Կրասնոդարում հայկական ազգային պարեր են պարում
Ռուսաստանի Կրասնոդար քաղաքում հայկական ազգային պարերի դպրոց է բացվել, որի նպատակն է պահպանել այնտեղ բնակվող հայերի սովորություններն ու ավանդույթները։
Ռուսաստանի հարավային մայրաքաղաքում հայկական ազգային պարերի դպրոց է գործում։
Այս մասին հայտնում է armeniasputnik.am-ը՝ վկայակոչելով kubantv.ru-ն։
«Հնագույն ժողովուրդն իր պարային ավանդույթներն ունի։ Ամեն պարը որոշակի պատմություն է պատմում։ Առայժմ միայն հայերն են դպրոց հաճախում, սակայն դպրոցի դռները բաց են նաև այլ ազգերի ներկայացուցիչների առաջ»,- գրում է կայքը։
Պատանիներն ու աղջիկները` ուս ուսի տված, ազգային պարեր են պարում դհոլի ու զուռնայի տակ։ 14-24 տարեկան 20 սաները ռազմական պարեր են սովորում։ «Մեր պատմության ընթացքում մենք գրեթե միշտ պատերազմել ենք։ Մեզ հետ են եղել նաև մեր քույրերը, մայրերն ու դուստրերը։ Այդ պատճառով էլ ռազմական պարերին ոչ միայն տղաներն են մասնակցում, այլ նաև` աղջիկները»,- պատմել է պարուսույց Հարություն Մարգարյանը։ Դպրոցն առայժմ 2 պարուսույց ունի, սակայն նախատեսվում է պարուսույց հրավիրել նաև Հայաստանից:

Armenians of Krasnodar performing national dances
The Armenians of the Russian city of Krasnodar have opened a national dance school to help the local Armenians preserve their national customs and traditions, reported armeniasputnik.am, citing kubantv.ru.
“An ancient nation has its traditional dances. Every dance has a story to tell. Currently, the members are only Armenian, but the school’s doors are open to people of different nationalities as well,” writes the website.
Standing shoulder to shoulder, the 20 boys and girls between the ages of 14 and 24 perform national dances to the sounds of the Armenian dhol and zurna and learn military dances. “Throughout our history, we have almost always been at war. Our sisters, mothers and daughters have also been with us. That is why not only boys, but also girls perform the military dances,” dance instructor Harutyun Margaryan said. Currently, the school has two dance instructors, but is planning on inviting a dance instructor from Armenia as well.