Այսօր լրանում է Դերսիմի կոտորածների 80-րդ տարելիցը
Այսօր` մայիսի 4-ին, լրանում է 1937թ. Դերսիմի կոտորածների 80-րդ տարելիցը, որին զոհ գնացին հարյուրավոր ալևի զազաներ, քրդեր և հայեր:
1935թ.-ի դեկտեմբերի 25-ին սկսված և 1937թ.-ի մայիսի 4-ին պաշտոնական բնույթ ստացած ռազմական գործողությունները Դերսիմում ընդհանուր առմամբ շարունակվեցին մինչև 1939թ.:
Թուրքական demokrathaber.org կայքի հաղորդմամբ` Դերսիմի կոտորածների ընթացքում զոհվել է ավելի քան 72 000 մարդ, հազարավոր մարդիկ աքսորվել են առանց դատարանի որոշման, շատերն անհայտ կորած են մինչ օրս:
1937թ.-ի մայիսի 4-ը, սակայն, համարվում է Դերսիմի պատմության բեկումնային կետն ու Դերսիմի կոտորածների ընթացքում տեղի ունեցած ամենախոշոր ռազմական գործողությունը: Հենց մայիսի 4-ին Թուրքիայի պատմության մեջ հայտնի որպես առաջին կին թուրք օդաչու և աշխարհում առաջին կին ռմբակոծող Սաբիհա Գյոքչենը Թուրքիայի առաջին նախագահ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքի անմիջական հրամանով ինտենսիվ ռմբակոծության ենթարկեց Դերսիմի մի շարք շրջաններ:
Նշենք, որ Սաբիհա Գյոքչենի մասին «Սաբիհա Գյոքչե՞ն, թե՞ Խաթուն Սեբիլջյան» վերնագրով հոդվածը, որը գրվել էր պոլսահայ հայտնի լրագրող, մտավորական, «Ակօս» թերթի հիմնադիր և խմբագիր Հրանտ Դինքի կողմից և պատմում էր Աթաթուրքի որդեգրած Սաբիհա Գյոքչենի՝ իրականում Այնթապի մանկատան հայ որբերից մեկը լինելու մասին, ավելի ուշ դարձավ Դինքի սպանության արշավի առանցքային կետերից մեկը:
«Էրդողանի իշխանության տարիներին մինչ այդ փակ թեմա համարվող Դերսիմի կոտորածները հաճախ են դարձել քննարկումների թեմա: Սակայն մինչ օրս այդ դեպքերի համար պատասխանատվության հարցում որևէ քայլ չի ձեռնարկվել», -tert.am-ի փոխանցմամբ՝ գրում է ընդդիմադիր կայքը:
Դերսիմի փաստաբանների գրասենյակի նախագահ Բարըշ Յըլդըրըմը demokrathaber.org-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ իրենց գրասենյակը պատրաստվում է պաշտոնական պահանջ ներկայացնել իշխանություններին` Դերսիմի կոտորածների համար պաշտոնական ներողության համար:

Today marks the 80th anniversary of the Dersim Massacre
May 4th marks the 80th anniversary of the 1937 Dersim Massacre that took the lives of hundreds of Alevi Gazas, as well as Kurds and Armenians.
The military operations that began in Dersim on 25 December 1935 and became official on 4 May 1937 continued until 1939 in general.
According to demokrathaber.org, the Dersim Massacre took the lives of more than 72,000 people. Thousands of people were exiled without a court ruling, and many are missing to this day.
However, the 4th of May 1937 is considered the turning point in the history of Dersim and the largest military operation that was carried out during the Dersim Massacre. It was on 4 May that Sabiha Gokcen, known as the first Turkish female pilot in the history of Turkey and the first female bomber in the world, intensively bombarded several regions of Dersim under the order of the First President of Turkey Mustafa Kemal Ataturk.
Let us mention that the article devoted to Sabiha Gokcen (“Sabiha Gokcen or Khatun Sebiljian?”), which was written by famous Istanbul-Armenian journalist, intellectual and founding editor of Agos Weekly Hrant Dink and presented the story of how Sabiha Gokcen (adopted by Ataturk) was actually one of the Armenian orphans at the orphanage in Aintab, later became one of the pivotal points of the campaign to kill Dink.
“During the years of the Erdogan administration, the Dersim Massacre, which had been considered a closed subject until then, frequently became a topic for discussions. However, to this day, no step has been taken to bring the people responsible for the Dersim Massacre to justice,” writes the oppositional website, reports tert.am.
In an interview with demokrathaber.org, chairman of the office of advocates of Dersim Baris Yildirim informed that his office was preparing to officially submit to the authorities a demand to give an official apology for the Dersim Massacre.