Հայկական տարազներով բրենդային տիկնիկներ՝ Արցախից
«Արցախպրես»-ի    թղթակցի     հետ  զրույցում   տիկնիկներ   պատրաստող  Սյուզին    և  Լուսինեն       ասել   են,   որ  իրենք  տիկնիկ  պատրաստելու   գործով  զբաղվել  են  իրարից  անկախ. ծանոթանալուց  հետո  են  որոշել  միասին աշխատել:
«Արդեն  2  տարի  է, ինչ  ես  և  Լուսինեն    ճանաչում  ենք  միմյանց: Մեզ  իրար  հետ   կապել  է    նույն   գործով  զբաղվելը.  երկուսիս   հոբբին  էլ  տիկնիկներ   պատրաստելն  է: Մեր      գործն  էլ     հետագայում  վեր  է   ածվել   յուրօրինակ    բրենդի:
Ես  տիկնիկ  պատրաստելու     գործում     մասնագիտական  կրթություն  չունեմ.  տիկնիկ   պատրաստելը    սովորել  եմ   տատիկիցս:  Մենք  հավաքածուներ  ենք   ստեղծում՝ կապված    որևէ  առիթի  հետ:  Տարեմուտի    մեր  առաջին  հավաքածուն  միայն  Ամանորին  էր    վերաբերում: Այս  անգամ  էլ  որոշել  ենք  հայկական  ազգային  տարազով  տիկնիկներ   պատրաստել: Տիկնիկների  շորիկների  նախշազարդերը  համապատասխանեցրել  ենք  հայկական  տարազների  երանգներին: Մենք  շատ  կապված ենք  մեր   տիկնիկների  հետ  և  նրանցից    դժվարությամբ  ենք  բաժանվում:  Մեր   տիկնիկները  կրում  են  միայն   հայկական  անուններ՝  Նանե,   Նարե, Սաթեն, Արփի, Գոհար  և  այլն:  Շատերն  են  սիրում  ու  գնահատում   ձեռքի  աշխատանքը  և   հաճույքով  էլ այն  գնում  են:  Մենք   սիրում  ենք  նաև   մեր  տիկնիկները   մեր մտերիմներին նվիրել:
Երազում   ենք   ունենալ   տիկնիկներ  պատրաստելու     դպրոց-արհեստանոց, որտեղ   շատերը   կսովորեն       հայկական   բրենդային  տիկնիկներ     պատրաստելու  գործը: Մենք   ցանկանում  ենք    աշխարհին  ներկայանալ    հայկական  տիկնիկների   հավաքածուներով»,-ասել է  Սյուզին:
Լուսինե  Պետրոսյանն  էլ  խոստովանել  է, որ    ինքն     ընդհանրապես   տիկնիկ  պատրաստելու փորձ չուներ.   Սյուզիի  հետ  համագործակցելու    ժամանակ    է    այն    սովորել:
«Մեկ տիկնիկ պատրաստելու   համար   մոտ    3  ժամ  աշխատում  ենք: Գործն  այնքան  էլ   բարդ   չէ,  բայց  մեծ  ուշադրություն  և   ջանք  են  պահանջվում  մեզնից:  Ընկերուհիներով  ձգտում    ենք  օգտագործել  միայն բնական  հումքից կտորներ,  թելեր,  լցոնանյութեր, որը     մեզ   միշտ   չի  հաջողվում:
Այս  տարվա    մայիսի  9-ին  մենք   մասնակցել   Շուշիում կազմակերպվածցուցահանդեսին: Շատերն  էին  հետաքրքրված  մեր  տիկնիկներով. կային  հետաքրքիր  արձագանքներ:  Ընդունում  ենք  նաև  անհատական  պատվերներ: Կարծում  ենք, որ մեր  տիկնիկները   մշակութային  կյանքում   իրենց   ուրույն տեղն  ու  դերը  կունենան: Հորդորում  ենք  դեռահասներին  ու  երիտասարդներին, որ   ոչ  թե  կախվածություն   ունենան   համակարգչից, այլ  մեզ  նման   զբաղվեն   ձեռքի  աշխատանքով. չէ՞-որ  դրանք   էլ  արվեստի   յուրօրինակ տեսակներ  են:
Աղջիկ    երեխաների  ամենասիրած   խաղալիքը     տիկնիկն  է: Ես  էլ  եմ  մանկուց    սիրել  տիկնիկով   խաղալը: Ուրախ եմ, որ    այսօր   էլ   ուրիշ երեխաներ   են   խաղում    իմ  ու  Սյուզիի  պատրաստած      տիկնիկներով: Մենք   ոգևորված  և հպարտ  ենք   մեր      աշխատանքով»,-մասնավորապես  ասել է   Լուսինեն:

Brand-name dolls dressed in Armenian costumes and made in Artsakh
In an interview with Artsakhpress, doll makers Suzy and Lusine said they had been making dolls on their own and decided to work together after their encounter.
“Lusine and I have known each other for two years. Making dolls is what connected us and is a hobby for us. Our work turned into a unique brand.
I don’t have a background in making dolls. My grandmother taught me how to make dolls. We create collections on a particular occasion. Our first collection was devoted to the New Year. This time, we decided to make dolls dressed in Armenian national costumes. We matched the ornaments on the clothes of the dolls with the shades of the Armenian national costumes. We are very connected to our dolls and have a hard time separating from them. Our dolls only have Armenian names (Naneh, Nareh, Saten, Arpi, Gohar, etc.). Many people love and appreciate our handicraft works and purchase them with pleasure. We also love to donate our dolls to our close ones.
We dream of having a school/studio where many people will learn how to make brand-name Armenian dolls. We want to present ourselves with our collections of Armenian dolls,” Suzy said.
Lusine Petrosyan admitted that she had had no experience in making dolls at all and only after working with Suzy did she learn how to make them.
“It takes us three hours to make one doll. The work is not too difficult, but it requires a lot of effort and attention. My friends and I try to use cloths, threads and stuffing materials made from natural raw material, but this is not always possible.
On May 9, we participated in the exhibition organized in Shushi. Many people were interested in our dolls, and the responses were interesting. We also take orders. We believe our dolls will have their place and role in culture. We urge teens and young people to not sit in front of the computer the whole time and make handicraft items like us. After all, they are also unique types of art.
A doll is a little girl’s favorite toy. I also liked playing with dolls when I was a little girl. I am happy to see other children play with the dolls that Suzy and I have made. We are excited about and proud of our work,” Lusine particularly said.