«Մենք ուժեղ ենք, երբ միասին ենք» ծրագրի շրջանակներում ՀՕՄ-ը կրկին սահմանի զինվորի կողքին է
«Հայ օգնության միություն» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունը ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից հատկացվող դրամաշնորհի եւ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հայտարարած մրցույթի շրջանակներում այցելել էր Արցախի զորամասերից մեկը։
«Մենք ուժեղ ենք, երբ միասին ենք» խորագրով ծրագիրը մեկնարկեց Քարվաճառի այն տարածքում, որտեղ զոհվել էր Շուշիի գումարտակի փոխհրամանատար Պետրոս Ղեւոնդյանը՝ Պետոն։ Այստեղ ծրագրի մասնակիցները ծաղիկներ խոնարհեցին Պետոյի հիշատակին կառուցված հուշաքարին:
Հաջորդ կանգառն Արցախի սահմանային զորամասն էր։ Այստեղ հայրենիքի համար նահատակված ազատամարտիկ Վահե Բաղդասարյանի անունը կրող պահակակետերում բացվեցին Վահեի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ, զինծառայողներին եւ ներկաներին բաժանվեցին Վահե Բաղդասարյանի մասին պատմող  թերթիկներ:
ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի կողմից հատկացվող դրամաշնորհային ծրագրի համակարգող Գայանե Մանուկյանը, իր խոսքն ասելով Վահե Բաղդասարյանի հիշատակին, նշեց. «Հին Հունաստանում նշանավոր պետական գործիչ Թեմիստոկլեսը գոյապայքարի կռիվ տվող իր Հայրենիքի առթիվ ասել է. «Մենք կկործանվեինք, եթե չզոհաբերեինք մեր կյանքերը»: Վահեն ուզում էր բժիշկ դառնալ ու իրեն նվիրել մարդկանց կյանքի փրկությանը խաղաղ պայմաններում: Սակայն հանդիսանալով նորանկախ Հայաստան կերտող սերնդի վառ մասնիկը՝ կամավոր կանգնեց ազգային ինքնասիրության եւ պատվի պաշտպանի դիրքում. իր կյանքի կոչումն իրագործեց այլ ձեւով եւ այլ պայմաններում: Սեփական անձն ազգին ու պետությանը ծառայության դնելը մարդու քաղաքացիական գիտակցության արտահայտումն է, իսկ կյանքի զոհաբերումը՝ այդ գիտակցության բարձրագույն աստիճանը: Պետության ակունքում կանգնած է քաղաքացին,  բանակի ակունքում՝ աշխարհազորայինը: Վահեն իր անձի մեջ համադրում է երկու հատկությունն էլ: Ու քանի դեռ վառ է Վահեի ու իր նման հերոս ազատամարտիկների հիշատակը, ուրեմն կան Վահեի հատկություններն ունեցող մարդիկ, իսկ քանի կան այդպիսիք, ուրեմն Հայոց պետությունն ապահով է»:
ՀՕՄ-ի Հայաստանի շրջանային վարչության ատենապետուհի Դիանա Հովսեփյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր զոհվածի հիշատակը մեզ համար սուրբ է, եւ մենք երբեք իրավունք չունենք մոռանալու, որ մեր կողքին ապրել են լուռ, անխոս հերոսներ։
Ծրագրի շրջանակներում բացվեց նաեւ լուսանկարիչ Հակոբ Պողոսյանի «25 տարի անց» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսը։ Լուսանկարները պատմում էին 1992-93թթ. Արցախյան եւ 2016թ. ապրիլյան քառօրյա պատերազմների ու դրանց մասնակից հերոսների մասին։
Անցկացվեց նաեւ կրթական ծրագիր։ ՀՀ Կրության եւ գիտության ներկայացուցիչ, ՀՕՄ-ուհի Օֆելյա Գրիգորյանը զինծառայողներին ներկայացրեց կրթական այն հնարավորությունները, պայմանները, որոնցից նրանք կարող են օգտվել ժամկետային զինծառայությունն ավարտելուց հետո։
Զորամաս այցելուների թվում էր նաեւ սփյուռքահայ թատերագետ, բեմադրիչ, բանաստեղծ Հրանտ Մարգարյանը։ Նա պարբերաբար այցելում է Արցախ աշխարհ, զորամասեր՝ ամենատարբեր աջակցություն տրամադրելով։ Պարոն Մարգարյանը նշում է, որ իրենց նպատակը հայրենիքը զորացնելն է. «Արցախը մեզ համար ազգային հիմնախնդիր է, եւ մեր ուժերը պետք է կենտրոնացնենք այն պահել-պահպանելու համար»։
Ծրագրի շրջանակներում ՀՕՄ-ուհիները զինծառայողներին փոխանցեցին Հայաստանի եւ սփյուռքի կրթօջախների աշակերտների նամակները, որտեղ երեխաներն իրենց բարեմաղթանքներն էին ուղղել սահմանը պահող տղաներին։
