«Համաշխարհային բանկը Հայաստանի Հանրապետության առանցքային գործընկերներից է». վարչապետը ներկա է գտնվել ՀՀ-ՀԲ գործընկերության 25-ամյակին նվիրված ֆորումի բացմանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության և Համաշխարհային բանկի գործընկերության 25-ամյակին նվիրված համաժողովի բացմանը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Ողջույնի խոսքում ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է Համաշխարհային բանկի հետ սերտ և շարունակական բնույթ կրող համագործակցությունը, որը զարգացման միտում ունի: «Համաշխարհային բանկը Հայաստանի Հանրապետության առանցքային գործընկերներից է: Մենք հաջողությամբ համագործակցում ենք տնտեսության կառավարման բոլոր ոլորտներում: Այս 25 տարվա ընթացքում ՀԲ աջակցությամբ իրականացվել են Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացման և ժամանակակից ինստիտուտների ձևավորմանն ուղղված բազմաթիվ ծրագրեր: ՀԲ խմբի տարբեր կառույցների կողմից տրամադրված գործիքներն օգնել են ապահովել տնտեսական աճ, զարգացում և առաջընթաց: 2014 թվականից մենք թևակոխեցինք զարգացման նոր շրջան՝ Միջազգային զարգացման գործակալության ծրագրերից անցում կատարելով Վերակառուցման զարգացման միջազգային բանկի ծրագրերին: Ներկայումս Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը նախաձեռնել և իրականացնում է մեր տնտեսության արմատական բարեփոխումներին և արդիականացմանն ուղղված համակարգային ծրագիր, որը պահանջում է առկա ռեսուրսների մոբիլիզացում, դրանց օգտագործման արդյունավետության բարձրացում և էլ ավելի սերտ համագործակցություն մեր հիմնական գործընկերների հետ»,– ասել է Կարեն Կարապետյանը: Վարչապետը նշել է, որ կառավարության ծրագիրը նման գնահատականի է արժանացել նաև Հայաստանի գործընկերների կողմից և գոհունակությամբ փաստել, որ ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի հիմնական նպատակները համահունչ են:
«Ապագային ուղղված մեր վերջնանպատակն է ունենալ անկախ, անվտանգ, արդար և խելացի Հայաստան: Ապագայի այսպիսի Հայաստանի կերտումը պետք է հանդիսանա Հայաստանի և Համաշխարհային բանկի համագործակցության առանցքային հենասյունը: ՀԲ լայնածավալ փորձը և գիտելիքների բազան կօժանդակեն կառավարությանը ռեսուրսների արդյունավետ և խելացի օգտագործմամբ և մրցունակության բարձրացմամբ՝ ապահովելու տասնամյակների առաջանցիկ զարգացումը: Այս տեսանկյունից Համաշխարհային բանկի կողմից նախորդ 25 տարվա ընթացքում ցուցաբերած աջակցությունը շատ տպավորիչ է. նախաձեռնվել է 95 ծրագիր, որոնց գումարային ֆինանսական հոսքը կազմել է 2.3 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Այժմ բանկի վարկային պորտֆելը Հայաստանի Հանրապետությունում 620 մլն ԱՄՆ դոլարի սահմաններում է», – ասել է կառավարության ղեկավարը:
Վարչապետ Կարապետյանի խոսքով՝ գլոբալ տնտեսության պայմաններում զարգացման և առկա մարտահրավերների հաղթահարման համար անհրաժեշտ է ժամանակակից մրցունակ տնտեսություն և արդյունավետ պետական կառավարում, և ապագայում հաջողության կարող են հասնել միայն այն տնտեսական համակարգերը, որոնք կկարողանան ժամանակին համընթաց ձևափոխել տնտեսական աճի մոդելը և ապահովել առաջանցիկ, կայուն, երկարաժամկետ տնտեսական աճ: «Մեր ապագան կառուցելու, մեր անվտանգությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է ունենալ զարգացած, մրցունակ և նորարար տնտեսություն: 21-րդ դարի այսպիսի տնտեսությունը պետք է զարգանա շնորհիվ դինամիկ թվայնացման, միջավայրին անընդհատ խելացի կերպով ադապտացվելով: Դա հնարավոր կլինի միայն ժամանակակից, գլոբալ առումով մրցունակ, բարձր որակավորում ունեցող, մոտիվացված աշխատուժի առկայության դեպքում: Ապագա Հայաստանի հիմքը պետք է դրվի հենց դպրոցից և շարունակվի անընդհատ», – ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը: Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ նորանկախ Հայաստանի տնտեսական համակարգի կայացման և զարգացման գործընթացում ինչպես ՀԲ թիմից, այնպես էլ Հայաստանից ներգրավված մասնակիցները կշարունակեն համատեղ ջանքերով իրենց փորձառությունն ու գիտելիքները լավագույնս ծառայեցնել ապագա Հայաստանի տեսլականի իրագործմանը:

«Всемирный банк является одним из ключевых партнеров Республики Армения»: Премьер-министр присутствовал на открытии форума, посвященного 25-летию партнерства РА-ВБ
Премьер-министр Карен Карапетян сегодня принял участие в открытии форума, посвященного 25-летию партнерства Республики Армения и Всемирного банка.
