Դիարբեքիրի հայկական Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու պետականացումը կասեցվել է
Թուրքիայի վճռաբեկ դատարանը կասեցրել է Դիարբեքիրի հայկական Սուրբ Կիրակոս հայկական եկեղեցու պետականացման գործընթացը:
Եկեղեցին պետականացնելու որոշումը կայացվել էր  2016 մարտի 21-ին նախարարների խորհրդի կողմից: Բացի Սուրբ Կիրակոսից կառավարության որոշմամբ պետք է պետականացվեին նաև Դիարբեքիրի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին,  հայկական կաթոլիկ եկեղեցին, ասորական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին և բողոքական եկեղեցին:
Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու հիմնադրամը կառավարության որոշումը բողոքարկել էր վճռաբեկ դատարանում:
«Ակօս» շաբաթաթերթի տեղեկացմամբ՝ դատարանը գործի շրջանակներում հարցում էր ուղարկել պետականացման  որոշումն իրականացնող Շրջակա միջավայրի և քաղաքաշինության նախարարությանը՝ պահանջելով պատասխանել եկեղեցու վիճակի, շահագործման տեսակի, մշակութային ժառանգություն լինել-չլինելու և պետականացման նպատակի մասին հարցերին:
Չնայած դատարանը նախարարությունից պատասխան չէր ստացել, ձեռնարկած ուսումնասիրությունների արդյունքում որոշել է կասեցնել պետականացման գործընթացը: Դատարանի որոշման մեջ նշվում է որ եկեղեցին հաշվառված է մշակութային անշարժ արժեքների ցանկում, և կառավարության որոշումը հակասում է մշակութային և բնական արժեքների պահպանության մասին օրենքին: Ըստ դատարանի՝ եկեղեցու պետականացման մասին որոշումը հակասում է նաև Լոզանի պայմանագրին, գրում է ermenihaber.am-ը:
Նշենք, որ Լոզանի պայամանագրի համաձայն, Թուրքիայի փոքրամասնություններին (հայերը, հույները և հրեաները՝ խմբ.) տրվել են կրոնական ազատություններ, իսկ Թուրքիան  պարտավորվել է պահպանել եկեղեցիները, սինագոգները, գերեզմաններն ու նշյալ փոքրամասնությունների այլ կրոնական հաստատությունները:

Национализация армянской церкви Св.Киракос Диарбекира аннулирована
Решение о национализации церкви было принято Советом министров 21 марта 2016 года. Помимо Св.Карапета решением правительства должны были быть национализированы также церковь Св. Саркис, армянская католическая церковь, ассирийская церковь Святой Богродицыи протестантская церковь Диарбекира.
Фонд церкви Св.Саркис опротестовал решение правительства в апелляционном суде.
Как сообщает еженедельник «Акос», суд в рамках дела направил запрос осуществляющему решение о национализации Министерству окружающей среды и градостроительства с требованием ответить на вопросы относительно состояния церкви, типа использования, принадлежности к культурному наследию и цели национализации.
Несмотря на то, что ответа из Министерства суд не получил, было решено аннулировать процесс национализации. В решении суда отмечается, что церковь включена в перечень недвижимых культурных ценностей, и решение правительства противоречит закону об охране культурных и природных ценностей. По мнению суда, решение о национализации церкви противоречит также Лозаннскому договору, пишет ermenihaber.am.
Отметим, что согласно Лозаннскому договору, меньшинствам Турции (армянам, грекам и евреям – ред.) предоставлены религиозные свободы, а Турция обязалась сохранять церкви, синагоги, кладбища и другие религиозные учреждения указанных меньшинств.