Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը ԶԼՄ-երի հետ հանդիպմանն ամփոփել են բանակցությունների արդյունքները
Թուրքմենստանի նախագահը ընդգծել է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը հաստատել են ամբողջ աշխարհում խաղաղությանն ու կայունությանն աջակցելու, միջազգային հարաբերություններում վստահության և փոխըմբռնման սկզբունքներն ամրապնդելու փոխադարձ ձգտումը: Ընդ որում, կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել զարգացնել գործընկերությունն այդ ուղղությամբ ինչպես երկկողմ ձևաչափում, այնպես էլ ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, ԱՊՀ-ի և այլ միջազգային կառույցների շրջանակներում:
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի խոսքով՝ կողմերը պայմանավորվել են համատեղել ջանքերը միջազգային անվտանգության մարտահրավերների ու սպառնալիքների հակազդման ուղղությամբ, ինչպես նաև ահաբեկչության, անդրազգային հանցավորության և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում:
Թուրքմենստանի նախագահն առանձնահատուկ կերպով ընդգծել է, որ այս հանդիպումն ամրապնդել է առևտրատնտեսական ոլորտում որակապես նոր և առավել դինամիկ գործընկերության հիմքերը: Առավել հեռանկարային ուղղություններն են առևտուրը, էներգետիկան, տրանսպորտն ու կապը, գյուղատնտեսությունը, առողջապահությունը, տեքստիլ արդյունաբերությունը, ուղղակի շփումները և գործարար կառույցների միջև գործնական կապերի զարգացումը:
Թուրքմենստանի ղեկավարը լրագրողներին նաև հայտնել է, որ բանակցությունների ընթացքում մեծ ուշադրություն է դարձվել երկկողմ հարաբերությունների հումանիտար բաղադրիչին և պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ամեն կերպ աջակցել երկու ժողովուրդների առավել սերտ շփումների ձգտմանը, հարուտ պատմամշակութային ժառանգության ուսումնասիրությանը, պայմաններ ստեղծել Թուրքմենստանի և Հայաստանի մշակույթի և արվեստի գործիչների ստեղծագործական համագործակցության համար:
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը հիշեցրել է, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում կայանալու են փակ տարածություններում և մարտարվեստի 5-րդ ասիական խաղերը:
Այս առնչությամբ Թուրքմենստանի նախագահը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանին հրավիրվել է այցելել Թուրքմենստան՝ մասնակցելու սեպտեմբերի 17-ին կայանալիք խաղերի բացման պաշտոնական արարողությանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների առջև՝ Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ հանդիպումից հետո
Հարգելի՛ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդով,
Ես ևս մեկ անգամ սրտանց ողջունում եմ Թուրքմենստանի նախագահին Երևանում:
Թուրքմենստանի նախագահի պաշտոնական այցը Հայաստան, անշուշտ, հատուկ նշանակություն հաղորդեց այս տարվա ընթացքում հայ-թուրքմենական հարաբերությունների կենտրոնական իրադարձությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքմենստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակին:
Հենց այս օրը՝ 1993թ-ի օգոստոսի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքմենստանի միջև ստորագրվեց Բարեկամության և համագործակցության մասին պայմանագիրը: Այս հանգամանքները հատուկ նշանակություն հաղորդեցին այսօրվա այցին, որի արդյունքներից մենք բավարարված ենք: Այցի ընթացքում մի շարք ուղղություններով մեր երկկողմ համագործակցությունը կանոնակարգող փաստաթղթերի մեծ փաթեթ է ստորագրվել, ընդունվել է երկու երկրների ղեկավարների Համատեղ հայտարարությունը:
Պարոն Նախագահի հետ մենք հատուկ ուշադրություն հատկացրեցինք առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարային ուղղություններին: Ցավոք, գլոբալ շուկաներում անբարենպաստ իրադրությունն անդրադարձել է նաև մեր առևտրաշրջանառության վրա: Այս համատեքստում մենք քննարկեցինք երկկողմ տնտեսական համագործակցության խթանման, փոխգործակցության նոր հորիզոններ դուրս գալու հնարավոր ուղիները և առկա միջոցները: Հուսով ենք, որ այսօրվա պայմանավորվածությունների իրագործումը հնարավորություն կտա շտկել իրավիճակը:
Մենք միակարծիք ենք այն հարցում, որ տնտեսական համագործակցությունը պետք է հարստացվի համատեղ նախագծերով, կոոպերացիաներով՝ նորարարության և բարձր տեխնոլոգիաների վրա հատուկ շեշտադրմամբ: Կարծում ենք, որ գործող Տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը արդյունավետորեն առաջ կմղի երկկողմ առևտրային կապերի ամբողջ համալիրը, կօժանդակի դրանց հետագա բազմազանեցմանը և նոր, հետաքրքիր ծրագրերի մեկնարկին:
