Վարչապետին զեկուցվել է գործարար միջավայրի բարելավման 2017 թ. միջոցառումների ընթացքի մասին
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման (Doing Business) 2017 թվականի միջոցառումների իրականացման ընթացքը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարվա համար նախատեսված 49 միջոցառումից արդեն իսկ իրականացվել է 20-ը: Նախատեսվում է, որ 2017թ.-ի միջոցառումների իրականացման արդյունքում Համաշխարհային բանկի անենամյա զեկույցում 150 պետությունների շարքում մեր երկիրն իր դիրքը կբարելավի 12 կետով: Հայաստանը նախորդ տարի դիրքը բարելավել է 5 կետով և զբաղեցրել 38-րդ հորիզոնականը: Նշվել է, որ միջոցառումներն իրականացվում են բիզնես սկսելու և զարգացնելու համար պահանջվող վարչարարական ընթացակարգերի պարզեցման, ՓՄՁ խթանման, ներդրողների պաշտպանվածության, շինարարական թույլտվությունների ստացման, էլեկտրոնային համակարգերի շարունակական ներդրման, վարկերի հասանելիության, սեփականության գրանցման, ենթակառուցվածքներով ապահովման ցուցանիշների բարելավման ուղղությամբ:
Վարչապետ Կարապետյանը պատասխանատուներից պահանջել է միջոցառումների իրականացման ուղղությամբ լինել խիստ հետևողական և հետադարձ կապ պահպանել բիզնես հանրության հետ՝ վերջիններիս մտահոգող հարցերը քննարկելու և խնդիրներին լուծումներ գտնելու նպատակով: «Պետք է արդեն այսօրվանից սկսել Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման 2018 թվականի միջոցառումների ծրագրի մշակման աշխատանքները՝ քննարկումներ անցկացնելով շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ», – նշել է վարչապետը:

Премьер-министру доложили о ходе осуществления в 2017 году мероприятий по улучшению бизнес-среды
Под председательством премьер-министра Карена Карапетяна в правительстве состоялось совещание, в ходе которого был обсужден ходе осуществления в 2017 году мероприятий по улучшению бизнес-среды (Doing Business). Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы правительства РА.
Было доложено, что из намеченных на текущий год 49 мероприятий уже осуществлено 20. Планируется, что в результате осуществления мероприятий на 2017 год в ежегодном докладе Всемирного банка в ряду 150 государств наша страна улучшит свою позицию на 12 пунктов. Армения в прошлом году улучшила свою позицию на 5 пунктов и заняла 38-ю строчку. Было отмечено, что мероприятия осуществляются в направлении упрощения требуемых для начала и развития бизнеса административных процедур, улучшения показателей стимулирования МСП, защиты инвесторов, получения разрешений на строительство, постоянного внедрения электронных систем, доступности кредитов, регистрации собственности, обеспечения инфраструктурами.
Премьер-министр Карапетян потребовал у ответственных проявлять строгую последовательность при осуществлении мероприятий и поддерживать обратную связь с бизнес-сообществом с целью обсуждения волнующих предпринимателей вопросов и нахождения решения проблем. «Нужно уже с сегодняшнего дня начать работы по разработке программы мероприятий по улучшению бизнес-среды Армении на 2018 год, проводя обсуждения со всеми заинтересованными сторонами», – отметил Премьер-министр.