել Եսայանի անունով անվանակոչվեց Փարիզի փողոցներից մեկը, գրում է Sputnik Արմենիան:
Զապել Եսայանն իր ժամանակների ամենակրթված հայուհիներից է եղել: Նա ծնվել է 1878-ին Կոստանդնուպոլսում: Սկզբնական կրթությունը ստանալով Սկյուտարի Սբ Խաչի դպրոցում՝ նա տեղափոխվել է Փարիզ և շարունակել ուսումը Սորբոնի համալսարանում:
1900-ին նա ամուսնացել է նկարիչ Տիգրան Եսայանի հետ և 2 երեխա ունեցել: 1908-ին նա վերադարձել է Կ.Պոլիս՝ դառնալով հայերի հանդեպ թուրքական իշխանությունների բռնությունների ականատեսը: Ադանայի ջարդերի կապակցությամբ ստեղծված պատվիրակության կազմում 1909-ին Եսայանը մեկնել է Կիլիկիա, «Ազատամարտ» թերթում տպագրել հոդվածներ աղետի մասին։ Կիլիկիայի հայության ողբերգությունը նկարագրել է «Ավերակներու մեջ» (1911) գրքում:
1915-ին խույս տալով ձերբակալությունից՝ ապաստանել է Բուլղարիայում, ապա Թիֆլիսում, ցեղասպանության մասին հիշողություններ հրատարակել Բաքվի «Գործ» ամսագրում։ 1918 թվականին Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրներում կազմակերպել է հայ տարագիրների և ողբերի հավաքման ու տեղավորման գործը։ Այդ տարիներին գրել է «Վերջին բաժակը» (1916), «Հոգիս աքսորեալ» (1919) վիպակները, բողոքել քաղաքական և սոցիալական անարդարությունների դեմ։
1933-ին Եսայանը հաստատվել է Խորհրդային Հայաստանում։ Եսայանը հրատարակել է հոդվածներ՝ նվիրված գրականության ու արվեստի հարցերին, կատարել թարգմանություններ: 1936-ին գրողների միությունում իր ելույթին հաջորդում է ձերբակալությունը։ Բաքվի բանտից գրողի գրած նամակները խոսուն են՝ նույն տոկուն, խիզախ կեցվածքը։ Նրա կյանքի դրամատիկական ավարտը՝ ողբերգական մահվան հանգամանքները մինչ այժմ անհայտ են։

Refinery: Армянка Забел Есаян в пятерке самых бесстрашных женщин мира
Армянский прозаик, поэт и журналист Забел Есаян стала одной из пяти бесстрашных женщин мира по версии американского портала Refinery29.
«Есаян – безупречный пример женщины, жившей в то время, когда было очень опасно показывать свой ум и силу», — пишет издание.
В марте 2017 года в честь Забел была названа одна из парижских улиц. Есаян была одной из самых образованных армянок того времени. Родилась она в Константинополе в 1878 году. Получив начальное образование в школе Святого креста района Скютар, она перебралась в Париж и продолжила обучение в университете Сорбонны, пишет Sputnik-Армения.
В 1900 году вышла замуж за художника Тиграна Есаяна и родила двоих детей — Софи и Гранта. В 1908 году вернулась в Константинополь (Стамбул), став свидетельницей политики турецкого деспотизма в отношении армян. В составе международной делегации, созданной в связи с армянскими погромами в Адане, Забел Есаян в 1909 году отправилась в Киликию (Западная Армения).
В 1911 году опубликовала документальный труд «На развалинах» о резне армян. Забел чудом спаслась во время Геноцида армян 1915 года, найдя приют в Болгарии. В годы Первой республики Забел Есаян проделала большую работу и в дипломатической сфере.
В 1919-1920 годах она приняла активное участие в работе Парижской мирной конференции в качестве советника и переводчика делегации Республики Армения. В 1921-1932 годах Забел Есаян жила в Париже. Во французских и европейских изданиях было опубликовано множество ее работ на различных языках о Геноциде армян.
В 1933 году она обосновывается в Советской Армении, начинает преподавать в Ереванском государственном университете. Однако в 1937 году, вместе со многими другими представителями интеллигенции, была осуждена и выслана из Армении. По некоторым данным, Забел Есаян умерла в 1943 году в бакинской тюрьме.