В приветственном слове Премьер-министр РА отметил, что Армения придает важное значение тесному и носящему непрерывный характер сотрудничеству со Всемирным банком, которое имеет тенденцию к развитию. «Всемирный банк является одним из ключевых партнеров Республики Армения. Мы успешно сотрудничаем во всех сферах управления экономикой. В течение этих 25 лет при поддержке ВБ осуществлены многочисленные программы, направленные на социально-экономическое развитие и формирование современных институтов Армении. Предоставленные различными структурами ВБ инструменты помогли обеспечить экономический рост, развитие и прогресс. С 2014 года мы вступили в новый период развития, осуществив переход от программ развития Агентства международного развития к программам Международного банка реконструкции и развития. В настоящее время Правительство Республики Армения инициировало и осуществляет системную программу, направленную на коренное реформирование и модернизацию нашей экономики, которая требует мобилизации имеющихся ресурсов, повышения эффективности их использования и еще более тесного сотрудничества с нашими основными партнерами», – сказал Карен Карапетян. Премьер-министр отметил, что программа Правительства удостоилась таких оценок также со стороны партнеров Армении и с удовлетворением констатировал, что основные цели Правительства РА и Всемирного банка созвучны.
«Направленная в будущее наша окончательная цель – иметь независимую, безопасную, справедливую и умную Армению. Создание такой Армении будущего должно быть ключевым видением сотрудничества Армении и Всемирного банка. Масштабный опыт и база знаний ВБ будут содействовать Правительству в деле эффективного и разумного использования ресурсов и повышения конкурентоспособности для обеспечения передового развития в течение десятилетий. С этой точки зрения оказанная в течение предыдущих 25 лет Всемирным банком поддержка очень впечатляет: инициировано 95 программ на общую сумму 2,3 млрд долларов США. В настоящее время кредитный портфель банка в Республике Армения находится в пределах 620 млн долларов США», – сказал Глава Правительства.
По словам Премьер-министра Карапетяна, в условиях глобальной экономики для развития и преодоления имеющихся вызовов необходимы современная конкурентоспособная экономика и эффективное государственное управление, и в будущем смогут добиться успеха только те экономические системы, которые сумеют в ногу со временем видоизменить модель экономического роста и обеспечить передовой, стабильный, долгосрочный экономический рост. «Для того, чтобы построить наше будущее, обеспечить нашу безопасность, необходимо иметь развитую, конкурентоспособную и инновационную экономику. Такая экономика 21-го века должна развиваться благодаря динамичной цифровизации, постоянной разумной адаптации к среде. Это будет возможно только при наличии современной, глобально конкурентоспособной, имеющей высокую квалификацию, мотивированной рабочей силы. Фундамент Армении будущего должен закладываться именно со школы и постоянно продолжаться», – подчеркнул Карен Карапетян. Премьер-министр выразил убежденность, что вовлеченные в процесс становления и развития экономической системы новонезависимой Армении участники как из команды ВБ, так и из Армении, продолжат совместными усилиями наилучшим образом прилагать свои знания и опыт для реализации видения Армении будущего.