Արցախի մի քանի գյուղեր կապահովվեն ջրամատակարարմամբ. Մկրտիչ Մկրտչյան
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նոր նախագծերի շրջանակում մոտ ապագայում Արցախի Հանրապետության մի քանի գյուղեր ջրամատակարարմամբ կապահովվեն։
Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Համահայկական հիմնադրամի Տորոնտոյի (Կանադա) մասնաճյուղի ղեկավար Մկրտիչ Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով՝ 2017-2018 թվականներին նախագծին մասնակցելու համար ընտրված գյուղերում փոսեր կփորվեն, որպեսզի հատուկ սարքավորումների եւ արտեզյան ջրհորների գործարկմամբ հնարավոր դառնա օգտագործել ջրի ստորգետնյա աղբուրները։ Այդ ամենը կֆինանսավորվի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի կողմից։
Մկրտիչ Մկրտչյանը նշել է, որ Արցախում քիչ չեն ջրամատակարարման կարիք ունեցող գյուղերը։ Նման գյուղերը քիչ չեն նաեւ Հայաստանում, եւ եթե հաջողվի այդ նախագծերը ֆինանսավորող դոնորներ գտնել, մի շարք հայկական գյուղեր եւս հնարավոր կլինի ջրամատակարարմամբ ապահովել։
Երեւանում, Հայաստանի կառավարության ընդունելությունների տանը մայիսի 27-ին բացվել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի եւ տեղական մարմինների 26-րդ նիստը։ Նիստին ներկա են Հայաստանի եւ Արցախ նախագահներ Սերժ Սարգսյանն ու Բակո Սահակյանը, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, Կառավարության անդամներ եւ սփյուռքից հյուրեր։
Նշենք, որ համաձայն «Հայաստան» համահայկական հիմանդրամի հաշվետվության, ջրմատակարարման հետ կապված նախագծերի շրջանակում, Ամարաս, Սբ. Ղազանչեցոց եւ Դադիվանք վանական համալիրների մերձակայքում մի քանի հասարակական զուգարաններ են կառուցվել։

Несколько деревень в Арцахе будут обеспечены водоснабжением – представитель канадского филиала фонда «Айастан»
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/05/76313241.jpg)
В рамках новых проектов Всеармянского фонда «Айастан» в ближайшем будущем несколько деревень в Нагорном Карабахе будут обеспечены водоснабжением. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am рассказал руководитель филиала Всеармянского фонда в Торонто (Канада) Мкртыч Мкртчян.
По его словам, в 2017-2018 годах в деревнях, которые будут выбраны для участия в проекте, должны будут выкопать рвы, чтобы с использованием специального оборудования и артезианских скважин получить доступ к подземным источникам воды. Все это будет профинансировано Всеармянским фондом «Айастан».
Как отметил Мкртыч Мкртчян, в Карабахе немало деревень, остро нуждающихся в обеспечении водой. На самом деле немало таких деревень и в Армении, и если удастся найти доноров, готовых профинансировать эти проекты, то и в ряде армянских сел можно будет провести воду.
Отметим, что в Ереване 27 мая прошло 26-ое совместное заседание Совета попечителей и местных органов Всеармянского фонда «Айастан». На заседании присутстввовали президенты Армении и Карабаха Серж Саргсян и Бако Саакян, премьер-министр Армении Карен Карапетян, члены Правительства и гости из диаспоры.
Отметим также, что, согласно отчетам Всеармянского фонда «Айастан», в рамках связанных с водоснабжением проектов было построено несколько общественных туалетов возле монастырских комплексов Амарас, Св. Газанчецоц и Дадиванк.