Արցախցի ուսուցիչները կծանոթանան դասավանդան ժամանակակից մեթոդներին
«Գիտելիքը ուժ է» կրթական նախաձեռնության շրջանակում Արցախի Ստեփանակերտ քաղաքի, ինչպես նաեւ Մարտունու շրջանի գյուղական համայնքների եւ Մարտունի քաղաքի շուրջ120 ուսուցիչների համար կկազմակերպվեն վերապատրաստման դասընթացներ՝ ուսուցման ժամանակակից մեթոդների կիրառման եւ արդի մոտեցումների ներկայացման նպատակով:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են «Գիտելիքը ուժ է» կրթական նախաձեռնության հեղինակները, դասընթացները կազմակերպվում են Հայաստանի ու Արցախի մի խումբ մասնագետների նախաձեռնությամբ: Ծրագիրն արդեն հավանության է արժանացել Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարարության կողմից:
Առաջարկվում է զուգահեռ երկու դասընթաց, որոնց ուսուցիչները կարող են գրանցվել ըստ իրենց նախասիրությունների ՝
- Ուսուցման ժամանակակից մեթոդներ եւ տեխնոլոգիաներ, այդ թվում՝ նախագծի մեթոդ, STEM կրթություն (Science, Technology, Engineering, Math, կամ՝ Գիտություն, Տեխնոլոգիա, Ճարտարագիտություն, Մաթեմատիկա)՝ երեք օր տեւողությամբ:
- Հոգեբանական մոտեցումներ, այդ թվում՝ դրական հուզական փոխհարաբերությունների ձեւավորում ու զարգացում, դրական մթնոլորտի ապահովում հոգեբանական հնարքների եւ խաղերի միջոցով՝ երկու օր տեւողությամբ։
Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը կարեւորում է նման ծրագրի իրականացումը: «Այս նախաձեռնությունը հնարավորություն է ընձեռում ուսուցիչներին ծանոթացնելու սուցման արդիական մոտեցումներին ու նոր տեխնոլոգիաներին, մասնավորապես՝ STEM կրթությանը, որը ներառում է միջառարկայական եւ նախագծայինմեթոդները, սերմանում ինժեներական մշակույթի տարրեր, ինտեգրված ձեւով ուսուցանում բնական գիտությունները, մաթեմատիկան, քանի որ այս ոլորտները խիստ փոխկապակցված են իրական կյանքում: Նախաձեռնությունը, համոզվածե նք, կծառայի նպատակին՝ խթան հանդիսանալով կրթական բարեփոխումների համար՝ ի շահ մատաղ սերնդի դաստիարակության»,-նշում է նախարարը:
«Արցախի կառավարության ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ժամանակ միշտ կարեւորվել է ժամանակակից մեթոդներով դասավանդման հարցը, եւ որոշեցինք համատեղ ուժերով սկսել այս նախաձեռնությունը: Փորձառու մասնագետները ոչ միայն կներկայացնեն կրթության ժամանակակից մոտեցումները, այլեւ պրակտիկ կիրառության գործնական պարապամունքներ կանցկացնեն: Եթե ուզում ենք կրթության ոլորտում առաջընթաց ապահովել՝ ժամանակակից մեթոդների կիրառումը պարզապես անհրաժեշտություն է: STEM-ը ներկայումս համարվում է համաշխարհային կրթության հիմնական միտումներից մեկը, քանի որ ժամանակակից աշխարհում ամենապահանջվածն են դառնում նշված ոլորտների գիտելիքները»,-ընդգծում է նախաձեռնության հեղինակ Անուշ Եդիգարյանը:
Կազմակերպիչները համոզված են, որ դասընթացները ոչ միայն անհրաժեշտ գիտելիքներ կփոխանցեն, այլ նաեւ կնպաստեն տարբեր դպրոցների ուսուցիչների միջեւ համակարգված համագործակցությանը՝ ստեղծելով ժամանակակից կրթական տեխնոլոգիաների եւ մեթոդների քննարկման հարթակ:
Վերապատրաստումները տեղի կունենան հուլիսի վերջին, կանցկացվեն Ստեփանակերտում եւ Մարտունու շրջանի Գիշի գյուղում: Որպես ուսուցանողներ ներգրավվել են դասավանդման եւ ուսուցիչների վերապատրաստումներ վարելու հարուստ փորձ ունեցող մասնագետներ, ովքեր սովորել կամ կատարելագործվել են արտերկրում։
Վերապատրաստման ծրագիրը հագեցած է գործնական, խմբային եւ հետազոտական բնույթի հանձնարարություններով։ Հատկապես շեշտադրվում են STEM կրթության մոտեցումները, որոնք նպաստում են աշակերտների հետազոտական եւ վերլուծական մտքի, համագործակցության կարողությունների զարգացմանը եւ օգնում են ժամանակակից աշխարհում պահանջված մասնագիտությունների ընտրության հարցում։
Ծրագրով վերապատրաստված ուսուցիչներից ոմանք նաեւ կդասավանդեն «Գիտելիքըուժէ» նախաձեռնության շրջանակում Արցախի Մարտունու շրջանում10-16 տարեկան աշակերտների համար կազմակերպվելիք համանուն ամառային դպրոցում, որի հիմքում եւս STEM կրթության մոտեցումներն են։

