«ՉինաՀԱՅ» լրագիրը պատմում է Չինաստանում բնակվող հայերի մասին, ներկայացնում է նրանց առօրյան, պատմությունը։ Այն տպագրվում է Չինաստանի հայկական համայնքի կողմից, և Հեռավոր Արևելքում հայկական միակ լրագիրն է, որը լույս է տեսնում հայերեն և անգլերեն լեզուներով։
Լոս Անջելեսի կալիֆորնյան համալսարանն ԱՄՆ-ի լավագույն բուհերից մեկն է, որտեղ գործում են Գրիգոր Նարեկացու անվան հայագիտական և հայ ժողովրդի ժամանակակից պատմության ամբիոնները։
Ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության` Չինաստանի հայկական համայնքի «ՉինաՀԱՅ» լրագիրն այսուհետ հասանելի է նաև Լոս Անջելեսի կալիֆորնյան համալսարանի գրադարանում։ Այն հնարավորություն է ընձեռնում Չինաստանի հայկական համայնքով հետաքրքրվող գիտնականներին և հետազոտողներին ծանոթանալ համայնքի պատմությանն ու անցուդարձին նաև ԱՄՆ-ում։
Այս յուրահատուկ համագործակցության վերաբերյալ Լոս Անջելեսի կալիֆոռրնյան համալսարանի Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի գրադարանավար Դավիդ Հիրշչը նշել է․ «Ես ուրախությամբ պետք է հայտնեմ, որ «ՉինաՀԱՅ» լրագրի հայերեն և անգլերեն լեզուներով տպագրված համարներն արդեն արձանագրված են Լոս Անջելեսի կալիֆորնյան համալսարանի Չարլզ Ե․ Յոունգ գրադարանում, որն ունի 12.000.000 գրքերից և նյութերից բաղկացած հավաքածու, որից 25.000-ը հայերեն լեզվով գրքեր ու ամսագրեր են։ Լրագիրն արդեն հասանելի է Լոս Անջելեսի կալիֆորնյան համալսարանի գիտնականների և ուսանողների համար»։
«ՉինաՀԱՅ» լրագրի գլխավոր խմբագիր Անահիտ Պարզյանն իր հերթին նշեց․ «Մեր լրագրի նպատակն է հանրությանը ներկայացնել Չինաստանի Հայկական համայնքի նորագույն պատմությունը։ Ուրախալի է այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ում գործող նման հեղինակավոր համալսարանի գրադարանում այսուհետ հնարավոր կլինի կարդալ լրագիրն ու ուսումնասիրություններ կատարել Չինաստանի հայկական համայնքի վերաբերյալ։ Այս հանգամանքն ամբողջովին համապատասխանում է «ՉինաՀԱՅ» լրագրի հիմնական նպատակի հետ»։

Газета армянской общины Китая – в Калифорнийском университете Лос Анджелеса
Газета «ЧинаАЙ» рассказывает о проживающих в Китае армянах, представляет их будни, историю. Она издается армянской общиной Китая и является единственной армянской газетой на Крайнем Востоке, издающейся на армянском и английском языках.
Калифорнийский университет Лос Анджелеса является одним из лучших вузов США, где функционируют кафедры арменоведческая имени Григора Нарекаци и современной истории армянского народа.
Согласно достигнутой договоренности, газета «ЧинаАЙ» армянской общины Китая отныне доступна уже и в библиотеке Калифорнийского университета Лос Анджелеса. Это дает возможность ученым и исследователям, интересующимся армянской общиной  Китая, знакомиться с историей общины и ее буднями также в США.
Библиотекарь отдела Ближнего Востока и Центральной Азии Калифорнийского университета Лос Анджелоеса Давид Гиршч по поводу этого своеобразного сотрудничества сказал: «С радостью должен сообщить, что армянский и английский  номера газеты «ЧинаАЙ» уже зарегистрированы в библиотеке «Чарльз Е.Йоунг» Калифорнийского университета Лос Анджелеса, фонд которой насчитывает 12 миллионов книг и материалов, 25 тысяч из которых – книги и журналы на армянском языке. Газета уже доступна ученым и студентам Калифорнийского университета Лос Анджелеса».
Главный редактор газеты «ЧинаАЙ» Анаит Парзян, в свою очередь, отметила: «Цель нашей газеты – представить общественности новейшую историю армянской общины Китая. Радует, что в библиотеке столь престижного университета, функционирующего в США, отныне возможно будет прочитать газету и проводить исследования относительно армянской общины Китая. Это обстоятельство вполне соответствует основной цели газеты «ЧинаАЙ».