Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հովվապետական այցով ժամանեց Մեքսիկայի մայրաքաղաք Մեխիկո
Հոկտեմբերի 30-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գլխավորած պատվիրակությունը հովվապետական այցով ժամանեց Մեքսիկայի մայրաքաղաք Մեխիկո:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից, օդանավակայանում Նորին Սրբությանը դիմավորեցին Մեքսիկայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան տիար Արա Այվազյանը, Մեքսիկայի Մարոնիտ Եկեղեցու արքեպիսկոպոս Ջորջ Աբի Յունեսը, Մեքսիկայի հայ համայնքի հոգևոր հովիվ Հոգեշնորհ Տ․ Սասուն ծայրագույն վարդապետ Զմրուխտյանը, հայ համայնքի անդամներ։
Օդանավակայանից Նորին Սրբությունն ուղևորվեց ՀՀ դեսպանատուն,  հանդիպում ունեցավ դեսպանատան աշխատակիցների հետ։ Այնուհետև Հայոց Հայրապետն այցելեց Գուադալուպեի եկեղեցի, որտեղ տեղի հոգևորականների հետ աղոթք բարձրացվեց առ Աստված։ Նորին Սրբությունը հանդիպեց նաև Մեխիկոյի քաղաքապետ Միգել Անխել Մանսեռային։
Այնուհետև Մեխիկոյի կաթոլիկ Մայր Տաճարում տեղի ունեցավ միջեկեղեցական աղոթք, որին ներկա էին Մեքսիկայի կարդինալ Նորբերտո Ռիվերա Կառեռան, պապական նվիրակը, քույր Եկեղեցիների և պետական իշխանությունների ներկայացուցիչներ, բազմաթիվ հավատացյալներ: Արարողության ընթացքում քառաձայն գեղեցիկ երգեցողությամբ հանդես եկավ ԱՄՆ Հայոց Արևմտյան թեմի Սրբոց Ղևոնդյանց եկեղեցու երգչախումբը։ Նորին Սրբությունը հանդես եկավ պատգամով՝ Հայրապետական իր օրհնությունն ու ողջույնը բերելով ներկաներին և ցավ հայտնեց վերջերս Մեխիկոյին պատուհասած երկրաշարժի կապակցությամբ: Վեհափառ Հայրապետն իր խոսքում մասնավորապես ասաց. ««Հույսով ուրախացեք, նեղության համբերեցեք, հաճախակի աղոթեցեք» (Հռոմ. ԺԲ 12): Որպես հոգևոր դարման և սփոփանք մեր առջև ծառացող ամեն մարտահրավերի ու դժվարության հաղթահարման` Ս. Պողոս առաքյալի այս խոսքերն ենք փոխանցում ձեզ` կյանքը լուսավորելու տերունապարգև հույսով և օրհնությամբ: Մեր ժողովուրդը ևս կրել է աղետալի երկրաշարժի պատուհասած ցավը` 1988 թ.: Այդ օրերի դառնությունը տակավին չի ջնջվել մեր ժողովրդի հավաքական հիշողությունից, սակայն հայրենի մեր երկիրը և մեր կյանքը վերականգնված տեսնելու վճռականությունը, մեզ օգնության հասած բարեսեր մարդկանց, մարդասիրական կազմակերպությանց և բարեկամ երկրների պարզած օգնության ձեռքը, դրսևորած սերն ու կարեկցանքը, հոգևոր մխիթարությունն ու քաջալերությունը մեզ համակեց լավատեսությամբ, լցրեց զորությամբ` համբերությամբ ու աղոթքով լծվելու նոր կյանքի կերտմանը:
Սիրելիներ, հայ ժողովրդի այս վկայությունն ենք կամենում փոխանցել ձեզ. մի ժողովուրդ, որի կյանքը պատմության արահետներում, հակառակ անհամար փորձությունների, դժվարությունների, որոգայթների և կոտորածների, միշտ էլ եղավ հարության, առ Աստված ապավինության և վերաշինության պատմություն:
Առ Աստված հավատքով և քրիստոնեական առաքինությանց նկատմամբ ամենայն նախանձախնդրությամբ Մեքսիկայի ժողովուրդը, որի անքակտելի մասն է կազմում նաև մեր հայ համայնքը, այսօր նույնպես աղետի հետևանքները վերացնելու գործին լծված է հույսով, զոհվածների հարազատներին սփոփելու և վիրավորներին դարմանելու ծանր առաքելության մեջ զինված է աղոթքով ու համբերությամբ` հաղթահարելու Մեքսիկայի պատմության մեջ դժվարին այս փորձությունը: Մեր մաղթանքն է, որ Տերն Իր ամենազոր Աջի ներքո պահի Մեքսիկայի Կաթոլիկ Եկեղեցին, զորացնի բարեջան հոգևոր սպասավորներին երկնավոր Վարդապետի կողմից իրենց վստահված կոչման մեջ` անսպառ սիրով ու կարեկցությամբ, հոգևոր մխիթարությամբ և հույսով սփոփելու համար Մեխիկոյի աստվածասեր ժողովրդին, դարմանելու աղետալի երկրաշարժի հետևանքով պատճառված հոգևոր, բարոյական ու նյութական վնասները»: Հայոց Հայրապետը քաջալերություն ու մխիթարություն մաղթեց Մեքսիկայի ժողովրդին և աղոթեց զոհվածների հոգիների հանգստության համար:
Արարողությունից հետո Նորին Սրբությունն այցելեց Մեխիկոյի «Հիշողության և հանդուրժողականության թանգարան», որտեղ ներկայացված են 20-րդ դարի ցեղասպանությունների, այդ թվում և Հայոց Ցեղասպանության մասին պատմող ցուցանմուշներ: Թանգարանի հանդիսությունների սրահում ընդունելություն էր կազմակերպվել Մեխիկոյի հայ համայնքի կողմից։
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ դեսպան Արա Այվազյանը, քաղաքային իշխանությունների և քույր Եկեղեցիների ներկայացուցիչներ։ Բարիգալստյան խոսք ասաց ՀՀ դեսպանը։ Համայնքի անդամները հանդես եկան ողջույնի խոսքերով՝ իրենց խանդավառությունն ու ուրախությունը հայտնելով Վեհափառ Հայրապետի այցելության առիթով։ Նորին Սրբությունը ողջունեց այս հանդիպմանը քույր Եկեղեցիների ներկայացուցիչների, պետական այրերի ներկայությունը, իր օրհնությունը բերեց հայ համայնքին՝ արտահայտելով իր ուրախությունն ու ջերմ տպավորությունները այցելության առիթով: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մաղթեց մեքսիկահայ հայորդիներին հաստատուն մնալ իրենց եկեղեցանվիրման ու ազգանվիրման առաքելության մեջ:

