«Սայաթ-Նովա» փառատոնը կﬕավորի հայ և վրացի երաժիշտներին
Բանաստեղծ, աշուղ Սայաթ-Նովայի անունը կրող «Սայաթ-Նովա» փառատոնն այս տարի կﬔկնարկի հունիսի 16-ին Թբիլիսիում և կեզրափակվի հունիսի 18-ին Երևանում:
Փառատոնի մասին հունիսի 12-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեցին ﬕջոցառման կազմակերպիչները: «Նպատակը հայկական երաժշտարվեստը, ﬔր հարուստ ժառանգությունը հանրությանը ներկայացնելն ու այն պահպանելն է: Փառատոնի բացումը տեղի կունենա Թբիլիսիի Սուրբ Գեւորգ եկեղեցում, և այն հնարավորություն կտա աշխուժացնել եկեղեցու առօրյան»,-«Արﬔնպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց «Music of Armenia»-ի ներկայացուցիչ Հասﬕկ Մովսիսյանը: Նրա խոսքով` իրենք հայկական տարբեր երաժշտական անսամբլներից ընտրել են երաժիշտների, որոնք Վրաստանում տեղի ﬕ քանի երաժիշտների հետ համատեղ կներկայացնեն ինչպես Սայաթ-Նովայի, այնպես էլ` այլ հայ աշուղների ստեղծագործություններ:
«Փորձում ենք բանակցել նաև Վրաստանի մշակույթի նախարարության հետ, որպեսզի հետագայում փառատոնն իրականացվի նաև Ջավախքում և Վրաստանի այլ քաղաքներում»,-շեշտեց Մովսիսյանը: Հայաստանում Վրաստանի դեսպանության ներկայացուցիչ Նինո Ապտիաուռին ընդգծեց, որ իր համար շատ ուրախալի է, որ կա նման փառատոն, որ այն կրում է ﬔծ աշուղի, բանաստեղծի անունը: Ըստ նրա` Սայաթ-Նովան հայ-վրացական ﬕասնության խորհրդանիշն է և ﬕջոցառումը կարող է էլ ավելի լավացնել երկու երկրների փոխհարաբերությունները:
Փառատոնին կմասնակցեն հայ և վրացի երաժիշտներ:
Երևանում հունիսի 17-ին «Մետաքսի ճանապարհ» հյուրանոցում ելույթ կունենա «Ջնար» անսամբլը, հունիսի 18-ին «Մեգերյան Կարպետ»-ում հաﬔրգային ծրագրով հանդես կգա «Սայաթ- Նովա» անսամբլը:

Фестиваль «Саят-Нова» объединит армянских и грузинских музыкантов
Фестиваль, носящий имя поэта, ашуга Саят-Нова стартует в этом году 16 июня в Тбилиси и завершится 18 июня в Ереване.
О фестивале говорили на встрече с журналистами 12 июня организаторы мероприятия. «Цель – представить общественности армянскую музыку, наше богатое наследие и сохранить его. Открытие фестиваля состоится в церкви Св.Геворг Тбилиси, это позволит оживить будни церкви», – как передает «Арменпресс», отметила представитель «Music of Armenia» Асмик Мовсисян. По ее словам, из разных армянских мызкальных ансамблей они отобрали музыкантов, которые в Грузии, совместно с несколькими местными музыкантами представят произведения как Саят-Нова, так и других армянских ашугов.
«Пытаемся договориться с Министерством культуры Грузии, что бы впоследствии фестиваль проводился также в Джавахке и других регионах Грузии», – подчеркнула Мовсисян. Представитель посольства Грузии в Армении Аптиаури подчеркнула, что ее очень радует существование подобного фестиваля, носящего имя великого ашуга, поэта. По ее словам, Саят-Нова является символом армяно-грузинского единства, и мероприятие способно еще более улучшить взаимоотношения двух стран.
В фестивале примут участие армянские и грузинские музыканты.
В Ереване 17 июня в гостинице «Шелковый путь» выступил ансамбль «Джнар», 18 июня, в «Мегерян Карпет» выступит с концертной программой ансамбль «Саят-Нова».