Կարեն Կարապետյանը մասնակցել է «Բազե»-ի բացմանը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը Ծաղկաձորում ներկա է գտնվել «Բազե» ամենամյա երիտասարդական 15-րդ հավաքի բացմանը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:
ղջունելով և շնորհավորելով երիտասարդներին «Բազե»-ի բացման առթիվ՝ վարչապետը նշել է, որ այս հավաքը խորհրդանշական է, քանի որ նշվում է նրա 15-ամյակը: «Այս տարիներին ընթացքում հավաքներին մասնակցել է ավելի քան 8500 երիտասարդ Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից, և կարծում եմ, որ այս շարժումը լավ հարթակ է, որտեղ համախմբվում է երիտասարդությունը: Ցանկացած հասարակության ամենաակտիվ, պրոգրեսիվ, ձևավորված ստանդարտներից դուրս մտածող հատվածը հենց երիտասարդությունն է: Հայաստանն այս առումով բացառություն չէ, և դուք բոլորդ ունեք վաղվա օրն ավելի լավը դարձնելու պատասխանատվության ձեր բաժինը, կարևոր է, որ դուք այդ պատասխանատվությունից, հնարավորությունից բավականություն և հաճույք ստանաք և դրան համապատասխան մտածեք ու գործեք»,- ասել է Կարեն Կարապետյանը: Կառավարության ղեկավարը հորդորել է երիտասարդներին լինել անկախ, ազատ, ակտիվ: «Պարբերաբար աշխատեք ինքներդ ձեզ վրա, որպեսզի էլ ավելի մրցունակ, ակտուալ, ժամանակակից լինեք, վաղվա օրվան նայեք ավելի վստահ ու համարձակ և ամենակարևորը՝ սիրեք մեր երկիրը»,- նշել է վարչապետը:
Երիտասարդության շրջանում կազմակերպվող աշխատանքների և պետական քաղաքականության իրականացման գործում ցուցաբերած գործուն մասնակցության համար, ինչպես նաև «Բազե» համահայկական երիտասարդական հավաքի հիմնադրման 15-ամյակի կապակցությամբ Կարեն Կարապետյանը մի քանի անձանց խրախուսել է ՀՀ վարչապետի շնորհակալագրով:
Այնուհետև հավաքի մասնակիցները գործադիրի ղեկավարին են ներկայացրել Հայաստանի զարգացման իրենց տեսլականն ու մի շարք հարցեր ուղղել Կարեն Կարապետյանին, որոնք վերաբերել են մեր երկրի տնտեսական զարգացմանը, հարկային, մաքսային ոլորտներին, առողջապահության, կրթության, սպորտի բնագավառներին և այլն:
Անդրադառնալով տնտեսական զարգացումներին՝ Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ընթացիկ տարվա առաջին 7 ամիսների ընթացքում Հայաստանում արձանագրվել է 6,2 տոկոս տնտեսական ակտիվության աճ, 12,7 տոկոսի աճ՝ արդյունաբերության, 21,6 տոկոսի՝ արտահանման, 28,5 տոկոսի աճ՝ ներմուծման ոլորտներում. այս ընթացքում մեկնարկ է տրվել բազմաթիվ ծրագրերի: «Ներդրումները բազմաթիվ են, այդ թվում՝ տեսքտիլի ոլորտում, գյուղատնտեսությունում, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, էներգետիկայի, զբոսաշրջության բնագավառներում և այլն: Մենք հայտարարել ենք, որ ունենք 3,2 միլիարդ դոլարի ներդրումային ծրագրեր, որոնցից 830-340 մլն դոլարի ներդրումները, մեր պատկերացմամբ, պետք է լինեն այս տարի: Մենք հաշվետվություն ենք ներկայացնելու և այդ ներդրումների տեմպերը ցույց են տալիս, որ դրանք իրագործելի են», – ընդգծել է Կարեն Կարապետյանը: Կառավարության ղեկավարն անդրադառնալով «Հայաստանի ներդրողների ակումբ»-ի կողմից ծրագրերի իրականացմանը՝ նշել է, որ վերջինս մասնակցում է «Շնող» հիդրոէլեկտրակայանի կառուցման ծրագրին: Միաժամանակ, Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար անհրաժեշտ է քրտնաջան աշխատանք:

Карен Карапетян принял участие в открытии «Базе»
Премьер-министр Карен Карапетян в Цахкадзоре присутствовал на открытии 15-го ежегодного молодежного слета «Базе». Приветствуя и поздравляя молодежь с открытием «Базе», Премьер-министр отметил, что этот слет символичен, поскольку отмечается его 15-летие. «В течение этих лет в слетах приняли участие более 8500 представителей молодежи из Армении, Арцаха и Диаспоры, и я думаю, что это движение является хорошей площадкой, на которой идет сплочение молодежи. В любом обществе его самой активной, прогрессивной, думающей вне сформировавшихся стандартов частью является именно молодежь. Армения в этом плане не является исключением, и у всех вас есть своя доля ответственности, чтобы сделать завтрашний день лучшим. Важно, чтобы вы получали от этой ответственности, возможности удовлетворение и удовольствие и в соответствии с этим думали и действовали», – сказал Карен Карапетян. Глава Правительства призвал молодежь быть независимой, свободной, активной. «Периодически работайте над собой, чтобы быть более конкурентоспособными, актуальными, современными, смотреть в завтрашний день более уверенно и смело и, самое главное, любить нашу страну», – отметил Премьер-министр.
За действенное участие в осуществлении организуемых работ и государственной политики в сфере молодежи, а также по случаю 15-летия основания всеармянского молодежного слета «Базе» Карен Карапетян поощрил ряд лиц благодарственными грамотами Премьер-министра РА.
Затем участники слета представили Премьер-министру свое видение развития Армении и адресовали Карену Карапетяну ряд вопросов, которые относились к экономическому развитию нашей страны, налоговой, таможенной областям, сферам здравоохранения, образования, спорта и др.
Коснувшись экономического развития, Карен Карапетян отметил, что за 7 месяцев текущего года в Армении зафиксирован 6,2-процентный рост экономической активности, 12,7-процентный рост в промышленности, 21,6-процентный рост экспорта, 28,5-процентный рост импорта, за этот период стартовал ряд программ. «Есть многочисленные инвестиции, в том числе в сферах текстиля, сельского хозяйства, информационных технологий, энергетики, туризма и др. Мы объявили, что имеем инвестиционные программы на 3,2 млрд долларов, из которых инвестиции на 830-840 млн долларов, в нашем представлении, должны быть в этом году. Мы представим отчет и темпы этих инвестиций показывают, что они осуществимы», – подчеркнул Карен Карапетян. Коснувшись реализации программ Клубом инвесторов Армении, Глава Правительства отметил, что этот клуб участвует в программе строительства гидроэлектростанции «Шнох». Карен Карапетян одновременно отметил, что для реализации инвестиционных программ необходима кропотливая работа.