Педагоги Арцаха ознакомятся с современными методами преподавания
В рамках образовательной инициативы «Знание – сила» для почти 120 преподавателей школ столицы Арцаха Степанакерта, а также сельских общин Мартунинского района и города Мартуни будут организованы курсы переподготовки с целью применения современных методов и подходов.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» авторы образовательной инициативы «Знание – сила», курсы организуются по инициативе группы специалистов из Армении и Арцаха. Программа уже одобрена Министерством образования, науки и спорта Республики Арцах.
Предлагается два параллельных курса, на которых учителя могут зарегистрироваться согласно своим предпочтениям:
1. Современные методы и технологии обучения, в том числе метод проекта, образование STEM (Science, Technology, Engineering, Math, или Наука, Технология, �?нженерия, Математика) продолжительность три дня.
2. Психологические подходы, в том числе – формирование и развитие позитивных эмоциональных взаимоотношений, обеспечение позитивной атмосферы посредством психологических приемов и игр, продолжительность два дня.
Министр образования, науки и спорта Республики Арцах Слава Асрян отмечает важность реализации подобной программы. «Эта инициатива предоставляет возможность ознакомить учителей с современными методами и новыми технологиями обучения, в частности, образованием  STEM, которое включает межпредметный и проектный методы, прививает элементы инженерной культуры, интегрированным образом обучать естественным наукам, математике, поскольку эти сферы в реальной жизни весьма тесно взаимосвязаны. Убеждены, что инициатива послужит поставленной цели, являясь стимулом для образовательных реформ на благо воспитания молодого поколения», – отметил министр.
«Во время встреч с представителями правительства Арцаха всегда отмечалась важность вопроса преподавания современными методами, посему решили совместными усилиями начать эту инициативу. Опытные специалисты не только представят современные подходы в образовании, но и проведут практические занятия. Если мы хотим обеспечить прогресс в сфере образования, то применение современных методов  просто необходимо. STEM ныне считается одной из основных тенденций мирового образования, поскольку в современном мире самыми востребованными становятся знания в указанных науках», – отмечает автор инициативы Ануш Егиазарян.
Организаторы убеждены, что курсы не только дадут необходимые знания, но и поспособствуют систематизированному сотрудничеству между преподавателями разных школ, создав площадку обсуждения современным образовательных технологий и методов.
Курсы переподготовки состоятся в конце июля в Степанакерте и в селе Гиши Мартунинского района. В качестве преподавателей привлечены специалисты, имеющие богатый опыт преподавания и ведения переподготовки педагогов, обучавшиеся или совершенствовавшиеся за рубежом.
Программа переподготовки насыщена заданиями практического, группового и исследовательского характера. Особенно акцентируются подходы образования STEM, способствующие развитию исследовательской, аналитической мысли учащихся, способности сотрудничества, а также помогают в вопросе   выбора специальности, востребованных в современном мире.
Некоторые из педагогов, прошедших переподготовку по программе, будут также преподавать в одноименной летней школе, организуемой для учащихся 10-16 летнего возраста Мартунинского района Арцаха в рамках инициативы «Знание – сила». Здесь также в основу заложены подходы образования STEM.