Տնտեսության, զբոսաշրջության և մեր երկրների քաղաքացիների միջև շփումների ընդլայնման համատեքստում մենք քննարկեցինք մեր մայրաքաղաքների միջև ուղիղ ավիաչվերթի հնարավոր մեկնարկի հարցը: Այս առումով մենք պատրաստ ենք տրամադրել մեր թուրքմենական բարեկամներին Հայաստանում իրականացվող «բաց երկնքի» քաղաքականության շրջանակներում նախատեսված արտոնությունների ամբողջական փաթեթ:
Իհարկե, մենք անդրադարձել ենք նաև համագործակցության ավանդական ուղղություններին, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում: Պայմանավորվեցինք հետագայում ևս զարգացնել արդյունավետ փոխգործակցություն այս ոլորտում: Որոշակի հեռանկարներ են բացահայտվում նաև գյուղատնտեսության ոլորտում: Հուսով ենք, որ թուրքմեն գործընկերները կմասնակցեն Հայաստանում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու գործունեությանը:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք կարող ենք առաջ մղել մասշտաբային նախագծեր, որոնց ետևում կանգնած են ժամանակակից արտադրությունը և նոր աշխատատեղերը, ընդհանուր առմամբ՝ ազգային տնտեսությունների զարգացումը: Մեր բանակցությունների ընթացքում պարոն նախագահն ասում էր, որ ինքն արդեն մտածում է ոչ թե միլիոնանոց, այլ միլիարդանոց նախագծերի մասին: Դա մեզ ոգևորում է, և մենք, իհարկե, կաշխատենք այդ ուղղությամբ:
Ինչպես և նախկինում, կզարգացնենք փոխգործակցությունը կրթության ոլորտում, կիրականացնենք ուսանողական և մանկավարժական փոխանակումների ծրագրեր, ինչը, անշուշտ, նպաստում է մեր երկրների միջև համագործակցության հարստացմանը:
Իհարկե, բանակցությունների ընթացքում պատշաճ ուշադրության է արժանացել արտաքին քաղաքականության թեման: Հայաստանը և Թուրքմենստանը հաջող կերպով համագործակցում են միջազգային հարթակներում, իսկապես մոտ կամ համընկնող դիրքորոշումներ ունեն միջազգային կարևորագույն հիմնախնդիրներում: Այս համատեքստում մենք համաձայնեցինք խորացնել համագործակցությունը տարբեր բազմակողմ ձևաչափերում:
Բանակցությունների ընթացքում իմ կողմից մեկ անգամ ևս վերահաստատվել է Հայաստանի դիրքորոշումը, այն է՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորում՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների, ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթների վրա, մասնավորապես՝ նրանց, որոնք հավասարապես վերաբերում են ուժի և դրա սպառնալիքի չկիրառմանը, պետությունների տարածքային ամբողջականությանը, իրավահավասարությանը և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին: Ընդգծվել է հակամարտության գոտում իրավիճակի սրացման կանխարգելմանը, իրավիճակի կայունացմանը և միջազգային հանրության միջնորդական մանդատով օժտված միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերի շրջանակներում խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար պայմանների ստեղծմանն ուղղված պայմանավորվածությունների իրականացման կարևորությունը։
Ամփոփելով՝ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին, թուրքմեն բոլոր գործընկերներին հանգամանալից և արգասաբեր կարծիքների փոխանակման համար: Շատ շնորհակալ եմ:
Համոզված եմ, որ այսօր ձեռքբերված պայմանավորվածությունները կնպաստեն Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև իրապես բարեկամական հարաբերությունների ամբողջ համալիրի հետագա զարգացմանը:

Президент Серж Саргсян �? Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов на встрече со Сми подвели итоги переговоров
Заявление Президента Сержа Саргсяна для СМ�?, после встречи с с Президентом Туркменистана Гурбангулы Мяликгулыевичем Бердымухамедовым
Уважаемый Гурбангулы Мяликгулыевич!
Уважаемые Дамы и господа!
Я еще раз от всей души приветствую Президента Туркменистана в Ереване.
Официальный визит в Армению Президента Туркменистана, несомненно, придал особую значимость центральному событию армяно-туркменских отношений текущего года – 25-летию установления дипломатических отношений между Республикой Армения и Туркменистаном.
�?менно в этот день – 24 августа 1993 года между Республикой Армения и Туркменистаном был подписан Договор о дружбе и сотрудничестве. Эти обстоятельства придали особую значимость сегодняшнему визиту, итогами которого мы довольны. В ходе визита подписан большой пакет документов, регламентирующих двустороннее взаимодействие по ряду направлений, принято Совместное заявление глав государств.
