Հայ մշակութի օրեր Շտուտգարտում
Շտուտգարտի 7-րդ «Հայ մշակութի օրեր» նախագծին այս տարի կանցկացվի հոկտեմբերի 26-ից 29-ը՝ «Մշակույթների հանդիպում և երկխոսություն» խորագրի ներքո:
Թեման պատահական չէ ընտրված. 2017-ը Ռեֆորմացիայի համար հոբելյանական տարի է (1517–2017), և նվիրված է Մարթին Լյութերի գործունեությանը:
Մեծ բարեփոխիչը գրական գերմաներենի հիմնադիրն է. առաջին անգամ նա է գերմաներեն թարգմանել Սուրբ Գիրքը: Հայ ժողովրդի համար գրեթե նույն նշանակությունն ունի վարդապետ Մեսրոպ Մաշտոցը, որը 5-րդ դարում ստեղծեց հայկական այբուբենը և հայերեն թարգմանեց Աստվածաշունչը:
Քրիստոնեության առանձնահատուկ դերը երկու երկների պատմության ու մշակույթի վրա մեր թեմայի հաջորդ զուգահեռն է: Հայաստանն առաջին պետությունն է, որ 301 թվականին ընդունեց քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն, և այն, մինչ այսօր էլ, շարունակում է լինել երկրի մշակույթի անբաժան մասը: Ցայսօր եվրոպական մշակույթն էլ անմասն չէ քրիստոնեությունից:
Մաշտոցն ու Լյութերը մեծ բարեփոխիչներ և ազատամարտիկներ էին, պայքարում էին իրենց հայրենակիցների իրավունքների համար: Հետևաբար, մեր միջոցառումների արվեստագիտական և պատմական մտորումների կենտրոնում են լինելու այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են՝ կոլեկտիվ ինքնությունը և քրիստոնեության հիմնային արժեքները՝ միասնությունը, ազատությունը և խաղաղությունը՝ արտացոլված գեղարվեստական ստեղծագործություններում:
Համերգները, գրքերի շնորհահանդեսները, ելույթները, դասախոսությունները, ցուցահանդեսներն ու անվանի արվեստագետների և գիտնականների հետ մասնագիտական հանդիպումները խոսելու են հայ և գերմանացի ժողովուրդների ընդհանրությունների ու տարբերությունների մասին: Տարբեր մշակույթների ներկայացուցիչների հանդիպումներն ու մշակութային փորձի փոխանակումը, կարծում ենք, երկուստեք կարևոր է:
«Հայ մշակույթի օրեր» փառատոնի ծրագիրը հասանելի է հասարակության լայն շերտերին, այն ուղղված է երկխոսության զարգացմանը, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր վայրերում սփռված հայության ազգային և մշակութային ինքության պահպանմանն ու ամրապնդմանը: Եթե Մարթին Լյութերն ու Մեսրոպ Մաշտոցը մեր անցյալի ընդհանրական դեմքերն են, ապա մեր երեխաներն ու երիտասարդները միասնական ապագայի կերտողներն են: Մենք փորձում ենք կամուրջ գցել անցյալի և ներկայի միջև, հետևաբար՝ հատուկ ուշադրություն ենք դարձնում երիտասարդների փոխշփմանն ու մշակութային աջակցությանը:
Շտուտգարտի « Հայ մշակութի օրերն» իրականություն չէին դառնա առանց Շտուտգարտի քաղաքապետարանի, Բադեն–Վյուրթեմբերգ երկրամասի, Հայաստանի սփյուռքի նախարարության և բազմաթիվ բարերարների ֆինանսական աջակցության, ինչպես նաև՝ առանց մեր պատվո անդամների նվիրված աշխատանքի: Այդ օգնությունը թույլ է տալիս միջոցառումներն ավելի մատչելի դարձնել ավելի լայն շրջանակաների, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս ներկայացնելու, թե որքան արժեքավոր է հայկական համայնքի գործունեությունը Գերմանիայում:
Մենք անչափ շնորհակալ ենք բոլոր վերը նշված անձանց:
Ինչպես ամեն տարի, այս տարի ևս, Բադեն–Վյուրթեմբերգի Հայ համայնքը նախատեսում է Շտուտգարտի բազմաթիվ մշակութային գործիչների և գործընկերների մասնակցությունը փառատոնին: Նրանց ևս սրտանց շնորհակալություն ենք հայտնում: Ուրախ կլինենք Ձեզ տեսնել մեր հյուրերի շարքում և անձամբ ողջունել։

Armenian Culture Days to be held in Stuttgart
From October 26 to 29, the 7th Armenian Culture Days Festival will be held in Stuttgart, and this year’s title is “Meeting and Dialogue of Cultures”.
The topic wasn’t selected by chance since this year marks the anniversary of the Reformation (1517-2017), and the project is devoted to the activities of Martin Luther.
The great reformer is the founder of literary German and was the first to translate the Holy Book into German. Archimandrite Mesrop Mashtots has almost the same significance for the Armenian people since he created the Armenian alphabet and translated the Bible into Armenian in the 5th century.
A parallel is also drawn with the special role of Christianity in the history and culture of the two countries. Armenia is the first nation that adopted Christianity as a state religion in 301, and to this day, Christianity remains an integral part of the nation’s culture. The religion is also a part of European culture.
Mashtots and Luther were great reformers and freedom fighters and fought for the rights of their compatriots. Consequently, topics such as collective identity and the fundamental values of Christianity (unity, freedom and peace reflected in books) will be in the focus of artists and historians.
The concerts, book presentations, speeches and performances, lectures, exhibitions and the encounters with renowned artists and scholars will be devoted to the similarities and differences between the German and Armenian nations. We believe the meetings of the representatives of different cultures and their cultural exchanges are equally important.
The program for the Armenian Culture Days Festival is accessible to the public at large and is aimed at enhancing dialogue, as well as preserving and strengthening the national and cultural identity of Armenians scattered across the globe. Whereas Martin Luther and Mesrop Mashtots are the general figures of our past, our children and young people are the ones who will shape our common future. We are trying to establish a bridge between the past and present. Consequently, we are paying special attention to the contacts between youth and support in terms of culture.
The Armenian Culture Days Festival in Stuttgart wouldn’t have been made possible without the financial support of the Municipality of Stuttgart, the Baden-Württemberg, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia and several benefactors, as well as the dedicated efforts of our honorary members. The assistance allows us to make the events more accessible to the public at large, providing us with the opportunity to show how valuable the activities of the Armenian community of Germany are.
We are more than grateful to the above-mentioned individuals and organizations.
Like every year, the Armenian Community of Baden-Württemberg expects to see several cultural figures and partners of Stuttgart at the festival this year as well. We also express our gratitude to them. We would be pleased to see you among our guests and greet you in person.