Հյուսթոնի հայ համայնքը հայտնվել է «Հարվի» ծովամրրիկի կիզակետում. տեսանյութ
Հյուսթոն քաղաքը սուզվել է մոտ 1 մետր ջրի տակ: Հյուսթոնում իրավիճակի և այնտեղ բնակվող մոտ 3000 հայերի կացության մասին «Ամերիկայի Ձայն»-ի հետ հեռախոսազրույցում պատմել է Հյուսթոնի Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցու ծխական խորհրդի ատենապետ Արեգ Սահակյանը:
Կարո՞ղ եք ասել խնդրում եմ, այժմ որտեղ եք և ինչ վիճակում է գտնվում Հյուսթոն քաղաքը:
«Հիմա Հյուսթոնի վիճակը շատ վատ է, ժողովրդի մեծ մասը անօթևան է մնացել աղետի պատճառով: Մեր տունն ամբողջովին ջրի մեջ է, տեղափոխվել ենք մեր ընկերոջ տուն արդեն երկու օր է: Կարծես բանտարկյալներ լինենք»:
Ի՞նք տեղեկություն են տեղական մարմինները ձեզ տրամադրել: Ե՞րբ կկարողանաք վերադառնալ տուն:
«Մեր ստացած վերջին տեղեկությունն այն է, որ եթե մեկ օրից անձրևը դադարի, պետք է սպասենք ևս երկու օր մինչև ջուրը նվազի: Սակայն տարածքներ կան, որտեղ ջրի բարձրությունը շատ մեծ է և ցամաքելու համար օրեր կպահանջվեն»:
Իսկ եկեղեցին ներգրավվա՞ծ է մարդկանց օգնություն ցուցաբերելու աշխատանքներում:
«Եկեղեցին միշտ պատրաստ է օգնել հայ համայնքին և թիկունք կանգնել նրանց: Այս պահին մեր ծխական խորհրդի անդամների մեծ մասի վիճակը անելանելի է: Վստահ չենք, թե ինչպես ենք օգնելու մեր ժողովրդին, սակայն գիտեմ, որ եկեղեցու հովիվը՝ Տեր Մարտիրոս Հակոբյանը աշխատում է հայ համայնքի անդամների հետ հեռախոսով կապ պահպանել: Փորձում ենք օգնել ինչքանով, որ կարող ենք, սակայն այս իրավիճակում շատ դժվար է այդ անելը»:
Տեղական իշխանությունները պատշաճ օգնություն ցուցաբերու՞մ են մարդկանց:
«Նրանք նավերով են օգնում ժողովրդին: Շատերը փակված են մնացել իրենց տներում և ջրի պատճառով չեն կարողանում դուրս գալ: Այդ առումով իշխանությունները օգնություն են տրամադրում և նրանց դուրս են բերում նույնիսկ ուղղաթիռներով»:

Армянская община Хьюстона оказалась в эпицентре урагана «Харви»
Город Хьюстон ушел под воду на глубину около метра. О ситуации в Хьюстоне и проживающих там около 3 тысяч армян в телефонной беседе с «Голосом Америки» рассказал председатель приходского совета армянской     церкви Св. Геворг Арег Саакян.
– Можете сказать, где Вы сейчас находитесь и в каком состоянии город Хьюстон?
– Положение Хьюстона сейчас очень тяжелое, большинство народа вследствие трагедии осталось без крыши над головой. Наш дом полностью в воде, уже два дня находимся в доме товарища. Мы будто стали арестантами».
– Какие сведения предоставляют местные органы, когда сможете возвратиться в свой дом?
– Последнее из полученных нами сообщений в том, что если через день дождь прекратится, нужно будет подождать еще два дня, чтобы вода спала. Однако есть территории, где глубина воды очень большая и для ее спада потребуются дни».
– А церковь вовлечена в работы по помощи людям?
– Церковь всегда готова помочь армянской общине , быть опорой. В данный момент положение большей части членов нашего приходского совета безвыходное. Не уверены, как сможем помочь нашему народу, но знаю, что пастырь нашей церкви Мартирос Акопян старается поддерживать телефонную связь с членами армянской общины. Пытаемся помогать насколько возможно, но в этой ситуации делать это очень трудно.
– Местные власти оказывают людям должную помощь?
– Они помогают народу лодками. Многие остались заперты в своих домах и из-за воды не могут выйти. В этом плане власти помогают, вывозят  даже вертолетами.