Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 20-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի պատվիրակությանը` ուղեկցությամբ ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Արփինե Հովհաննիսյանի և ԱՄՆ-ում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանի: Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգից, պատվիրակության կազմում էին Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահ Ֆրենկ Փալոնը, կոնգրեսականներ Ջեյմս Սենսենբրեները, Ջեքի Սփիերը, Աննա Էշուն, Թալսի Գաբարդը:
Հանդիպմանը Նորին Սրբությունն իր ուրախությունը հայտնեց ԱՄՆ կոնգրեսականների Հայաստան կատարած այցի առիթով՝ կարևորելով նման այցերը` Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի խնդիրներին ու կարիքներին անձնապես հաղորդ դառնալու առումով: Այս իմաստով Վեհափառ Հայրապետը գոհունակությամբ անդրադարձավ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի կարևոր դերակատարությանը հայ-ամերիկյան հարաբերությունների սերտացման և զարգացման գործում:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը նաև ի դեմս կոնգրեսականների իր գնահատանքը փոխանցեց ԱՄՆ իշխանություններին, իբրև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ի նպաստ ներդրվող հետևողական ջանքերի համար:
Այս կապակցությամբ Վեհափառ Հայրապետը կոնգրեսականներին տեղեկացրեց սեպտեմբերի 8-ին Մոսկվայում միջնորդությամբ Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Կիրիլ Պատրիարքի տեղի ունեցած Կովկասի մահմեդականների վարչության նախագահ շեյխ-ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշա Զադեի և իր հանդիպման և դրա արդյունքների մասին:
Նորին Սրբությունը նաև անդրադարձավ Միջին Արևելքի երկրներում տիրող ծանր պատերազմական իրավիճակին` մասնավորապես խոսելով դրա հետևանքով քրիստոնեական փոքրամասնությունների կրած դժվարությունների և նեղությունների մասին: Հայոց Հայրապետն իր մտահոգությունը փոխանցեց ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչներին տարածաշրջանում քրիստոնեական համայնքների կտրուկ նվազման կապակցությամբ, ինչպես նաև անդրադարձավ անհրաժեշտությանը շարունակական աջակցություն ցուցաբերել պատերազմական պայմաններում իրենց բնակավայրերը թողած փախստականներին:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, անդրադառնալով Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործընթացին, կարևորեց այդ ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը` պատմական արդարության վերականգնումով մարդկային կյանքում այսուհետ նմանօրինակ ողբերգությունների կանխարգելման առումով:
Հանդիպմանը ներկա էր Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը:

Католикос Всех армян принял делегацию Палаты представителей Конгресса США
Его Святейшество Верховный Патриарх и Католикос Всех армян Гарегин II 20 сентября в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял делегацию Палаты представителей Конгресса США в сопровождении вице-спикера Национального Собрания РА Арпине Оганесян и Чрезвычайного и Полномочного посла РА в США Григора Ованнисяна. Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы Первопрестола, в составе делегации были сопредседатель комиссии Конгресса по армянским вопросам Френк Паллоне, конгрессмены Джеймс Сенсенбренер, Джеки Спиер, Анна Эшу, Талси Габард.
Его Святейшество выразил радость по поводу визита в Армению конгрессменов США, отметив важность подобных визитов в плане личного приобщения к проблемам и нуждам народа Армении и Арцаха. В этой связи Верховный Патриарх коснулся важной  роли комиссии Конгресса по армянским вопросам в деле укрепления и развития армяно-американских отношений.
Католикос Всех армян в лице конгрессменов передал свою оценку властей США, как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, за последовательные усилия по мирному урегулированию конфликта Нагорного Карабаха.
В этой связи Верховный Патриарх проинформировал конгрессменов о состоявшейся 8 сентября в Москве при посредничестве Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла своей встрече с председателем Управления мусульман Кавказа шейхом-ул-ислам Аллахшукюром Паша Заде и ее результатах.
Его Святейшество коснулся также тяжелой военной ситуации в странах Среднего Востока, в частности, говоря о возникших вследствие этого трудностях и проблемах христианских меньшинств. Армянский Патриарх поделился с представителями Конгресса США  своей озабоченностью в связи с резким сокращением христианских общин в регионе, а также коснулся необходимости оказания постоянного содействия беженцам, вследствие войны покинувшим места проживания.
Католикос Всех армян коснулся процесса признания и осуждения Геноцида армян, отметив важность прилагаемых в этом плане усилий в плане предотвращения подобных трагедий в жизни человечества посредством восстановления исторической справедливости.
На встрече присутствовал директор отдела внешних отношений и протокола Первопрестольного Святого Эчмиадзина архиепископ Натан Ованнисян.