Catholicos of All Armenians arrives in Mexico City on pontifical visit
On October 30, the delegation led by His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians arrived in Mexico City on a pontifical visit.
As reported the Information Service of the Mother See of Holy Etchmiadzin to Hayern Aysor, at the airport, His Holiness was greeted by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Mexico Ara Ayvazyan; Archbishop of the Maronite Catholic Church of Mexico Georges Saad Abi Yunes; Pastor of the Armenian Catholic Church of Mexico, Rev. Fr. Supreme Archimandrite Sasun Zmrukhtyan and members of the local Armenian community.
From the airport, His Holiness headed towards the Embassy of the Republic of Armenia where he had a meeting with the personnel. Afterwards, the Supreme Patriarch visited the Our Lady of Guadalupe where he said a prayer to God along with the local clergymen. His Holiness also met with Mayor of Mexico City Miguel Angel Montserrat.
Afterwards, the Catholic Church in Mexico hosted an inter-church prayer attended by Cardinal Norberto Rivera Carrerra; the Papal Nuncio; representatives of the Sister Churches and state authorities and several believers. During the ceremony, the choir of the St. Ghevondyants Church of the U.S. Western Diocese performed beautiful songs in four voices. His Holiness delivered a message, bringing his blessing and expressing his welcoming remarks to the attendees. His Holiness also expressed sorrow for the earthquake that had struck Mexico. The Supreme Patriarch particularly said the following in his speech: “Be joyful in hope, patient in affliction, faithful in prayer” (Romans 12 12). We transmit these words of Paul the Apostle as a way of consoling you to overcome all hardships and challenges. Our nation also suffered the pain of a devastating earthquake in 1988. The bitterness of these days still hasn’t been erased from the collective memory of our nation, but the determination to see our country and our lives renewed, the helping hand of kind people, humanitarian organizations and friendly countries, their love and compassion, the spiritual console and words of encouragement filled us with optimism and empowered us to shape new lives with patience and prayers.
My dears, it is this testimony of the Armenian people that we wish to transmit to you, the testimony of a nation that rose again in spite of all the trials and tribulations throughout history, relying on God and reshaping history.
With faith in God and with zeal in the Christian mission, the Mexican people, the integral part of which is the Armenian community, is also eliminating the consequences of the disaster with hope, with prayers to console the relatives of the victims and help the wounded recover, and with patience to overcome this tribulation in the history of Mexico. Our wish is to have the Lord protect the Catholic Church in Mexico and empower the clergymen to act according to the calling of the Doctor with love and compassion in order to console the pious people of Mexico with hope and help the country recover the spiritual, moral and material damages caused by the devastating earthquake.” The Supreme Patriarch  encouraged the people of Mexico and consoled them and prayed for the souls of the victims to rest in peace.
After the ceremony, His Holiness visited the Museum of Memory and Tolerance, which exhibits the genocides of the 20th century, including the Armenian Genocide. The Armenian community of Mexico hosted a reception in the ceremonies hall of the Museum.
Among the attendees were RA Ambassador Ara Ayvazyan, as well as representatives of the municipal authorities and the sister Churches. The Ambassador delivered his welcoming remarks. The members of the community gave welcoming remarks, expressing their joy and excitement on the occasion of the visit of the Supreme Patriarch. His Holiness welcomed the fact that the representatives of the sister Churches and state officials were attending this meeting and gave his blessing to the Armenian community, expressing his joy and good impressions of the visit. The Catholicos of All Armenians wished the Armenians of Mexico stay true to their mission of serving the Church and the nation.