Նիդերլանդների դատարանը «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը» արտահայտության հեղինակի համար խիստ պատիժ է սահմանել
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/03/RechtbankAlmelo.jpg)
Մարտի 17-ին հրապարակվեց Հոլանդիայում հայերի նկատմամբ զանգվածային բռնությունների կոչ արած և «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը» արտահայտության հեղինակ, Հաագայի թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինի դատավճիռը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Նիդերլանդների Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Մասիս Աբրահամյանը, դատարանը Իլհամ Աշկինին դատապարտել է 120 ժամ հարկադիր աշխատանքի և մեկ ամիս բանտարկության՝ երկու տարի պայմանական ժամկետով, ինչը նշանակում է, որ եթե վերջինս այդ ուղղությամբ կրկին սխալ թույլ տա, ապա անպայման պատիժը կկրի:
«Դատարանը ավելի խիստ պատիժ սահմանեց, քան պահանջում էր դատախազությունը՝ հարկադիր աշխատանքային 80 ժամ և պայմանական երկու շաբաթ բանտարկություն: Սա ավելին է, քան մենք կարող էինք սպասել: Դատարանը հաշվի է առել, հավանաբար, նաև այն հանգամանքը, որ դատավարության ընթացքում Աշկինը մի քանի անգամ հայտարարեց, որ չի զղջում իր արարքի համար»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Մասիս Աբրահամյանը և հավելեց, որ Նիդերլանդներում դատարանի վճիռը օրենքի ուժ է ստանում, և այսուհետ եթե որևէ մեկը նմանօրինակ արտահայտություն անի՝ կարող է բանտարկվել:
«Այս դատավճիռը կարող է օրինակ ծառայել բոլոր այն երկրներում ապրող հայերի համար, որտեղ օրենքի գերակայություն կա: Նրանք կարող են հետամուտ լինել, որպեսզի նմանօրինակ կոչերի ու արտահայտությունների հեղինակներն անպատիժ չմնան ու անպայման կանգնեն դատարանի առաջ: Նմանօրինակ հաղթանակներով մենք կարող ենք հասնել մեր մեծ նպատակին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում և դատապարտում, Արցախի Հանրապետության ճանաչում: Այս ամենը փաստում են, որ Հայ դատի պայքարը առօրյա, ամենօրյա աշխատանք է»,- ասաց Մասիս Աբրահամյանը:
Նշենք նաև, որ դատավճռի հրապարակմանը ներկա են եղել Նիդերլանդների Հայ դատի հանձնախմբից Մասիս Պողոսյանը և Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի (FAON) նախագահ Մաթո Հախվերդյանը:
Հավելենք, որ 2014 թվականի հունիսի 1-ին Ալմելոյում տեղի էր ունեցել Ալմելոյի Հայ առաքելական եկեղեցու տարածքում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի դեմ ուղղված հանրահավաք, որին հիմնականում մասնակցել են թուրքեր։ Հանրահավաքի ժամանակ Հաագայի թուրք–ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինը հայտարարել էր, որ «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը»:
Հոլանդահայ կազմակերպությունները, մասնավորապես՝ Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON) և Հոլանդիայի Հայ դատի հանձնախումբը, բողոք էին ներկայացրել հանրահավաքի ընթացքում կատարված հակահայ հայտարարությունների դեմ:
Մարտի 3-ին Հոլանդիայի Ալմելո քաղաքում տեղի էր ունեցել Հաագայի թուրք–ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինի դատավարությունը։
![%d5%b6%d5%af%d5%a1%d6%80](http://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/03/նկար-300x201.jpg)
Ձախից՝ Մաթո Հախվերդյան, աջից՝ հայկական կողմի փաստաբան Ռիչարդ Կորվեր, աջից երկրորդը՝ Մասիս Աբրահամյան

Dutch court strictly punishes author of statement “Karabakh is going to be the cemetery of the Armenians”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/03/RechtbankAlmelo.jpg)
On March 17, a Dutch court announced the verdict against President of the Turkish-Azerbaijani Cultural Association in The Hague Ilham Ashkin, who has made a call for mass violence against Armenians in Holland and has expressed the statement “Karabakh is going to be the cemetery of the Armenians”.
As Chairman of the Armenian National Committee of the Netherlands Massis Abrahamian stated in an interview with Hayern Aysor, the court sentenced Ilham Ashkin to 120 hours of compulsory labor and a month in prison with a conditional period of two years, meaning that if Ashkin makes the same mistake, he will definitely serve his punishment.
“The court set a stricter punishment than the prosecutor’s office had required, that is, 80 hours of compulsory labor and conditional two weeks in prison. This is more than we could have expected. The court probably took into consideration the fact that Ashkin had declared in court a couple of times that he didn’t regret committing the act during the trial,” Massis Abrahamian said in an interview with Hayern Aysor and added that the ruling of the Dutch court is in effect and that, from now on, anyone can be sentenced to prison for making such a statement.
“This court ruling can set an example for Armenians living in countries where there is rule of law. They can follow to make sure the authors of such calls and statements don’t go unpunished and are brought to justice. With such victories, we Armenians can achieve our ultimate goal, that is, recognition and condemnation of the Armenian Genocide and recognition of the Artsakh Republic. All this goes to show that the struggle for the Armenian Cause is a daily and ongoing struggle,” Massis Abrahamian said.
Let us also mention that member of the Armenian National Committee of the Netherlands Massis Poghosian and President of the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands (FAON) Mato Hakhverdian were also attending the announcement of the verdict.
On 1 June 2014, a rally against the Armenian Genocide Memorial placed in the area near the Armenian Apostolic Church of Almelo was held in Almelo, and most of the participants were Turks. During the rally, President of the Turkish-Azerbaijani Cultural Association in The Hague Ilham Ashkin had declared that “Karabakh is going to be the cemetery of the Armenians”.
The Armenian Organizations of Holland, particularly the Federation of Armenian Organizations of the Netherlands (FAON) and the Armenian National Committee of the Netherlands had filed an appeal against the anti-Armenian statements that had been made during the rally.
On 3 March, the trial of President of the Turkish-Azerbaijani Cultural Association in The Hague Ilham Ashkin was held in Almelo.