Արցախյան այցելությունն ամփոփեց մշակութային ծրագրով՝ հայրենասիրական երգ ու պարով, որոնց իրենց կատարումներով միացան նաեւ զինծառայողները։

В рамках программы «Мы сильны, когда мы вместе» САП вновь рядом с воинами на границе
Благотворительная общественная организация «Союз армянской помощи» в рамках выделенного аппаратом Президента РА гранта и объявленного Молодежным фондом Армении конкурса посетила одну из воинских частей Арцаха.
Программа под девизом «Мы сильны, когда мы вместе» стартовала на территории Карвачара, где погиб заместитель командира Шушинского батальона Петрос Гевондян – Пето. Здесь участники программы возложили цветы к памятному камню, установленному в память о Пето.
Следующая остановка – Арцахская приграничная воинская часть. Здесь на посту, носящем имя погибшего ополченца Ваге Багдасаряна, открылись памятные доски, увековечивающие память Ваге, военнослужащим и присутствующим раздали листовки, повествующие о Ваге Багдасаряне.
Координатор грантовой программы, выделенной аппаратом Президента РА, Гаяне Манукян, произнося речь в память о Ваге Багдасаряне, отметила: «В Древней   Греции видный  государственный деятель Темисоклес сказал о своей Родине, ведущей борьбу за существование – «Мы пропали бы, если бы не пожертвовали свои жизни». Ваге хотел стать врачом и посвятить себя спасению жизней людей в мирных условиях. Однако, будучи яркой частицей поколения, создающего независимую Армению, добровольно встал на позициях защиты национального самолюбия и чести: иным образом и в иных условиях осуществил призвание жизни. Ставить собственную жизнь на службу нации и государству – выражение гражданского самосознания человека, а пожертвовать ею – высшая степень этого самосознания. У истоков государства стоит гражданин, у истоков армии – ополченец. Ваге сочетал в себе оба качества. �? покуда ярка память о Ваге и подобных ему героических ополченцах – значит, есть люди, обладающие качествами Ваге, а покуда есть таковые – Армянское государство в безопасности».
Председатель регионального правления САП Армении Диана Овсепян отметила, что память каждого павшего для нас священна, и мы никогда не в праве забывать, что рядом с нами жили герои.
В рамках программы открылась также выставка фотографа Акопа Погосяна под девизом «Спустя 25 лет». Фотографии рассказывают об Арцахской войне 1992-93гг. и четырехдневной апрельской войне 2016-го, их героических участниках.
Была проведена также образовательная программа. Представитель Министерства образования и науки РА, член САП Офелия Григорян представила военнослужащим образовательные возможности, условия, которыми они могут воспользоваться по завершении срочной службы.
Среди посетивших воинскую часть был и театровед, постановщик, поэт из Диаспоры Грант Маргарян. Он периодически бывает в Арцахе, посещает воинские части, предоставляя самую разнообразную помощь. Господин Маргарян отметил, что их цель – повысить мощь Родины: «Арцах для нас – национальный вопрос, и свои силы мы должны сосредоточить на его сохранении».
В рамках программы члены САП передали военнослужащим письма учащихся очагов образования Армении и Диаспоры, в которых дети шлют свои добрые пожелания охраняющим границу парням.
Арцахский визит завершился художественной программой , патриотическими песнями и танцами, к которым присоединились и воины.