Մայիսի 16-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Նախարարը ներկայացրեց ՀՀ Նախագահի պատվիրակության կազմում Կատարի Պետություն կատարած այցի արդյունքները և հանդիպումը հայ համայնքի հետ:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները զեկուցեցին նախարարության ծրագրերին մասնակցության հայտերի, իրականցրած միջոցառումների, առաջիկա անելիքների մասին:
Նախարարը կարևորեց նախարարության ծրագրերի նախապատրաստական աշխատանքների իրականացումը, առաջիկա՝ «Վարդանանց հետքերով» խորագիրը կրող շաբաթվա շրջանակներում իրականացվող հանդիպումների ու միջոցառումների պատշաճ կազմակերպումն ու լայն լուսաբանումը:

В Министерстве Диаспоры РА 16 мая под руководством министра Грануш Акопян состоялось совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, руководители структурных подразделений Министерства.
Министр представила результаты визита в составе делегации Президента РА в Государство Катар и встречи с армянской общиной.
Руководители структурных подразделений доложили о заявках на участие в программах Министерства, об осуществленных мероприятиях, предстоящих задачах.
Министр отметила важность реализации подготовительных работ программ Министерства, должной организации и широкого освещения встреч и мероприятий в рамках предстоящей недели под девизом «По следам Вардананц».