ԱՄՆ-ից, Համշենից ու ՀՀ-ից հյուրերը ժամանեցին Ախալցխա
Հուլիսի 2-ին Ախալցխա ժամանեցին Համշենից, ՀՀ-ից ու ԱՄՆ-ից եկած հյուրերը, որոնք քաղաքում մասնակցեցին մի շարք միջոցառումների, գրում է akhaltskha.net-ը: Բավրայի անցակետի մոտ գեներալ Արշալույս Փայտյանին եւ ԱՄՆ-ի Գլենդել քաղաքի քաղաքային խորհրդի անդամ Զարեհ Սինանյանին դիմավորեցին Ախալցխայի ու Ախալքալաքի մի շարք ներկայացուցիչներ: Ճանապարհին հյուրերը Սամվել Պետրոսյանի հրավերով այցելեցին Վարեւան գյուղ՝ մասնակցելու Պետրոս Աբաջանի հիշատակի օրվան նվիրված միջոցառմանը, որը զոհվել է Արցախյան ազատամարտում:
Ախալքալաքից հյուրերը ժամանեցին Ախալցխայի Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի, որտեղ հյուրերին աղ ու հացով դիմավորեցին Սամցխե-Ջավախքի Մեդիա Վերլուծական Կենտրոնի տնօրեն Էդուարդ Այվազյանը, Ախալցխայի հոգեւոր տեսուչ Հայր Հակոբ աբեղա Սահակյանը եւ Վրաստանի պատգամավոր Գիորգի Կոպաձեն ժողովրդի հետ միասին: Գրիգոր լուսավորիչ եկեղեցում Ախալցխայի հոգեւոր տեսուչ Հայր Հակոբ աբեղա Սահակյանը պատվոգրեր տվեց Գլենդել քաղաքի քաղաքային խորհրդի անդամ Զարեհ Սինանյանին եւ Վաշինգտոնի հայ համայնքի ներկայացուցիչ, Policy Forum Armenia կենտրոնի ղեկավար` Դավիթ Գրիգորյանին, որից հետո հյուրերը ախալցխահայերի հետ միասին այցելեցին Սբ. Նշան եկեղեցի: Եկեղեցում հյուրերը ծանոթացան Սբ. Նշանի պատմությանը եւ նրա ներկայիս կարգավիճակին:
Սբ. Նշանից պատվիրակությունը բարձրացավ Հայոց ցեղասպանության խաչքար հուշակոթող, որտեղ Զարեհ Սինանյանը պատգամավոր Գիորգի Կոպաձեյի հետ միասին ծաղկեպսակ դրեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ցեղասպանության հուշաքարից հյուրերը այցելեցին Ախալցխայի հայկական գերեզմանատուն: Գերեզմանատանը Զարեհ Սինանյանը եւ Գիորգի Կոպաձեն ծաղկեպսակներ դրեցին Կարապետ Բագրատունի Սրբազանի դամբարանին: Այնուհետեւ հյուրերը բարձրացան 1918թ, Ախալցխայի ինքնապաշտպանության հերոսների հիշատակին կանգնեցված հուշակոթող, որտեղ պատգամավոր Գիորգի Կոպաձեյի հետ միասին գեներալ Ա. Փայտյանի եւ Զ. Սինանյանի անունից ծաղկեպսակներ դրվեցին Ախալցխան պաշտպանած հերոսների հիշատակին:
Վերջում պատվիրակությունը այցելեց Ախալցխայի կենտրոնական այում գտնվող ապրիլի 9-ի զոհերի հիշատակի հուշակոթող, որտեղ պատվիրակության անդամները եւս ծաղկեպսակ դրին վրաց ժողովրդի անմեղ զոհերի հիշատակին:
Միջոցառումը ավարտվեց Ռաբատի բերդում խնջույք պարահանդեսով: Այսօր՝ հուլիսի 2-ին եւս նախատեսված են մի շարք միջոցառումներ Ախալցխա քաղաքում:
Ախալցխա Համշենից, ԱՄՆ-ից ու Հայաստանից հյուրերի ժամանման գաղափարը պատկանում է Արցախյան ազատամարտիկ, ծնունդով Ախալցխացի Էդուարդ Էնֆիաջյանին, որը ներկայումս բնակվում է ԱՄՆ-ի Լոս Անջելես քաղաքում:

Гости из США, Амшена и РА прибыли в Ахалцих
Гости из США, Амшена и РА 2 июля прибыли в Ахалцих, приняли участие в ряде городских мероприятий, пишет akhaltskha.net. У КПП «Бавра» генерала Аршалуйса Пайтяна и члена городского совета города Глендейл Заре Синаняна встречали ряд представителей Ахалциха и Ахалкалаки. По дороге гости, по приглашению Самвела Петросяна, посетили село Вардеван, где приняли участие в мероприятии, посвященном памяти погибшего в Арцахе Петроса Абаджана.
�?з Ахалкалаки гости прибыли в церковь Григор Лусаворич Ахалциха, где их с хлебом-солью встретили директор медиа-аналитического центра Самцхе-Джавахка Эдуард Айвазян, духовный инспектор Ахалциха инок Акоп Саакян и депутат парламента Грузии Гиорги Копадзе, представители местного населения. В церкви инок Акоп Саакян вручил Почетные грамоты Заре Синаняну и представителю армянской  общины Вашингтона, руководителю центра Policy Forum Armenia Давиду Григоряну, после чего гости посетили церковь Св. Ншан, ознакомились с историей церкви и нынешним статусом.
Затем делегация побывала у хачкара-памятника жертвам Геноцида армян, где Заре Синанян вместе с Гиорги Копадзе возложили венок.
Гости посетили также армянское кладбище Ахалциха, где Заре Синанян и Гиорги Копадзе также возложили венки к мавзолею Святейшего Карапета Багратуни. Гости побывали у монумента памяти героев самообороны Ахалциха в 1918 году, где Гиорги Копадзе и генерал А.Пайтян возложили венок в память о героях.
В заключение делегация посетила памятную стелу жертвам 9 апреля, где члены делегации возложили венок в память невинных жертв грузинского народа.
На 2 июля также был запланирован ряд мероприятий в городе Ахалцих.
�?дея приезда в Алахцих гостей из США, Армении и Амшена принадлежит выходцу из Ахалциха, участнику освободительной битвы за Арцах Эдуарду Энфиаджяну, ныне проживающему в городе Лос Анджелес США.