Նիդերլանդների դատարանը «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը» արտահայտության հեղինակի համար խիստ պատիժ է սահմանել
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/03/RechtbankAlmelo.jpg)
Մարտի 17-ին հրապարակվեց Հոլանդիայում հայերի նկատմամբ զանգվածային բռնությունների կոչ արած և «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը» արտահայտության հեղինակ, Հաագայի թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինի դատավճիռը:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Նիդերլանդների Հայ դատի հանձնախմբի նախագահ Մասիս Աբրահամյանը, դատարանը Իլհամ Աշկինին դատապարտել է 120 ժամ հարկադիր աշխատանքի և մեկ ամիս բանտարկության՝ երկու տարի պայմանական ժամկետով, ինչը նշանակում է, որ եթե վերջինս այդ ուղղությամբ կրկին սխալ թույլ տա, ապա անպայման պատիժը կկրի:
«Դատարանը ավելի խիստ պատիժ սահմանեց, քան պահանջում էր դատախազությունը՝ հարկադիր աշխատանքային 80 ժամ և պայմանական երկու շաբաթ բանտարկություն: Սա ավելին է, քան մենք կարող էինք սպասել: Դատարանը հաշվի է առել, հավանաբար, նաև այն հանգամանքը, որ դատավարության ընթացքում Աշկինը մի քանի անգամ հայտարարեց, որ չի զղջում իր արարքի համար»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Մասիս Աբրահամյանը և հավելեց, որ Նիդերլանդներում դատարանի վճիռը օրենքի ուժ է ստանում, և այսուհետ եթե որևէ մեկը նմանօրինակ արտահայտություն անի՝ կարող է բանտարկվել:
«Այս դատավճիռը կարող է օրինակ ծառայել բոլոր այն երկրներում ապրող հայերի համար, որտեղ օրենքի գերակայություն կա: Նրանք կարող են հետամուտ լինել, որպեսզի նմանօրինակ կոչերի ու արտահայտությունների հեղինակներն անպատիժ չմնան ու անպայման կանգնեն դատարանի առաջ: Նմանօրինակ հաղթանակներով մենք կարող ենք հասնել մեր մեծ նպատակին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչում և դատապարտում, Արցախի Հանրապետության ճանաչում: Այս ամենը փաստում են, որ Հայ դատի պայքարը առօրյա, ամենօրյա աշխատանք է»,- ասաց Մասիս Աբրահամյանը:
Նշենք նաև, որ դատավճռի հրապարակմանը ներկա են եղել Նիդերլանդների Հայ դատի հանձնախմբից Մասիս Պողոսյանը և Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիայի (FAON) նախագահ Մաթո Հախվերդյանը:
Հավելենք, որ 2014 թվականի հունիսի 1-ին Ալմելոյում տեղի էր ունեցել Ալմելոյի Հայ առաքելական եկեղեցու տարածքում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի դեմ ուղղված հանրահավաք, որին հիմնականում մասնակցել են թուրքեր։ Հանրահավաքի ժամանակ Հաագայի թուրք–ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինը հայտարարել էր, որ «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը»:
Հոլանդահայ կազմակերպությունները, մասնավորապես՝ Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON) և Հոլանդիայի Հայ դատի հանձնախումբը, բողոք էին ներկայացրել հանրահավաքի ընթացքում կատարված հակահայ հայտարարությունների դեմ:
Մարտի 3-ին Հոլանդիայի Ալմելո քաղաքում տեղի էր ունեցել Հաագայի թուրք–ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինի դատավարությունը։
![%d5%b6%d5%af%d5%a1%d6%80](http://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2017/03/նկար-300x201.jpg)
Ձախից՝ Մաթո Հախվերդյան, աջից՝ հայկական կողմի փաստաբան Ռիչարդ Կորվեր, աջից երկրորդը՝ Մասիս Աբրահամյան

Суд Нидерландов определил строгое наказание автору высказывания «Карабах станет могилой армян»
Семнадцатого марта был провозглашен приговор в отношении председателя турецко-азербайджанского культурного союза Гааги �?льхама Ашкина, призывавшего к массовому насилию в отношении армян в Голландии и озвучившему высказывание «Карабах станет могилой армян».
Как отметил в беседе с «Армяне сегодня» председатель комиссии Ай-Дат АРФД Нидерландов Масис Абрамян, суд осудил �?льхама Ашкина на 120 часов принудительных работ и месяц заключения с двухлетним условным сроком, что означает: если он еще раз совершит подобную ошибку, то непременно понесет наказание.
«Суд определил более суровое наказание, чем требовала прокуратура – 80 часов принудительных работ и две недели условного заключения. Это больше, чем мы ожидали. Вероятно, суд учел то обстоятельство, что в процессе слушания дела Ашкин несколько раз повторил, что не раскаивается в своем деянии», – сказал Масис Абрамян в беседе с «Армяне сегодня», добавив, что в Нидерландах судебный вердикт обретает силу закона, и если отныне кто-либо позволит себе подобное высказывание – может быть арестован.
«Этот вердикт может служить примером для армян в странах, где есть верховенство закона. Они могут быть последовательны, чтобы авторы подобных призывов и высказываний не остались безнаказанными и непременно предстали перед судом. Подобными победами мы сможем достичь нашей великой цели – признания и осуждения Геноцида армян, признания Республики Арцах. Все это свидетельствует, что борьба Ай-Дат – работа каждодневная», – сказал Масис Абрамян.
Отметим также, что на оглашении приговора присутствовали Масис Погосян из комиссии Ай-Дат Нидерландов, председатель Федерации армянских организаций Голландии  Мато Ахвердян.
Добавим, что 1 июня 2014 года в Алмело состоялся митинг протеста против комплекса памяти жертв Геноцида армян, установленного на территории Армянской Апостольской церкви Алмело. В нем в основном участвовали турки. Во время акции председатель турецко-азербайджанского культурного союза Гааги �?льхам Ашкин заявил, что «Карабах станет могилой армян».
Армянские организации Голландии, в частности, Федерация армянских организаций Голландии и комиссия Ай-Дат Голландии представили жалобу против антиармянских высказываний.
В городе Алмело Голландии 3 марта состоялся суд над Ашкином.
%d5%b6%d5%af%d5%a1%d6%80
На снимке: слева – Мато Ахвердян, справа – адвокат армянской стороны Ричард Корвер, второй справа – Масис Абрамян.