Երաժշտական ճամբար. հայ և վրացի երիտասարդ կոմպոզիտորներն ու կատարողները կհանդիպեն Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը
ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, Հայաստանի կոմպոզիտորների միությունը` ս. թ. օգոստոսի 15-26-ը, Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների ստեղծագործական տանը կանցկացնի հայ և վրացի երիտասարդ կոմպոզիտորների և կատարողների երաժշտական ճամբար: Միջոցառումն անցկացվում է հայ-վրացական մշակութային համագործակցության շրջանակներում:
Երաժշտական ճամբարի նպատակն է ստեղծել մեկ միասնական հարթակ՝ երկու երկրների երիտասարդ արվեստագետների միջև փորձի փոխանակման, մշակութային կապերի ամրապնդման, ինչպես նաև հետագա համատեղ նախագծերի մշակման համար:
Երաժշտական Հայաստանից և Վրաստանից կմասնակցեն 40 կոմպոզիտորներ և կատարողներ:
12 օրերի ընթացքում մանսակիցների համար կկազմակերպվեն հանդիպումներ և վարպետության դասեր` հայաստանաբնակ և սփյուռքում ապրող անվանի հայ կոմպոզիտորների, կատարողների, արվեստի և մշակույթի վաստակավոր գործիչների հետ: Նախագծի շրջանակում տեղի կունենա նաև հանդիպում ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանի հետ:
Հայ և վրացի արվեստագետների համար կկազմակերպվի էքսկուրսիա դեպի Հաղարծին և Գոշավանք, իսկ ճամբարի ավարտից հետո՝ այցելություն Երևանի թանգարաններ:
Ճամբարը կեզրափակվի 12-օրյա աշխատանքի ամփոփմամբ և գալա համերգով, որը տեղի կունենա Դիլիջանի Էդվարդ Միրզոյանի անվան կոմպոզիտորների ստեղծագործական տան Բեթհովենի անվան դահլիճում: Մեծ խարույկը կազդարարի ճամբարի ավարտը:

Музыкальный лагерь: армянские и грузинские молодые композиторы и исполнители встретятся в Дилижанском доме творчества композиторов имени Эдварда Мирзояна
При содействии Министерства культуры РА Союз композиторов Армении 15-26 августа с. г. в Дилижанском доме творчества композиторов имени Эдварда Мирзояна проведет музыкальный лагерь армянских и грузинских молодых композиторов и исполнителей. Мероприятие проводится в рамках армяно-грузинского культурного сотрудничества.
Целью музыкального лагеря является создание единой площадки для обмена опытом, укрепления культурных контактов между молодыми деятелями искусства двух стран, а также разработки дальнейших совместных проектов. От музыкальной Армении и Грузии в нем примут участие 40 композиторов и исполнителей. В течение 12 дней для участников будут организованы встречи и мастер-классы с проживающими в Армении и Диаспоре известными армянскими композиторами, исполнителями, заслуженными деятелями культуры и искусства. В рамках проекта состоится также встреча с министром культуры РА Арменом Амиряном. Для молодых армянских и грузинских деятелей искусства будет организована экскурсия в Агарцин и Гошаванк, а по завершении лагеря – посещение музеев Еревана.
Лагерь завершится обобщением итогов 12-дневной работы и гала-концертом, который состоится в зале «Бетховен» Дилижанского дома творчества композиторов имени Эдварда Мирзояна. Завершение лагеря возвестит большой костер.