С господином Президентом мы уделили особое внимание перспективным направлениям развития торгово-экономического сотрудничества. К сожалению, неблагоприятная ситуация на глобальных рынках отразилась также и на нашем торговом обороте. В этом контексте мы обсудили возможные пути и имеющиеся резервы для стимулирования двустороннего экономического сотрудничества, выхода на новые горизонты взаимодействия. Рассчитываем, что реализация сегодняшних договоренностей позволит выправить ситуацию.
Мы едины во мнении, что экономическое сотрудничество должно прирастать совместными проектами, кооперацией, с особым акцентом на инновации и высокие технологии. Полагаем, что действующая Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству будет эффективно продвигать весь комплекс двусторонних коммерческих связей, содействовать их дальнейшей диверсификации и запуску новых интересных проектов.
На стыке экономики, туризма и последующего расширения контактов между гражданами наших стран был затронут вопрос возможного запуска прямого авиарейса между нашими столицами. В этом плане мы готовы предоставить нашим туркменским друзьям весь набор преференций, предусмотренный реализуемой в Армении политикой «открытого неба».
Конечно, мы затронули и традиционные направления сотрудничества, в том числе в области энергетики. Договорились и далее развивать эффективное взаимодействие в этой сфере. Определенные перспективы открываются и в сфере сельского хозяйства. Рассчитываем на участие туркменских коллег в деятельности создаваемой в Армении Свободной экономической зоны.
Уверен, совместными усилиями мы можем продвигать масштабные проекты, за которыми стоят современное производство и новые рабочие места, развитие национальных экономик в целом. Во время наших переговоров господин Президент говорил, что он уже думает ни о миллионных проектов, а миллиардных. Это нас воодушевляет, и мы будем конечно в этом направлении работать.
Как и ранее, будем наращивать взаимодействие в сфере образования, реализовывать программы студенческих и преподавательских обменов, что, несомненно, способствует обогащению сотрудничества между нашими странами.
Конечно, в ходе переговоров должное внимание было уделено внешнеполитической тематике. Армения и Туркменистан успешно взаимодействуют на международной арене, действительно придерживаются близких или совпадающих по важнейшим международным проблемам позиций. В этом контексте мы согласились углублять сотрудничество в различных многосторонних форматах.
В ходе переговоров мною еще раз была подтверждена позиция Армении, заключающаяся в исключительно мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта на основе норм и принципов международного права, положений Устава ООН, в частности, в равной степени касающихся принципов неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности государств, равноправия и права народов на самоопределение. Была подчеркнута важность реализации договоренностей, направленных на недопущение эскалации ситуации в зоне конфликта, стабилизацию обстановки и создание условий для продвижения мирного процесса в рамках усилий стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, как единственного формата, наделенного международным сообществом посредническим мандатом.
В заключение хотел бы поблагодарить Гурбангулы Бердымухамедова, всех туркменских коллег за обстоятельный и полезный обмен мнениями. Спасибо вам большое.
Уверен, достигнутые сегодня договоренности будут способствовать дальнейшему развитию всего комплекса по-настоящему дружественных отношений между Арменией и Туркменистаном.
Спасибо за внимание.
Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов после встречи с Президентом Сержем Саргсяном выступил с заявлением для СМ�?
В частности туркменский лидер отметил, что в ходе встречи стороны подтвердили обоюдное стремление содействовать укреплению глобального мира и стабильности, утверждению принципов доверия и взаимопонимания в международных отношениях. При этом была выражена готовность развивать партнёрство в этом направлении, как в двустороннем формате, так и в рамках ООН, ОБСЕ, СНГ и других международных структур.
По словам Гурбангулы Бердымухамедова, стороны договорились о дальнейшей консолидации усилий по противодействию вызовам и угрозам международной безопасности, в том числе в сфере борьбы с терроризмом, транснациональной преступностью и незаконным оборотом наркотиков.
Президент Туркменистана особо подчеркнул, что нынешняя встреча укрепила основы качественно нового и более динамичного партнёрства в торгово-экономической сфере. Наиболее перспективными направлениями являются торговля, энергетика, транспорт и связь, сельское хозяйство, здравоохранение, текстильная промышленность, развитиие прямых контактов и деловых связей между бизнес-структурами.
Глава Туркменистана также сообщил журналистам, что большое внимание на переговорах было уделено гуманитарной составляющей двусторонних отношений и достигнута договоренность всемерно поддерживать стремление народов двух стран к тесному общению, изучению богатого культурно-исторического наследия, создавать условия для творческого сотрудничества деятелей культуры и искусства Туркменистана и Армении.
Гурбангулы Бердымухамедов напомнил, что в сентябре текущего года в столице Туркменистана городе Ашхабаде состоятся V Азиатские игры в закрытых помещениях и по боевым искусствам.
В этой связи Президент Республики Армения Серж Саргсян был приглашен посетить Туркменистан для участия в торжественной церемонии открытия этих �?гр, которая состоится 17 сентября.