«Սփյուռք» ամառային դպրոցի ռուսախոս աշակերտները սովորում են Մայրենին
Արդեն մեկ շաբաթ է՝ ԵՊՀ-ում «Սփյուռք» ամառային դպրոցի շրջանակներում մեկնարկել է Հայերենի արագացված ուսուցման դասընթացները: Ռուսախոսների խմբում մայրենին յուրացնելու տրամադրվածությունը բավականին բարձր է: Առաջին դասը մասնակիցները սկսեցին Մեսրոպյան այբուբենի ստեղծման պատմության հետ մասին լսելով և սովորելով: Այնուհետև տարբերակեցին գրաբարը միջին հայերենից և աշխարհաբարից, սովորեցին հայերենի ձայնավորները: Մասնակիցները տեսականըլսելուց և յուրացնելուց հետո անցած գործնական հատվածին՝ ընթերցելով հայերեն փոքրիկ պատմվածքներ:
Երկրորդ օրը դասը սկսվեց նախորդ օրվա Եռաբլուր և Ծիծեռնակաբերդ այցի մասին մասնակիցների տպավորությունների մասին կիսվելով: Այնուհետև տնային հանձնարարությունները ստուգելուց և սխալները ուղղելուց հետո՝ դասախոս Շաբոյանը մասնակիցներին բացատրեց հայերենի բաղաձայննները, որը յուրացնելուց հետո ուսանողներն անցան առած-ասացվածքներ սովորելուն:
Օրվա երկրորդ մասում արդեն մասնակիցները և կամավորները մասնակցեցին Ազատության հրապարակում տեղի ունեցող միջոցառումներն:
Երրորդ օրը մասնակիցները սովորեցին օժանդակ բայերը և դրանց կիրառությանը: Սովորած բառապաշարին ավելացան տարբեր մասնագիտությունների անունները:
Մասնագիտական դասերից հետո ծրագրի մասնակիցները ճանաչողական այց կատարեցին «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն: Շրջայցի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացան կենտրոնի ստեղծման պատմությանը, ծավալած գործունեությանը,և ամենակարևորը շփվեցին իրենց հասակակիցների հետ, հարց ու պատասխանի միջոցով ստացան իրենց հետաքրքրող և հուզող բոլոր հարցերի պատասխանները:
Շաբաթվա վերջին օրը դասի մասնակիցները սովորեցին անկանոն բայերը, «յ» ձայնակապը և թեստային տարբերակով կատարեցին հանձնարարություններ: Շաբաթվա վերջին դասն ավարտեցին ամբողջ շաբաթվա ընթացքում սովորած նյութերի կրկնությամբ և ևս մեկ անգամ ստացված գիտելիքները ամրապնդելով:

It has already been a week since the Accelerated Armenian Language Course was launched as part of the “Diaspora” Summer School Program at Yerevan State University. The Russian-speaking participants of the course are in quite a good mood to master Armenian. During the first lesson, the participants listened to and learned about the history of the creation of the Armenian alphabet, after which they differentiated between grabar (classic Armenian) and middle Armenian and ashkharabar (modern Armenian) and learned the vowels of the Armenian language. After listening to the theories and mastering what they learned, they read short stories in Armenian.
On the second day, the participants shared their impressions of their visit to Yerablour Military Pantheon and Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial Complex the previous day. After checking the participants’ homework assignments and correcting their mistakes, Professor Shaboyan explained the consonants of the Armenian language. Later, the students learned fables and sayings.
During the second half of the day, the participants and volunteers participated in the events taking place at Freedom Square.
On the third day, the participants learned the auxiliary verbs and how to use them. They also learned the names of various professions in Armenian.
Afterwards, the participants of the program paid a cognitive visit to TUMO Center for Creative Technologies where they were introduced to the history of the Center, its activities and, most importantly, they interacted with their peers and received the answers to all their questions of concern during a question-and-answer session.
On the last day of the week, the participants learned the irregular verbs in Armenian, the “յ” sound and completed test tasks. During the lesson, they repeated all that they had learned throughout the week and reinforced their knowledge once again.